Rizikovým faktorem vzniku zhoubných nádorů číslo jedna je kouření. Kouření není rizikem jen pro nádory respiračního traktu, ale prakticky celého těla včetně např. některých typů leukemií či děložního čípku. Jeden z úkolů Národního onkologického programu zní: "Důsledně podporovat účinná opatření zaměřená proti kouření tabáku dle WHO". Tato část Linkos se věnuje právě problematice prevence a léčby závislosti na tabáku. V článcích a přednáškách se dozvíte nejen informace o odvykání kouření, ale i o zkušenostech z mnoha projektů zaměřených na prevenci a léčbu závislosti na tabáku.
Další zdroje k tematice:
- Doporučení pro léčbu závislosti na tabáku
- Přehled center pro závislé na tabáku v ČR na stránkách Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku
- Preventivní poradna Sekce preventivní onkologie je určena laikům i odborníkům a zahrnuje problematiku kouření
- Informace o kouření a léčbě závislosti na tabáku pro laiky (kvízy, videa, projekty a odkazy na pomoc s odvykáním)
Články
Společnost pro léčbu závislosti na tabáku ve spolupráci se Sekcí podpůrné léčby a péče Vás upozorňují na dvoudenní online kurz na téma posuzování a léčba závislosti na tabáku v onkologické péči. Tento program zahrnuje dvoudenní seminář, který se bude konat virtuálně z Memorial Sloan Kettering Cancer Center v New Yorku, NY, a následně 6 měsíčních 60minutových videokonferenčních hovorů, které poskytnou další příležitosti pro mentoring a koučování při implementaci. Registrace na tento školicí program je pro přijaté uchazeče bezplatná.
Centrum pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN, Ústav hygieny a epidemiologie 1. LF UK a VFN, Společnost pro léčbu závislosti na tabáku a Pracovní skupina pro prevenci a léčbu závislosti na tabáku ČLS JEP Vás zve na konferenci.
Kuřácký status a léčba závislosti na tabáku má být samozřejmou součástí onkologické péče (1). Sdělení onkologické diagnózy je v tomto smyslu možné využít jako „moment poučitelnosti“, kdy je pacient k doporučení lékaře vnímavější. Doporučit „Nekuřte“ však nestačí, je třeba nabídnout různé možnosti léčby a podpory odvykání – sami intervenovat či předat kontakty. Při kontrolních návštěvách prevence relapsu: F17 je recidivující onemocnění a i po onkologické diagnóze se po roce cca polovina kuřáků ke kouření vrací (2, 3, 4).
Pracovní skupina pro prevenci a léčbu závislosti na tabáku ČLS JEP ve spolupráci se Společností pro léčbu závislosti na tabáku, Centrem pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze a Ústavem hygieny a epidemiologie 1. LF UK a VFN v Praze vás zvou na 23. konference Tabák a zdraví.
Sekce podpůrné léčby a péče ČOS ČLS JEP zve onkology a další specialisty, aby se zapojili do pravidelného dotazníkového šetření zkušeností a názorů, týkajících se různých témat podpůrné léčby a péče a přístupu k jejich řešení. V září se, ve spolupráci se Společností pro léčbu závislosti na tabáku, ptáme na to, zda a jakým způsobem se věnujete prevenci a podpoře v ukončení kouření u onkologických pacientů.
Přednáška zazněla na konferenci PREVON 2019 v rámci bloku o perspektivách programu časného záchytu karcinomu plic.
Recentní publikace JAMA: pokračování v kouření po onkologické diagnóze je spojeno s nižší účinností first-line léčby a se zvýšenými finančními náklady.
New England Journal of Medicine publikoval článek o léčbě závislosti na tabáku v onkologických centrech v USA.
Mezinárodní projekt Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku (SLZT) a Mezinárodní společnosti sester v onkologické léčbě (www.isncc.org) financovaný nadací Bristol-Myers Squibb s názvem Sestry východní Evropy – Centrum Excelence pro kontrolu tabáku navazuje na předchozí několikaletou práci sester v oblasti prevence a léčby závislosti na tabáku. Současný projekt (2017-2019) zahrnuje šest zemí: Maďarsko, Moldávii, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Českou republiku.
Po stanovení onkologické diagnózy má kouření velký vliv na dobu přežití, průběh a účinnost onkologické léčby i kvalitu dalšího života. Kouření zhoršuje výsledky chirurgické léčby, snižuje účinnost radiační léčby i chemoterapie, zvyšuje riziko nežádoucích účinků léčby i výskyt nádorových duplicit či jiných komorbidit – žilní trombózy, kardiovaskulárních onemocnění nebo infekcí.
Článek shrnuje praktická doporučení pro onkologické pacienty, jež zahrnují nekuřácké prostředí, význam nulové expozice tabákovému kouři, pro kuřáky pak doporučení přestat kouřit a nabídku léčby závislosti na tabáku. Kromě krátké intervence, kterou by měli aplikovat všichni kliničtí pracovníci v rozsahu několika desítek vteřin až 10 minut, by měla být k dispozici intenzivní léčba, například v centrech pro závislé na tabáku. V dokumentaci je důležité evidovat kuřácký status včetně expozice pasivnímu kouření, u kuřáků (aktivních i pasivních) intervence empaticky opakovat. Motivací k léčbě závislosti na tabáku by měla být především souvislost s konkrétní onkologickou diagnózou, prognózou, průběhem a účinností její léčby.
Léčba závislosti na tabáku má být samozřejmou součástí kvalitní onkologické péče ze strany lékařů i sester v intenzitě podle jejich časových možností.
Přednáška zazněla na vzdělávacím semináři s názvem Onkologická problematika v ordinaci praktického lékaře na Brněnských onkologických dnech v roce 2014.
Přednáška zazněla na vzdělávacím semináři s názvem Onkologická problematika v ordinaci praktického lékaře na Brněnských onkologických dnech v roce 2014.
Tento briefing iniciativy Smoke Free Partnership představuje argumenty, o něž se opírají klíčová nová opatření v upravené směrnici o tabákových výrobcích (dále jen „směrnice“), vyvrací mýty, které šíří tabákový průmysl a vysvětluje, proč se domníváme, že směrnice by v některých ohledech měla být upravena a vylepšena.
Dne 18. dubna 2013 se v rámci XXXVII. Brněnských onkologických dnů a XXVII. Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky konal Workshop "Závislost na tabáku". Odeznělo sedm přednášek, které jsme pro vás natočili a můžete si je tak poslechnout přesně tak, jak odezněly v sále.
Jakmile se příznaky plicního nádoru objeví, jedná se nádor v pokročilém stadiu. Nejvýznamnějším rizikovým faktorem vzniku rakoviny plic je kouření, proto by každý lékař měl o tomto riziku své pacienty informovat. Přednáška pro praktické lékaře.