Program kolorektálního screeningu byl v České republice zahájen v roce 2009. Hlavním záměrem ministerstva je nabídnout českým občanům kvalifikovaná kolonoskopická vyšetření ve zdravotnických pracovištích pro screeningovou kolonoskopii, která splňují splňují kritéria moderní diagnostiky. Informace o programu kolorektálního screeningu naleznou lékaři i veřejnost na oficiálním webu programu. Zde naleznete texty a přednášky z konferencí na téma organizace a výsledků kolorektálního screeningu v ČR a množství odkazů.
Články
Ve dnech 13.-14. listopadu 2018 zorganizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR konferenci PREVON, věnovanou stávajícím i pilotním programům záchytu vážných onemocnění. V bloku s názvem Program screeningu kolorektálního karcinomu v ČR pod drobnohledem zazněla i přednáška, jež obsahovala epidemiologické trendy incidence a mortality karcinomu kolorekta v České republice.
Přednáška prvního bloku konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována výsledkům a perspektivám adresného zvaní ke screeningu zhoubných nádorů na základě dat VZP.
Přednáška prvního bloku konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována výsledkům a perspektivy adresného zvaní ke screeningu zhoubných nádorů z pohledu pojišťoven.
Přednáška prvního bloku konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována adresnému zvaní k účasti k onkologickým screeningovým programům a jeho výsledkům. Dosavadní systém adresného zvaní dosahuje relativně významné odezvy u poprvé pozvaných, s opakovanými pozvánkami nezapojeným občanům pak míra účasti významně klesá. Dosud získaná data ukazují na potřebu systém zvaní modifikovat – zejména u opakovaných pozvánek.
Přednáška, určená praktickým lékařům, shrnuje současnou epidemiologii zhoubných nádorů kolorekta, představuje současný design screeningu kolorektálního karcinomu v České republice a jeho výsledky. Zabývá se také aktuálními problémy ve screeningu a budoucím vývojem kolorektálního screeningu.
Dne 25. září 2017 se v Kongresovém centru Praha konala konference PreVOn 2017. Konferenci organizoval v rámci projektu Národní koordinační centrum programů časného záchytu onemocnění Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR a cílem bylo diskutovat úspěchy a problémy stávajících screeningových programů, jejich metodiky a výsledky, ale také nově plánované programy časného záchytu vážných onemocnění, zahraniční zkušenosti a v neposlední řadě představit aktivity nově vznikajícího Národního koordinačního centra programů časného záchytu onemocnění.
Programy prevence, screeningu a časné diagnostiky vážných onemocnění ve světle současných poznatků a praktických zkušeností. 25. září v Praze.
Mezinárodní konference navazuje na tradici každoročních setkání European Colorectal Cancer Days a rozšiřuje její tematický rozsah. 26. - 27. září 2017, Kongresové centrum Praha. Program v kalendáři.
Přehledová přednáška představuje onkologické screeningové programy České republiky, přináší data o zátěži české populace zhoubnými nádory a představuje aktuální výsledky screeningových programů, včetně dopadu adresného zvaní do screeningu. Určeno nejen praktickým lékařům.
Přednáška zazněla na edukačním semináři pro praktické lékaře a přináší postup přípravy pacienta na kolonoskopii.
Přednáška zazněla na 3. ročníku vzdělávacího semináře s názvem Onkologická problematika v ordinaci praktického lékaře na Brněnských onkologických dnech v roce 2015. Letošní ročník měl podtitul Edukační programy - výchovou k prevenci nádorového onemocnění, ale zabýval se i péčí o onkologického pacienta v ordinaci praktického lékaře.
V lednu 2014 bylo v ČR zahájeno adresné zvaní občanů do programů screeningu zhoubných nádorů. Zváni jsou občané, kteří se těchto organizovaných programů časného záchytu dlouhodobě neúčastní.
Přednáška zazněla na vzdělávacím semináři s názvem Onkologická problematika v ordinaci praktického lékaře na Brněnských onkologických dnech v roce 2014.
Praha 27. května (ČTK) - Lidé nad 55 let dostanou od své zdravotní pojišťovny pozvánku na screening rakoviny tlustého střeva a konečníku. Projekt ministerstva zdravotnictví je dvouletý, dopisy začnou lidé dostávat v druhém pololetí. Uhradí je EU, vyšetření zaplatí pojišťovny, Všeobecná zdravotní pojišťovna na to chce dát 300 milionů korun. Novinářům to dnes řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
Úvaha nad strategií včasné diagnostiky kolorektálního karcinomu v prostředí plně rozvinutého screeningu. Koncept alarmujících známek, epidemiologické zhodnocení rizika, pečlivá rodinná anamnéza a znalost pacienta umožňují praktickému lékaři do vysoké míry spolehlivě vyhodnotit riziko nádorového onemocnění a racionálně indikovat diagnostické úkony.