Onkologická prevence je jedním z důležitých bodů Národního onkologického programu České republiky. Česká onkologická společnost podporuje rozvoj screeningových programů a zajišťuje přímý a stálý přístup pacientů k informacím o prevenci onkologických onemocnění. V podobě doporučení, článků a audiovizuálních přednášek nabízíme praktickým lékařům, onkologům i všem dalším lékařským i nelékařským odborníkům řadu informací k primární prevenci (snižování rizikových faktorů, které mají prokazatelný a přímý vliv na vznik malignit), sekundární prevenci (časný záchyt zhoubných nádorů/screening) i terciální prevenci (prevence metastáz, návrat nádorového onemocnění). Pro laickou veřejnost jsme pak na Linkos připravili celou sekci Onkologická prevence.
Články
Dne 18. 6. 2018 se v prostorách Ministerstva zdravotnictví ČR v Praze uskutečnilo 1. zasedání Pracovní skupiny pro pilotní projekt Optimalizace screeningu karcinomu děložního hrdla zavedením detekce genomu lidského papilomaviru pomocí samoodběrových sad u žen dlouhodobě se neúčastnících stávajícího screeningu.
Národní koordinační centrum prevence vážných onemocnění zahájilo svoji činnost 1. února 2017. Od července je přejmenováno na Národní screeningové centrum, tak aby bylo srozumitelnější odborné i laické veřejnosti.
Definice, epidemiologie, genetika, patogeneze, symptomy, diagnostika, léčba bezlepkovou dietou, prognóza a dispenzarizace v přednášce, která zazněla v rámci vzdělávacího programu pro praktické lékaře na BOD 2017.
Přednáška představuje možnosti časného záchytu karcinomu prostaty, představuje výsledky studií, které zkoumaly účinnost screeningu ve srovnání s aktivním vyhledáváním a shrnuje lékařské argumenty pro a proti odběru PSA. V závěru přednášející představuje současné projekty včasného záchytu karcinomu prostaty, jako je projekt České urologické společnosti a VZP a také pilotní projekt MZ ČR Program časného záchytu karcinomu prostaty u populace mužů v dispenzární péči po onkologických onemocněních.
Přednáška o vlivu výživy na rozvoj nádorových onemocnění v kontextu dalších faktorů životního stylu a roli praktických lékařů v otázkách výživy a prevence. Přednášející představuje vybrané výživové faktory s dostatečně silnými důkazy, které zvyšující nebo snižující riziko vzniku nádorových onemocnění. V závěru přednášky jsou představena konkrétní výživová doporučení a edukační materiály.
Přednáška, určená praktickým lékařům, shrnuje současnou epidemiologii zhoubných nádorů kolorekta, představuje současný design screeningu kolorektálního karcinomu v České republice a jeho výsledky. Zabývá se také aktuálními problémy ve screeningu a budoucím vývojem kolorektálního screeningu.
Vychází druhé číslo zpravodaje, který vydává Národní koordinační centrum prevence vážných onemocnění (NKC). Druhé číslo se ohlíží za konferencí PreVOn – Programy prevence, screeningu a časné diagnostiky vážných onemocnění ve světle současných
poznatků a praktických zkušeností, která se konala 25. září 2017 v Kongresovém centru Praha.
Vychází první číslo zpravodaje, který vydává Národní koordinační centrum prevence vážných onemocnění (NKC). První číslo se věnuje především vzniku NKC, strategii prevence vážných onemocnění, pilotním projektům časného záchytu onemocnění a projektu Datová základna, který slouží k vybudování jednotné a koordinované infrastruktury pro sběr a vyhodnocování dat z probíhajících a nově zaváděných programů časného záchytu onemocnění v České republice.
Dne 25. září 2017 se v Kongresovém centru Praha konala konference PreVOn 2017. Konferenci organizoval v rámci projektu Národní koordinační centrum programů časného záchytu onemocnění Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR a cílem bylo diskutovat úspěchy a problémy stávajících screeningových programů, jejich metodiky a výsledky, ale také nově plánované programy časného záchytu vážných onemocnění, zahraniční zkušenosti a v neposlední řadě představit aktivity nově vznikajícího Národního koordinačního centra programů časného záchytu onemocnění.
Programy prevence, screeningu a časné diagnostiky vážných onemocnění ve světle současných poznatků a praktických zkušeností. 25. září v Praze.
Mezinárodní konference navazuje na tradici každoročních setkání European Colorectal Cancer Days a rozšiřuje její tematický rozsah. 26. - 27. září 2017, Kongresové centrum Praha. Program v kalendáři.
S účinnosti od 17. října 2016 vychází ve Sbírce zákonů Vyhláška o preventivních prohlídkách č. 317/2016 Sb., kterou se mění vyhláška č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách z dubna 2012
Přednáška je určena především lékařům prvního kontaktu, zdůrazňuje jejich důležitost v primární prevenci a přináší přehled inovací v Evropském kodexu proti rakovině. Přednášející vyzdvihuje důležitost spolupráce mezi lékaři a nutričními terapeuty.
Přehledová přednáška představuje onkologické screeningové programy České republiky, přináší data o zátěži české populace zhoubnými nádory a představuje aktuální výsledky screeningových programů, včetně dopadu adresného zvaní do screeningu. Určeno nejen praktickým lékařům.
Co je označováno jako sekundární malignita, jaká jsou rizika vzniku sekundární malignity, které sekundární malignity se vyskytují nejčastěji a další otázky a data kolem problematiky sekundárních malignit zazněly v přednášce určené pro praktické lékaře.