„Správná léčba správnému pacientovi ve správný čas a na správném místě“
Motto Českého národního onkologického programu
Národní onkologický program ČR (NOP) byl zpracován na základě podmínek a potřeb České republiky a v souladu se závěry Světové zdravotnické organizace (WHO) přijatých ke kontrole nádorových onemocnění. Cíle Národního onkologického programu České republiky směřují ke snižování výskytu a úmrtnosti nádorových onemocnění, ke zlepšování kvality života onkologicky nemocných a k racionalizaci nákladů na diagnostiku a léčbu nádorových onemocnění v ČR.
Přihlašte se k podpoře Národního onkologického programu České republiky
Česká onkologická společnost vyzývá instituce i jednotlivce, kteří mohou mít na plnění kteréhokoliv bodu programu sebemenší vliv, k podpisu programu a k přihlášení ke spoluodpovědnosti za jeho plnění.
Nejnovější články a videa
Zveme vás na Kulatý stůl Zdravotnického deníku s názvem: "Cesta pacienta k onkologické diagnostice a léčbě". Kulatý stůl se koná za podpory Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.
Zveřejňujeme aktuální znění Národního onkologického programu České republiky (NOP ČR). NOP ve znění uvedeném na Linkos je oficiálním programem, který vypracoval a schválil výbor ČOS ČLS JEP. NOP byl vypracován na základě požadavku vlády ČR. Dne 6. 4. 2021 byl předán na MZ ČR ministrovi zdravotnictví. Případné připomínky, podněty a návrhy členů výborů odborných společností, které spolupracují s ČOS ČLS JEP v rámci multidisciplinárních odborných týmů, zasílejte předsedkyni společnosti ČOS a dále budou projednány výborem ČOS. Reakce výboru bude sdělena příslušnému předsedovi odborné společnosti, která připomínky zašle.
U příležitosti letošního Světového dne proti rakovině byl představen Evropský plán boje proti rakovině. Plán je politickým závazkem, jak zvrátit trend ve výskytu tohoto onemocnění, a dalším krokem k silné evropské zdravotní unii a bezpečnější, lépe připravené a odolnější EU.
Závěrečná konference mezinárodního projektu INTENT se uskuteční online dne 14. 12. 2020 v odpoledních hodinách. Projekt má 9 partnerů ze 4 zemí, vedoucím partnerem projektu je Masarykův onkologický ustav. Na závěrečné konferenci budou prezentovány výsledky projektu INTENT, které jsou zaměřeny hlavně na implementaci péče orientované na pacienta (Patient Centered Care). Posluchači se dozví o nově vyvinutém online nástroji, který pomáhá centrům hodnotit Patient Centered Care parametry.
Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti ČLS JEP připravila pro učitele, rodiče a především pro děti od 9 let tak trochu jiné video, které vysvětluje, proč je nejlepší vůbec nezačít kouřit. Doplněno krátkým kvízem a anketou pro děti. Video je volně k dispozici školám, rodičům, zdravotníkům, dětem a dospívajícím. Pokud se vám líbí, budeme rádi za šíření.
dne 13. října 2020 v čase 14:00 – 17:00 bude pod záštitou poslankyně a členky výboru pro zdravotnictví PSP ČR Andrey Brzobohaté konat online konference Národní onkologický plán – česká a zahraniční zkušenost. Konferenci organizuje Hlas onkologických pacientů ve spolupráci s Americkou obchodní komorou v ČR.
Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci v Praze bylo rozhodnuto o zrušení konference PREVON 2020. Organizátoři děkují za pochopení.
NZIP – Národní zdravotnický informační portál je místo, kde čtenář nalezne ověřené a garantované informace z českého zdravotnictví. Obsah portálu je tvořen předními odborníky z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) a Státního zdravotního ústavu (SZÚ), garantem portálu je Ministerstvo zdravotnictví.
Tým Národního screeningového centra Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR a MZd ČR si Vás dovolují pozvat na již čtvrtý ročník konference PreVOn 2020, která se se koná 8.–9. září 2020 v Praze. Kromě odborníků na prevenci a screening je vítána účast širšího auditoria včetně zástupců pacientských organizací a dalších zainteresovaných stran. Letošní konference bude zaměřena na budoucnost screeningových programů, která je i v genetickém a cíleném screeningu a na výzvy, které nám v budoucnu přinese populační screening zhoubných nádorů.
Hlavním cílem mezinárodního projektu iPAAC je vyvinout inovativní přístupy vedoucí k pokrokům v národních onkologických programech. Projekt se věnuje zejména dalšímu rozvoji prevence nádorových onemocnění, roli genomiky v onkologických programech, onkologickými registry, inovacemi v léčbě nádorů a organizaci onkologické péče včetně sítí onkologických center a hodnocení jejich kvality. Workshop iPAAC se uskutečnil 14. listopadu 2018 v rámci konference PREVON. Ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR Vám přinášíme záznamy přednášek, které byly v rámci Workshopu iPAAC předneseny.
Alkohol je látka se schopností vyvolat v lidském organizmu nádorové onemocnění. Pití alkoholu prokazatelně zvyšuje riziko vzniku nádorů dutiny ústní, hrtanu, hltanu, jícnu, jater, tlustého střeva, konečníku a prsu, a zřejmě i nádorů slinivky břišní a žaludku. Alkohol je příčinou 3 až 6 % úmrtí na rakovinu. Riziko vzniku nádorů je nejvyšší u osob, které pijí alkohol každý den a/nebo ve zvýšené míře, a to bez ohledu na to o jaký alkoholický nápoj se jedná.
Tým Národního screeningového centra Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky si Vás dovoluje pozvat na letošní konferenci PreVOn 2018, která se se koná 13.–14. listopadu 2018 v TOP Hotelu Praha. Tématem konference jsou Bariéry v přístupnosti a prostupnosti screeningu zhoubných nádorů a dále proběhnou dva workshopy se zaměřením na Hodnocení a kontrolu kvality onkologické péče a Pilotní projekty časného záchytu organizované Národním screeningovým centrem ÚZIS ČR.
Zajištění české onkologické péče do značné míry závisí na tom, jak zvládneme organizaci péče o stále narůstající počty pacientů. Pozitivní zprávou je, že česká onkologie dlouhodobě významně prodlužuje přežití onkologických pacientů. Avšak cenou za tento úspěch je další nárůst počtu nemocných, kterým je nutné zajistit péči.
Cílem projektu INTENT je nalézt inovativní model onkologické péče primárně orientované na pacienta („patient-centered model of care“). Projekt se zaměřuje na poskytovatele onkologické péče, pacienty a na tvůrce pravidel a legislativy. Projekt INTENT pomáhá těmto skupinám lépe porozumět interpretaci přístupu orientovaného na pacienta a identifikovat způsoby, jak zvyšovat kvalitu onkologické péče ve střední Evropě.
Vychází první číslo zpravodaje, který vydává Národní koordinační centrum prevence vážných onemocnění (NKC). První číslo se věnuje především vzniku NKC, strategii prevence vážných onemocnění, pilotním projektům časného záchytu onemocnění a projektu Datová základna, který slouží k vybudování jednotné a koordinované infrastruktury pro sběr a vyhodnocování dat z probíhajících a nově zaváděných programů časného záchytu onemocnění v České republice.