Program cervikálního screeningu zahájilo Ministerstvo zdravotnictví ČR v roce 2008. Hlavním záměrem programu je nabídnout ženám kvalifikovaná preventivní vyšetření děložního čípku v akreditovaných cytologických laboratořích splňujících kritéria moderní diagnostiky. Informace o programu cervikálního screeningu naleznou lékaři i veřejnost na oficiálním webu programu. Zde naleznete texty a přednášky z konferencí na téma organizace a výsledků cervikálního screeningu v ČR a množství odkazů.
Články
Screening karcinomu děložního hrdla z pohledu ambulantního gynekologa. Záznam přednášky konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla zařazena do bloku s názvem Program screeningu karcinomu děložního hrdla v ČR pod drobnohledem.
Ve dnech 13.-14. listopadu 2018 zorganizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR konferenci PREVON, věnovanou stávajícím i pilotním programům záchytu vážných onemocnění. V bloku s názvem Program screeningu karcinomu děložního hrdla v ČR pod drobnohledem zazněla i přednáška, která pohlížela na screening pohledem České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.
Představení nového pilotního programu Národního screeningového centra, který má za cíl optimalizovat současný screening karcinomu děložního hrdla zavedením detekce genomu lidského papilomaviru pomocí samoodběrových sad u žen, které se dlouhodobě neúčastní screeningu. Záznam přednášky z konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR.
Screening karcinomu děložního hrdla daty VZP. Záznam přednášky konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla zařazena do bloku s názvem Program screeningu kolorektálního karcinomu v ČR pod drobnohledem.
Záznam přednášky konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována problematice programu screeningu karcinomu děložního hrdla z pohledu Svazu zdravotních pojišťoven.
Screening karcinomu děložního hrdla z pohledu patologa. Záznam přednášky konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla zařazena do bloku s názvem Program screeningu karcinomu děložního hrdla v ČR pod drobnohledem.
Ve dnech 13.-14. listopadu 2018 zorganizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR konferenci PREVON, věnovanou stávajícím i pilotním programům záchytu vážných onemocnění. V bloku s názvem Program screeningu karcinomu děložního hrdla v ČR pod drobnohledem zazněla i přednáška, jež obsahovala epidemiologické trendy incidence a mortality karcinomu děložního hrdla v České republice.
Přednáška prvního bloku konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována výsledkům a perspektivám adresného zvaní ke screeningu zhoubných nádorů na základě dat VZP.
Přednáška prvního bloku konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována výsledkům a perspektivy adresného zvaní ke screeningu zhoubných nádorů z pohledu pojišťoven.
Přednáška prvního bloku konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována adresnému zvaní k účasti k onkologickým screeningovým programům a jeho výsledkům. Dosavadní systém adresného zvaní dosahuje relativně významné odezvy u poprvé pozvaných, s opakovanými pozvánkami nezapojeným občanům pak míra účasti významně klesá. Dosud získaná data ukazují na potřebu systém zvaní modifikovat – zejména u opakovaných pozvánek.
Dne 25. září 2017 se v Kongresovém centru Praha konala konference PreVOn 2017. Konferenci organizoval v rámci projektu Národní koordinační centrum programů časného záchytu onemocnění Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR a cílem bylo diskutovat úspěchy a problémy stávajících screeningových programů, jejich metodiky a výsledky, ale také nově plánované programy časného záchytu vážných onemocnění, zahraniční zkušenosti a v neposlední řadě představit aktivity nově vznikajícího Národního koordinačního centra programů časného záchytu onemocnění.
Programy prevence, screeningu a časné diagnostiky vážných onemocnění ve světle současných poznatků a praktických zkušeností. 25. září v Praze.
Přehledová přednáška představuje onkologické screeningové programy České republiky, přináší data o zátěži české populace zhoubnými nádory a představuje aktuální výsledky screeningových programů, včetně dopadu adresného zvaní do screeningu. Určeno nejen praktickým lékařům.
Zhruba 630 miliónů lidí na celém světě je nyní nakaženo HPV virem a 80% žen se do 50 let tímto virem nakazí. HPV virus je jednoznačnou příčinou vývoje cervikálního karcinomu. Přednáška představuje i řadu dalších onemocnění, která jsou HPV způsobena a hovoří o primární a sekundární prevenci. Situaci v incidenci karcinomu děložního hrdla může v horizontu let zlepšit pouze organizovaný auditovaný screening, přičemž vakcinace HPV screeningu v žádném případě nekonkuruje, naopak může jeho dopad v budoucnu výrazně zlepšit. Je proto nanejvýš vhodné očkování doporučovat a propagovat.