Cílem České onkologické společnosti je, aby přístup k onkologickým pacientům byl komplexní, od onkologické prevence, přes rychlé a včasné stanovení diagnózy, léčbu a péči na vysoké úrovni až po kvalitní dispenzární péči. Role praktických lékařů je v oblasti včasného záchytu a v systému péče o onkologického pacienta nezastupitelná. Na tomto místě najdou praktičtí lékaři doporučené postupy a návody k prevenci, k péči o onkologické pacienty během léčby a v neposlední řadě k péči a sledování onkologických pacientů v remisi.
Doporučené postupy z onkologie pro praktické lékaře v elektronické podobě. V tištěné formě byly distribuovány praktickým lékařům a onkologům. Nová organizace péče o onkologické pacienty v remisi je platná od 1. ledna 2019.
Články
Od ledna 2019 vstoupila v platnost dohoda mezi Českou onkologickou společností, Sdružením praktických lékařů a Společností všeobecného lékařství, jejímž cílem je zavedení postupů sdílené péče o pacienty po ukončené onkologické léčbě, zvýšení komfortu pacientů při zachování kvality péče, zlepšení organizace péče, posílení kompetencí praktických lékařů a současně uvolnění kapacity onkologických pracovišť pro kvalitní péči o onkologické pacienty, kteří právě podstupují onkologickou léčbu. Úvodní přednáška edukačního semináře pro praktické lékaře v rámci BOD 2019 se věnovala právě nové organizaci péče, důvodům pro ni i konkrétním postupům.
V rámci vzdělávacího semináře pro praktické lékaře podal MUDr. Jiří Navrátil, Ph.D. přehled nežádoucích účinků, se kterými se může praktický lékař ve své ambulanci setkat, včetně způsobu jejich řešení. Přednáška věnovala i zvláštní pozornost nežádoucím účinkům imunoterapie.
Součástí nové organizace je také vytvoření dvou nových výkonů pro praktické lékaře: "Převzetí pacienta po onkologické léčbě do péče praktického lékaře" (01186) a "Následná prohlídka pacienta s onkologickým onemocněním" (01188). Přednáška na semináři pro praktické lékaře v rámci BOD 2019 se věnovala nové organizaci péče o pacienty v remisi právě z pohledu úhrad zdravotních pojišťoven.
Přednáška o benefitech, rizicích a možnostech očkování onkologických pacientů zazněla v rámci 7. ročníku vzdělávacího programu Onkologická problematika v ambulanci praktického lékaře na BOD 2019. Očkování je součástí moderní léčby onkologických pacientů zvyšující jejich kvalitu života a prodlužující délku života. Správné načasování očkování má u onkologických pacientů daleko větší význam, než u zdravé populace. U očkování onkologických pacientů je nutná vzájemná spolupráce onkologa a registrujícího praktického lékaře se zapojením infektologů a vakcinologů.
V rámci edice Doporučené diagnostické a terapeutické postupy pro všeobecné praktické lékaře vychází nové doporučené postupy Péče o vybraná onkologická onemocnění, které se věnují péči o onkologické pacienty v remisi v ordinaci praktického lékaře. O převedení dispenzarizace k praktickému lékaři rozhoduje onkolog, který zná riziko recidivy a dlouhodobých komplikací u daného pacienta. Doporučené postupy byly také představeny na tiskové konferenci.
18. října se uskutečnila tisková konference Ministerstva zdravotnictví ČR, České onkologické společnosti ČLS J.E.P., Sdružení praktických lékařů ČR a Společnosti všeobecného lékařství k nové organizaci péče o pacienty v remisi, tedy po úspěšně ukončené onkologické léčbě.
Alkohol je látka se schopností vyvolat v lidském organizmu nádorové onemocnění. Pití alkoholu prokazatelně zvyšuje riziko vzniku nádorů dutiny ústní, hrtanu, hltanu, jícnu, jater, tlustého střeva, konečníku a prsu, a zřejmě i nádorů slinivky břišní a žaludku. Alkohol je příčinou 3 až 6 % úmrtí na rakovinu. Riziko vzniku nádorů je nejvyšší u osob, které pijí alkohol každý den a/nebo ve zvýšené míře, a to bez ohledu na to o jaký alkoholický nápoj se jedná.
V rámci edice Doporučených postupů, které vycházejí ve spolupráci s časopisem Klinická onkologie vychází nové doporučené postupy na téma primární prevence onkologických onemocnění.
Stanovisko pracovní skupiny pro výživu České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP.