Česká onkologická společnost včele se Sekcí preventivní onkologie se snaží nabízet veřejnosti celou řadu informací o primární (životní styl) i sekundární (screening, prohlídky) prevenci ve formě článků, videí, znalostních testů a dokonce i živých vysílání o prevenci každou první středu v měsíci, ve kterých se můžete ptát na vše, co Vás zajímá. Existuje však i velké množství dalších projektů prevence, které organizují zdravotnická pracoviště, pacientské organizace, firmy nebo radnice a školy. Rádi bychom Vás na tomto místě informovali o všech smysluplných aktivitách, které v oblasti onkologické prevence běží.
-
Prevence podle diagnóz
Prevence zhoubných nádorů prsu, tlustého střeva, gynekologických nádorů, plic, varlat, prostaty a kůže.
-
Projekty prevence
Informace o všech aktivitách a projektech, které mají za cíl informovat veřejnost o důležitosti prevence.
-
Vysílání o prevenci
Odborníci odpovídají na vaše otázky na téma prevence a včasný záchyt rakoviny.
-
Otestujte své znalosti o prevenci
Připravujeme pro vás ve spolupráci s lékaři testy na různá témata z oblasti prevence a screeningu zhoubných nádorů.
-
Prevence u dětí
Prevence u dětí je v rukách nás, dospělých. Správné stravovací a životní návyky se fixují právě v dětství a vzorem jsou rodiče.
-
Dny pro zdraví
Články
Praha, 15. srpna 2024, Tisková zpráva Nezisková organizace Moje plíce, z.s., pořádá osvětovou kampaň Šlápni do toho, která poběží až do 30. 9. 2024. Jejím cílem je motivovat širokou veřejnost i samotné onkologické pacienty k pravidelnému pohybu, především k jízdě na kole. Pravidelný pohyb je totiž nedílnou součástí prevence nádorových onemocnění a kolo umožňuje aktivitu, která má celou řadu benefitů také při zotavování z nemoci.
Tisková zpráva Moje plíce, z.s., Praha, 9. 4. 2024 – Rakovinou plic v České republice ročně onemocní přibližně 6000 osob a 85 % z nich dříve nebo později tomuto onemocnění podlehne. Zároveň se také s rozvojem moderní medicíny neustále zlepšují vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení života za současného udržení jeho kvality. Metody léčby jsou stále více voleny na míru konkrétním pacientům, proto je podmínkou léčebného úspěchu správná diagnostika provedená v co nejkratším čase. Jedině u pacienta, o jehož onemocnění bylo zjištěno maximum možných detailů, je možné správně zvolit léčebný plán.
Od ledna byl spuštěn nový screeningový program časného záchytu karcinomu prostaty. Jedná se o pilotní program Ministerstva zdravotnictví. Praktičtí lékaři a urologové budou oslovovat muže od 50 do 69 let, kterým bude vyšetřena hladina prostatického specifického antigenu (PSA) z běžného odběru krve. Cílem nového programu prevence je využít nejnovější diagnostické metody a zajistit časný záchyt nádorů prostaty a následnou včasnou léčbou zvýšit šanci na úplné uzdravení pacientů. Podívejte se na video, které připravila Česká urologická společnost.
PRAHA, 10. 1. 2024, Tisková zpráva Veronica – V České republice je rakovina děložního čípku každoročně diagnostikována přibližně u 800 žen a více než 300 žen na tento zhoubný nádor zemře (Zdroj: NZIP). Onemocnění může postihovat ženy v jakémkoli věku a je téměř vždy způsobeno dlouhodobou infekcí lidskými papilomaviry (HPV). Postižené ženy si obvykle onemocnění dlouho nevšimnou, neboť počáteční stadia nemají specifické příznaky.
Přijďte diskutovat v rámci otevřeného odborného setkání k zavedení organizovaného programu individualizovaného časného záchytu karcinomu prostaty v České republice. PROSTAFORUM se koná ve čtvrtek 24. listopadu 2022 od 13 hodin v Praze. Akce se uskuteční pod záštitou českého předsednictví EU. Účastnit se můžete prezenčně, nebo on-line. Registrujte se.
Tisková zpráva, Praha, 20. 9. 2022 Pacientské organizace VERONICA, ONKO Unie a Nadačního Fondu Hippokrates. Rakovina děložního čípku (hrdla) je jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému lze téměř ve všech případech předejít. Proč je tedy v ČR ročně zjištěno u více než 700 žen, z nichž zhruba polovina nemoci podlehne? Podle předních odborníků je na vině vynechávání preventivních gynekologických prohlídek, limity v citlivosti používaných testů a nízká proočkovanost proti původci této nemoci, lidskému papilomaviru (HPV). Zvýšení povědomí o prevenci a časném záchytu je cílem Světového dne onkogynekologických diagnóz – World GO Day, který připadá na 20. září.
19. 7. 2022. Tisková zpráva, Plice.online, Addicts. Každý rok onemocní rakovinou plic přibližně 6500 Čechů. Asi 5400 lidí ročně onemocnění podlehne. U 85 % pacientů je nemoc objevena pozdě – ve stádiu, které nelze vyléčit. Odhalit nádor co nejdříve pomáhá od ledna národní program časného záchytu rakoviny plic. V dospělé populaci ČR je však zatím povědomí o programu nízké. Ukázal to reprezentativní průzkum, který v červenci 2022 realizovala výzkumná agentura Evalytics pro vzdělávací platformu Plice.online ku příležitosti Světového dne boje s rakovinou plic. Ten připadá každoročně na 1. srpen.
Pokud se chcete dozvědět více o novém Programu časného záchytu karcinomu plic, navštivte web prevenceproplice.cz nebo se podívejte na video, které vysvětluje koho se nový screeningový program týká, jak probíhá a co se děje, je-li nemoc odhalena.
Podívejte se na záznamy přednášek, které byly natočeny na Semináři k zavedení časného záchytu karcinomu plic na letošní konferenci PREVON dne 22. 9. 2021. Konferenci PREVON každoročně pořádá Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, kterému patří poděkování za pořízení záznamu konference!
Praha, 6. prosince 2021, Tisková zpráva HPV College: V rámci programu pražského kongresu Evropské společnosti gynekologické onkologie (ESGO 2021) proběhla diskuse o stavu plánů na vymýcení viru HPV v populaci ještě v této generaci. Odborníci včetně představitelů Světové zdravotnické organizace (WHO) a Evropského parlamentu hodnotili pokroky a další výzvy v prevenci rakoviny děložního čípku – nejčastějšího onkologického onemocnění, které je s infekcí HPV spojeno, a které lze prostřednictvím prevence téměř vymýtit.
Praha, 20. září 2021, Tisková zpráva ONKO Unie, pacientské organizace VERONICA a Nadačního fondu Hippokrates: V porovnání s řadou jiných zemí mají ženy v Česku k dispozici mnohem pokročilejší medicínu. Jde o velké privilegium, protože na mnoha místech světa bez dostupné prevence onkogynekologických onemocnění umírají ženy na onemocnění, jehož riziko lze snížit nebo mu dokonce zcela předejít. Podle odborníků je však důležitý aktivní přístup.
Vedle celoplošného státem organizovaného screeningu rakoviny prsu, kolorekta a děložního čípku bude brzy spuštěn také Screening rakoviny plic, který se bude zaměřovat na záchyt rakoviny plic u rizikové populace. Bude se týkat lidí, kterým je mezi 55 až 74 lety a kouří dvacet a více let let dvacet cigaret denně. Mohou to být i ti, kteří přestali kouřit před méně než 10-15 lety, ale byli to denní kuřáci dvaceti cigaret po dobu dvaceti let nebo třeba čtyřiceti cigaret po dobu deseti let.
Tisková zpráva ONKO Unie o.p.s., Pacientské organizace VERONICA a Nadačního fondu Hippokrates, Praha, 6. července 2021. V pondělí 20. září 2021 proběhne mezinárodní osvětová akce World GO Day (Světový den onkogynekologických diagnóz) zaměřená na prevenci gynekologických zhoubných onemocnění. V ČR bude mít formu Fialové cyklojízdy hlavním městem, která již proběhla i v letech 2019 a 2020 pod záštitou ministra zdravotnictví ČR Adama Vojtěcha. Na společnou cyklojízdu se vydají lékaři, pacienti, známé osobnosti, novináři i široká veřejnost. Upozorní tím na důležitost prevence a vyjádří solidaritu ženám, které s onkogynekologickými nemocemi bojují – fialová je totiž jejich barvou.
Nejdůležitější informací pro všechny ženy je, že jako jedinému nádorovému onemocnění se dá rakovině děložního čípku předejít očkováním! Pro včasný záchyt onemocnění funguje v ČR tzv. screening – státem organizovaný systém každoročních kontrol, plně hrazených ze zdravotního pojištění.
Akce GO Day upozorňující na prevenci onkogynekolgických onemocnění, se uskuteční jako každý rok ve 22 zemích světa. Mezi ně patří i ČR, kde letos GO Day proběhne v Praze, v neděli 20. září 2020. Na cyklojízdu hlavním městem zakončenou koncertem skupiny Holki se vydají lékaři, pacienti, známé osobnosti, novináři i široká veřejnost. Společně tak poukáží na důležitost prevence a vyjádří solidaritu ženám, které s onkologickým onemocněním bojují. Pražský GO DAY 2020 se již podruhé v řadě zaměří na prevenci rakoviny děložního čípku, kterou v ČR ročně onemocní asi 800 žen. Zbytečně, tomuto nádoru je totiž možné téměř vždy předejít – a to kombinací pravidelných gynekologických vyšetření, vakcinace proti HPV u dívek a chlapců a provedením HPV DNA testu namísto klasické cytologie.