Primární prevence si klade za cíl pokles výskytu zhoubných nádorů. Jde o snižování až eliminaci rizikových faktorů, které mají prokazatelný a přímý vliv na vznik malignit. Indikátorem úrovně primární prevence je vývoj incidence zhoubných nádorů, která je sledována v Národním onkologickém registru. Do primární prevence patří léčbu závislosti na tabáku, boj s alkoholismem, ochrana kůže před neúměrnou expozicí slunečnímu záření, eradikace infekcí žaludku Helicobaterem pylori, vakcinace proti hepatitidám, papilomavirům a výchova ke zdravé výživě a zdravému životnímu stylu od dětství. Součástí primární prevence je také hodnocení komerčních produktů z hlediska možné kancerogenity a analýza stavu životního prostředí z hlediska kancerogenity. Nejen praktickým lékařům nabízíme Doporučené postupy k primární prevenci Sekce preventivní onkologie ČOS a řadu textů a audiovizuálních přednášek ze všech oblastí primární prevence. Laikům je pak určena kapitola Životní styl, kde si mohou hravou formou kvízů, anket a videí doplnit svoje znalosti o prevenci rakoviny.
Články
Společnost pro léčbu závislosti na tabáku ve spolupráci se Sekcí podpůrné léčby a péče Vás upozorňují na dvoudenní online kurz na téma posuzování a léčba závislosti na tabáku v onkologické péči. Tento program zahrnuje dvoudenní seminář, který se bude konat virtuálně z Memorial Sloan Kettering Cancer Center v New Yorku, NY, a následně 6 měsíčních 60minutových videokonferenčních hovorů, které poskytnou další příležitosti pro mentoring a koučování při implementaci. Registrace na tento školicí program je pro přijaté uchazeče bezplatná.
Česká onkologická společnost zpřístupňuje podpůrný materiál doporučení preskripce programu pohybové aktivity pro onkologické pacienty. Tento materiál je určen multidisciplinárnímu týmu, který se stará o onkologické pacienty v léčbě a po léčbě. V přípravě je také materiál pro onkologické pacienty, který vychází z tohoto doporučení.
Kouření po onkologické diagnóze významně ovlivňuje dobu přežití, účinnost léčby a kvalitu života. Materiál pro onkologické sestry pomáhající v intervenci u onkologických pacientů - kuřáků.
Centrum pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN, Ústav hygieny a epidemiologie 1. LF UK a VFN, Společnost pro léčbu závislosti na tabáku a Pracovní skupina pro prevenci a léčbu závislosti na tabáku ČLS JEP Vás zve na konferenci.
Kuřácký status a léčba závislosti na tabáku má být samozřejmou součástí onkologické péče (1). Sdělení onkologické diagnózy je v tomto smyslu možné využít jako „moment poučitelnosti“, kdy je pacient k doporučení lékaře vnímavější. Doporučit „Nekuřte“ však nestačí, je třeba nabídnout různé možnosti léčby a podpory odvykání – sami intervenovat či předat kontakty. Při kontrolních návštěvách prevence relapsu: F17 je recidivující onemocnění a i po onkologické diagnóze se po roce cca polovina kuřáků ke kouření vrací (2, 3, 4).
Pracovní skupina pro prevenci a léčbu závislosti na tabáku ČLS JEP ve spolupráci se Společností pro léčbu závislosti na tabáku, Centrem pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze a Ústavem hygieny a epidemiologie 1. LF UK a VFN v Praze vás zvou na 23. konference Tabák a zdraví.
Sekce podpůrné léčby a péče ČOS ČLS JEP zve onkology a další specialisty, aby se zapojili do pravidelného dotazníkového šetření zkušeností a názorů, týkajících se různých témat podpůrné léčby a péče a přístupu k jejich řešení. V září se, ve spolupráci se Společností pro léčbu závislosti na tabáku, ptáme na to, zda a jakým způsobem se věnujete prevenci a podpoře v ukončení kouření u onkologických pacientů.
Přednáška zazněla na konferenci PREVON 2019 v rámci bloku o perspektivách programu časného záchytu karcinomu plic.
New England Journal of Medicine publikoval článek o léčbě závislosti na tabáku v onkologických centrech v USA.
Mezinárodní projekt Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku (SLZT) a Mezinárodní společnosti sester v onkologické léčbě (www.isncc.org) financovaný nadací Bristol-Myers Squibb s názvem Sestry východní Evropy – Centrum Excelence pro kontrolu tabáku navazuje na předchozí několikaletou práci sester v oblasti prevence a léčby závislosti na tabáku. Současný projekt (2017-2019) zahrnuje šest zemí: Maďarsko, Moldávii, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Českou republiku.
Po stanovení onkologické diagnózy má kouření velký vliv na dobu přežití, průběh a účinnost onkologické léčby i kvalitu dalšího života. Kouření zhoršuje výsledky chirurgické léčby, snižuje účinnost radiační léčby i chemoterapie, zvyšuje riziko nežádoucích účinků léčby i výskyt nádorových duplicit či jiných komorbidit – žilní trombózy, kardiovaskulárních onemocnění nebo infekcí.
Článek shrnuje praktická doporučení pro onkologické pacienty, jež zahrnují nekuřácké prostředí, význam nulové expozice tabákovému kouři, pro kuřáky pak doporučení přestat kouřit a nabídku léčby závislosti na tabáku. Kromě krátké intervence, kterou by měli aplikovat všichni kliničtí pracovníci v rozsahu několika desítek vteřin až 10 minut, by měla být k dispozici intenzivní léčba, například v centrech pro závislé na tabáku. V dokumentaci je důležité evidovat kuřácký status včetně expozice pasivnímu kouření, u kuřáků (aktivních i pasivních) intervence empaticky opakovat. Motivací k léčbě závislosti na tabáku by měla být především souvislost s konkrétní onkologickou diagnózou, prognózou, průběhem a účinností její léčby.
Léčba závislosti na tabáku má být samozřejmou součástí kvalitní onkologické péče ze strany lékařů i sester v intenzitě podle jejich časových možností.
Alkohol je látka se schopností vyvolat v lidském organizmu nádorové onemocnění. Pití alkoholu prokazatelně zvyšuje riziko vzniku nádorů dutiny ústní, hrtanu, hltanu, jícnu, jater, tlustého střeva, konečníku a prsu, a zřejmě i nádorů slinivky břišní a žaludku. Alkohol je příčinou 3 až 6 % úmrtí na rakovinu. Riziko vzniku nádorů je nejvyšší u osob, které pijí alkohol každý den a/nebo ve zvýšené míře, a to bez ohledu na to o jaký alkoholický nápoj se jedná.
Přednáška, která zazněla během vzdělávacího semináře pro praktické lékaře na BOD 2017, seznamuje lékaře primární péče s principy, pozitivy a riziky módních diet, jako je paleodieta, syrová strava (raw food), bezlepková dieta a dieta bez laktózy jako módní styl.
Přednáška o vlivu výživy na rozvoj nádorových onemocnění v kontextu dalších faktorů životního stylu a roli praktických lékařů v otázkách výživy a prevence. Přednášející představuje vybrané výživové faktory s dostatečně silnými důkazy, které zvyšující nebo snižující riziko vzniku nádorových onemocnění. V závěru přednášky jsou představena konkrétní výživová doporučení a edukační materiály.
Přednáška je určena především lékařům prvního kontaktu, zdůrazňuje jejich důležitost v primární prevenci a přináší přehled inovací v Evropském kodexu proti rakovině. Přednášející vyzdvihuje důležitost spolupráce mezi lékaři a nutričními terapeuty.