Sekundární prevence je zaměřena na záchyt zhoubných nádorů v časném, plně vyléčitelném stadiu. Indikátory její úrovně jsou poměr lokalizovaných stádií nádorů k ostatním pokročilejším stádiím a vývoj úmrtnosti na zhoubné nádory.
Nabízíme články, informace, odkazy a přednášky nejen o výsledcích tří oficiálních screeningových programů (screening rakoviny prsu, hrdla děložního a tlustého střeva a konečníku), ale také o organizaci, průběhu a výsledcích preventivních prohlídek a včasném záchytu zhoubných nádorů prostaty, ledvin, plic, kůže a o problematice včasného odhalení nádorů u dětí a dospívajících.
Články
Nestihli jste letošní, již devátý, ročník konference PREVON, která se uskutečnila v říjnu a věnuje se prevenci vážných onemocnění, včetně onkologických diagnóz? Nevadí, k dispozici jsou prezentace i video záznamy přednášek konference.
Registrujte se na 9. konferenci PREVON, která se koná 8. - 9. října 2024 v Praze. Tématem podzimní konference bude aktuální stav onkologického screeningu, screening novorozenců a dětí a další aktivity Národního screeningového centra. Registrace je otevřena do 25. 9. 2024 nebo do naplnění kapacity.
Text: 8. konference PREVON, 4. 4. 2024, Benediktinské opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích
Dne 4. dubna se bude konat 8. ročník konference PREVON, která bude zaměřena na současnost a budoucnost screeningových programů v České republice. První část konference bude věnována hodnocení zdravotnických technologií (HTA) ve screeningu s aplikací na kolorektální screening a další programy.
Druhá část bude věnována projektům NSC na pomezí primární a sekundární prevence.
O screeningovém programu, který by se zaměřil na identifikaci jedinců se zvýšeným rizikem karcinomu pankreatu, se mluvilo již řadu let. Program se pomalu rozjíždí, jeho cílem je zachytit tyto osoby v časném stadiu nemoci, tedy s resekabilním nádorem, a tím pádem lepší prognózou onemocnění. Přinese screening skutečný průlom v léčbě karcinomu pankreatu? Jak probíhá a bude probíhat prakticky? Ze kterých studií vychází a které další relevantní výzkumy zkoumající tuto diagnózu stojí za pozornost? V rámci podcastu meditalks+ hledáme odpovědi na tyto otázky tentokrát s členem výboru České gastroenterologické společnosti ČLS JEP doc. MUDr. Ondřejem Urbanem, Ph.D., ze II. interní kliniky − gastroenterologické a geriatrické LF UP a FN Olomouc.
Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR si Vás dovoluje pozvat dne 21. února 2023 na Seminář NSC Jak dostat nové preventivní programy do praxe? Účast na semináři je zdarma, je však nutné se předem registrovat.
Přijďte diskutovat v rámci otevřeného odborného setkání k zavedení organizovaného programu individualizovaného časného záchytu karcinomu prostaty v České republice. PROSTAFORUM se koná ve čtvrtek 24. listopadu 2022 od 13 hodin v Praze. Akce se uskuteční pod záštitou českého předsednictví EU. Účastnit se můžete prezenčně, nebo on-line. Registrujte se.
Podívejte se na záznamy přednášek, které byly natočeny na Semináři k zavedení časného záchytu karcinomu plic na letošní konferenci PREVON dne 22. 9. 2021. Konferenci PREVON každoročně pořádá Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, kterému patří poděkování za pořízení záznamu konference!
Od 1. ledna 2022 je spuštěn nový, státem organizovaný screening, screening rakoviny plic. Zaměřuje se na časný záchyt rakoviny plic u rizikové populace. Cílem programu je záchyt časných stadií karcinomu plic a zlepšení prognózy nemocných.
Vedle celoplošného státem organizovaného screeningu rakoviny prsu, kolorekta a děložního čípku bude brzy spuštěn také Screening rakoviny plic, který se bude zaměřovat na záchyt rakoviny plic u rizikové populace. Bude se týkat lidí, kterým je mezi 55 až 74 lety a kouří dvacet a více let let dvacet cigaret denně. Mohou to být i ti, kteří přestali kouřit před méně než 10-15 lety, ale byli to denní kuřáci dvaceti cigaret po dobu dvaceti let nebo třeba čtyřiceti cigaret po dobu deseti let.
Společnost pro gastrointestinální onkologii ČLS JEP zve členy ČOS na 2. část webináře na téma Screening kolorektálního karcinomu.
Od 1. července 2020 mají lidé od 50 let vyšetření formou kolonoskopie, která je prevencí rakoviny tlustého střeva, zdarma. Věkovou hranici o 5 let snížilo Ministerstvo zdravotnictví. Česká republika patří bohužel k zemím, kde každoročně rakovinou tlustého střeva a konečníku onemocní nejvíce pacientů. Proto probíhá adresné zvaní občanů ke screeningu.
V roce 2017 bylo v ČR nově diagnostikováno 6 593 pacientů se zhoubnými nádory plic. Úvodní přednáška bloku Perspektivy programu časného záchytu karcinomu plic, který byl zařazen na konferenci PREVON 2019, se věnovala nejen popsání zátěže české populace pomocí epidemiologických dat, ale také možnostem informační podpory, kterou může ÚZIS napomoci k úspěchu nově zvažovaného screeningového programu časného záchytu karcinomu plic.
Každých 20 vteřin zemře na světě člověk na karcinom plic. nejohroženější skupinou jsou kuřáci. Zahraniční zkušenosti s časným záchytem karcinomu plic a jeho možná implementace v České republice byla předmětem přednášky na konferenci PREVON 2019. Přednáška představuje také výsledky nizozemsko-belgické populační studie NELSON, prokazující významné snížení úmrtnosti na karcinom plic po zařazení screeningového CT vyšetření u vysoce rizikové populace mužů.
Součástí konference PREVON 2019 byl i blok věnovaný časnému záchytu karcinomu plic a roli praktického lékaře v tomto pilotním programu. Projekt zapadá do Reformy primární péče, která posiluje roli praktického lékaře a rozšiřuje kompetence praktických lékařů také ve screeningu, časném záchytu a prevenci.
Přednáška konference PREVON 2019 představuje roli ambulantního specialisty v připravovaném screeningovém projektu Národního screeningového centra.