Sekundární prevence je zaměřena na záchyt zhoubných nádorů v časném, plně vyléčitelném stadiu. Indikátory její úrovně jsou poměr lokalizovaných stádií nádorů k ostatním pokročilejším stádiím a vývoj úmrtnosti na zhoubné nádory.
Nabízíme články, informace, odkazy a přednášky nejen o výsledcích tří oficiálních screeningových programů (screening rakoviny prsu, hrdla děložního a tlustého střeva a konečníku), ale také o organizaci, průběhu a výsledcích preventivních prohlídek a včasném záchytu zhoubných nádorů prostaty, ledvin, plic, kůže a o problematice včasného odhalení nádorů u dětí a dospívajících.
Články
Přednáška zazněla na konferenci PREVON 2019 v rámci bloku o perspektivách programu časného záchytu karcinomu plic.
Podle výsledků studie NELSON bylo 65 -70 % nádorů zachyceno ve stádiu IA-II, což vedlo ke snížení mortality u mužů až o 26% a u žen až o 61%. Přednáška zazněla na konferenci PREVON, vysvětluje rozdíl mezi RTG a CT vyšetřením plic a úlohu radiologa v programu časného záchytu karcinomu plic.
Přednáška zazněla na konferenci PREVON v rámci bloku blok o perspektivách programu časného záchytu karcinomu plic. Obsahem je představení Komplexních onkologických center a představa postupu v rámci pilotního programu časného záchytu karcinomu plic.
O roli chirurgie v léčbě karcinomu plic, o tom, koho operovat, jak a kde pojednává přednáška natočená na konferenci PREVON 2019.
Úvodní přednáška bloku Screening kolorektálního karcinomu v ordinaci praktického lékaře na konferenci PREVON 2019. Jaká jsou nová data NOR? V roce 2017 bylo v ČR nově diagnostikováno 7 334 pacientů se zhoubnými nádorem tlustého střeva a konečníku, na tuto diagnózu zemřelo 3 448 osob. V České republice žilo k 31. 12. 2017 58 293 osob se zhoubným nádorem tlustého střeva a konečníku nebo s minulostí tohoto onemocnění. Podařilo se snížit incidenci i mortalitu! Další zajímavá data v přednášce.
Přednáška zazněla na konferenci PREVON 2019 a podává přehled historie i budoucnosti kolorektálního screeningu v České republice.
Jeden celý blok konference PREVON 2019, pořádané Národním screeningovým centrem ÚZIS ČR, byl věnován screeningu kolorektálního karcinomu v ordinaci praktického lékaře. Jaké jsou nejbližší perspektivy kolorektálního screeningu v České republice?
Přednáška na konferenci PREVON 2019 shrnula současný stav pilotního projektu poštovního rozeslání qFIT kitu lidem, kteří se neúčastnícím stávajícího kolorektálního screeningu.
U většiny nádorů se daří výrazně snižovat mortalitu, v oblasti zhoubných nádorů slinivky břišní zatím k velkému pokroku, bohužel, nedošlo. V léčebných metodách k určitému pokroku došlo, ale nadále se nedaří zachycovat tuto nemoc v časných stádiích. Zeptali jsme se proto doc. MUDr. Jana Trny, Ph.D. na vývoj v této oblasti a na možnosti časné diagnostiky. Máte-li v rodině toto onemocnění, kouříte, nebo se u Vás objevila nově cukrovka poslechněte si rady pro časný záchyt!
Od ledna 2019 vstoupila v platnost dohoda mezi Českou onkologickou společností, Sdružením praktických lékařů a Společností všeobecného lékařství, jejímž cílem je zavedení postupů sdílené péče o pacienty po ukončené onkologické léčbě, zvýšení komfortu pacientů při zachování kvality péče, zlepšení organizace péče, posílení kompetencí praktických lékařů a současně uvolnění kapacity onkologických pracovišť pro kvalitní péči o onkologické pacienty, kteří právě podstupují onkologickou léčbu. Úvodní přednáška edukačního semináře pro praktické lékaře v rámci BOD 2019 se věnovala právě nové organizaci péče, důvodům pro ni i konkrétním postupům.
Připomenutí současných národních screeningových programů v ČR, epidemiologických trendů a shrnutí výsledků adresného zvaní i celkové míry účasti na screeningu karcinomu prsu, kolorektálního karcinomu a karcinomu děložního hrdla, byly předmětem předmětem přednášky pro praktické lékaře.
Hodnocení kvality v centrech v roce 2017, indikátory objemu vyšetření, indikátory kvality screeningového procesu a souhrnný indikátor kvality v záznamu přednášky ze dne 14. listopadu 2018 v rámci workshopu iPAAC: Hodnocení a kontrola kvality onkologické péče.
Ve dnech 13. a 14. listopadu 2018 se v Praze uskutečnila konference věnovaná prevenci vážných onemocnění. Konference seznámila účastníky s výsledky a možnostmi optimalizace stávajících screeningových programů, tedy především tří onkologických a s obsahem nových pilotních projektů časného záchytu vážných onemocnění, které realizuje Národní screeningové centrum. Konferenci PREVON organizovalo Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR. Ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR Vám přinášíme záznamy přednášek, které byly předneseny na kongresu a týkaly se onkologie.
Záznam přednášky konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR. Představení jednoho z pilotních programů NSC.
Screening karcinomu děložního hrdla z pohledu ambulantního gynekologa. Záznam přednášky konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla zařazena do bloku s názvem Program screeningu karcinomu děložního hrdla v ČR pod drobnohledem.