Sekundární prevence je zaměřena na záchyt zhoubných nádorů v časném, plně vyléčitelném stadiu. Indikátory její úrovně jsou poměr lokalizovaných stádií nádorů k ostatním pokročilejším stádiím a vývoj úmrtnosti na zhoubné nádory.
Nabízíme články, informace, odkazy a přednášky nejen o výsledcích tří oficiálních screeningových programů (screening rakoviny prsu, hrdla děložního a tlustého střeva a konečníku), ale také o organizaci, průběhu a výsledcích preventivních prohlídek a včasném záchytu zhoubných nádorů prostaty, ledvin, plic, kůže a o problematice včasného odhalení nádorů u dětí a dospívajících.
Články
Ve dnech 13.-14. listopadu 2018 zorganizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR konferenci PREVON, věnovanou stávajícím i pilotním programům záchytu vážných onemocnění. V bloku s názvem Program screeningu kolorektálního karcinomu v ČR pod drobnohledem zazněla i přednáška, jež obsahovala epidemiologické trendy incidence a mortality karcinomu kolorekta v České republice.
Přednáška z konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována problematice programu screeningu karcinomu prsu z pohledu pacientské organizace Aliance žen s rakovinou prsu.
Přednáška z konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována problematice programu screeningu karcinomu prsu z pohledu Svazu zdravotních pojišťoven.
Screening karcinomu prsu z pohledu praktického lékaře. V rámci přednášky byly představeny výsledky průzkumu mezi pacientkami. Přednáška byla zařazena do bloku s názvem Program screeningu karcinomu prsu v ČR pod drobnohledem v rámci konference PREVON, kterou v listopadu 2018 organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR.
Ve dnech 13.-14. listopadu 2018 zorganizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR konferenci PREVON, věnovanou stávajícím i pilotním programům záchytu vážných onemocnění. V bloku s názvem Program screeningu karcinomu prsu v ČR pod drobnohledem zazněla i přednáška, která pohlížela na screening karcinomu prsu ve světle nových doporučení EU.
Ve dnech 13.-14. listopadu 2018 zorganizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR konferenci PREVON, věnovanou stávajícím i pilotním programům záchytu vážných onemocnění. V bloku s názvem Program screeningu karcinomu prsu v ČR pod drobnohledem zazněla i přednáška, která se věnovala screeningu zhoubných nádorů prsu z hlediska kvality a jejích podmínek, mezi které přednášející řadí: integraci diagnostického procesu, trvání diagnostického procesu, kvalifikaci diagnostiků, počty provedených vyšetření, požadavky na technické vybavení pracoviště a požadavky radiační ochrany, existenci návaznosti péče při zjištění nádoru prsu, kontinuita screeningu nádorů prsu, sledování a vyhodnocování činnosti screeningového programu a v neposlední řadě i účast center při edukaci veřejnosti a sběr dat.
Ve dnech 13.-14. listopadu 2018 zorganizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR konferenci PREVON, věnovanou stávajícím i pilotním programům záchytu vážných onemocnění. V bloku s názvem Program screeningu karcinomu prsu v ČR pod drobnohledem zazněla i přednáška, jež obsahovala epidemiologické trendy incidence a mortality karcinomu prsu v České republice.
Přednáška prvního bloku konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována pilotnímu programu Národnímu screeningového centra, který má za cíl zvýšit efektivitu adresného zvaní občanů k účasti na onkologických screeningových programech. Přednáška představuje projekt, behaviorální vědu a její praktické užití
a shrnuje zkušenosti ze zahraničních projektů.
Přednáška prvního bloku konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována výsledkům a perspektivám adresného zvaní ke screeningu zhoubných nádorů na základě dat VZP.
Přednáška prvního bloku konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována výsledkům a perspektivy adresného zvaní ke screeningu zhoubných nádorů z pohledu pojišťoven.
Páté číslo Zpravodaje Národního screeningového centra podrobněji představuje další pilotní projekty realizované Národním screeningovým centrem Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Jedná se o projekty zaměřené na dospělou populaci, jeden z nich je zacílen na časný záchyt karcinomu prostaty u mužů, kteří již prodělali onkologické onemocnění.
Čtvrté letošní číslo zpravodaje Národního screeningového centra se věnuje optimalizaci stávajících screeningových programů, které se všechny týkají zhoubných nádorů a zve na konferenci PREVON.
Tým Národního screeningového centra Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky si Vás dovoluje pozvat na letošní konferenci PreVOn 2018, která se se koná 13.–14. listopadu 2018 v TOP Hotelu Praha. Tématem konference jsou Bariéry v přístupnosti a prostupnosti screeningu zhoubných nádorů a dále proběhnou dva workshopy se zaměřením na Hodnocení a kontrolu kvality onkologické péče a Pilotní projekty časného záchytu organizované Národním screeningovým centrem ÚZIS ČR.
Vychází třetí letošní číslo zpravodaje, který vydává Národní screeningové centrum, původně Koordinační centrum prevence vážných onemocnění. Třetí číslo vysvětluje, proč došlo ke změně názvu, podává přehled pilotních projektů a ohlíží se za loňskou konferencí European Digestive Cancer Days, která se konala 26. - 27. září 2017 v Kongresovém centru Praha.
Přednáška představuje možnosti časného záchytu karcinomu prostaty, představuje výsledky studií, které zkoumaly účinnost screeningu ve srovnání s aktivním vyhledáváním a shrnuje lékařské argumenty pro a proti odběru PSA. V závěru přednášející představuje současné projekty včasného záchytu karcinomu prostaty, jako je projekt České urologické společnosti a VZP a také pilotní projekt MZ ČR Program časného záchytu karcinomu prostaty u populace mužů v dispenzární péči po onkologických onemocněních.