Onkologická prevence je jedním z důležitých bodů Národního onkologického programu České republiky. Česká onkologická společnost podporuje rozvoj screeningových programů a zajišťuje přímý a stálý přístup pacientů k informacím o prevenci onkologických onemocnění. V podobě doporučení, článků a audiovizuálních přednášek nabízíme praktickým lékařům, onkologům i všem dalším lékařským i nelékařským odborníkům řadu informací k primární prevenci (snižování rizikových faktorů, které mají prokazatelný a přímý vliv na vznik malignit), sekundární prevenci (časný záchyt zhoubných nádorů/screening) i terciální prevenci (prevence metastáz, návrat nádorového onemocnění). Pro laickou veřejnost jsme pak na Linkos připravili celou sekci Onkologická prevence.
Články
Ve dnech 13.-14. listopadu 2018 zorganizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR konferenci PREVON, věnovanou stávajícím i pilotním programům záchytu vážných onemocnění. V bloku s názvem Program screeningu karcinomu prsu v ČR pod drobnohledem zazněla i přednáška, jež obsahovala epidemiologické trendy incidence a mortality karcinomu prsu v České republice.
Přednáška prvního bloku konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována pilotnímu programu Národnímu screeningového centra, který má za cíl zvýšit efektivitu adresného zvaní občanů k účasti na onkologických screeningových programech. Přednáška představuje projekt, behaviorální vědu a její praktické užití
a shrnuje zkušenosti ze zahraničních projektů.
Přednáška prvního bloku konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována výsledkům a perspektivám adresného zvaní ke screeningu zhoubných nádorů na základě dat VZP.
Přednáška prvního bloku konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována výsledkům a perspektivy adresného zvaní ke screeningu zhoubných nádorů z pohledu pojišťoven.
Přednáška prvního bloku konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována adresnému zvaní k účasti k onkologickým screeningovým programům a jeho výsledkům. Dosavadní systém adresného zvaní dosahuje relativně významné odezvy u poprvé pozvaných, s opakovanými pozvánkami nezapojeným občanům pak míra účasti významně klesá. Dosud získaná data ukazují na potřebu systém zvaní modifikovat – zejména u opakovaných pozvánek.
New England Journal of Medicine publikoval článek o léčbě závislosti na tabáku v onkologických centrech v USA.
Mezinárodní projekt Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku (SLZT) a Mezinárodní společnosti sester v onkologické léčbě (www.isncc.org) financovaný nadací Bristol-Myers Squibb s názvem Sestry východní Evropy – Centrum Excelence pro kontrolu tabáku navazuje na předchozí několikaletou práci sester v oblasti prevence a léčby závislosti na tabáku. Současný projekt (2017-2019) zahrnuje šest zemí: Maďarsko, Moldávii, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Českou republiku.
Přednáška úvodního bloku konference PREVON, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována stávajícím screeningovým onkologickým programům a současné organizaci onkologické péče.
Po stanovení onkologické diagnózy má kouření velký vliv na dobu přežití, průběh a účinnost onkologické léčby i kvalitu dalšího života. Kouření zhoršuje výsledky chirurgické léčby, snižuje účinnost radiační léčby i chemoterapie, zvyšuje riziko nežádoucích účinků léčby i výskyt nádorových duplicit či jiných komorbidit – žilní trombózy, kardiovaskulárních onemocnění nebo infekcí.
Článek shrnuje praktická doporučení pro onkologické pacienty, jež zahrnují nekuřácké prostředí, význam nulové expozice tabákovému kouři, pro kuřáky pak doporučení přestat kouřit a nabídku léčby závislosti na tabáku. Kromě krátké intervence, kterou by měli aplikovat všichni kliničtí pracovníci v rozsahu několika desítek vteřin až 10 minut, by měla být k dispozici intenzivní léčba, například v centrech pro závislé na tabáku. V dokumentaci je důležité evidovat kuřácký status včetně expozice pasivnímu kouření, u kuřáků (aktivních i pasivních) intervence empaticky opakovat. Motivací k léčbě závislosti na tabáku by měla být především souvislost s konkrétní onkologickou diagnózou, prognózou, průběhem a účinností její léčby.
Léčba závislosti na tabáku má být samozřejmou součástí kvalitní onkologické péče ze strany lékařů i sester v intenzitě podle jejich časových možností.
Páté číslo Zpravodaje Národního screeningového centra podrobněji představuje další pilotní projekty realizované Národním screeningovým centrem Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Jedná se o projekty zaměřené na dospělou populaci, jeden z nich je zacílen na časný záchyt karcinomu prostaty u mužů, kteří již prodělali onkologické onemocnění.
Čtvrté letošní číslo zpravodaje Národního screeningového centra se věnuje optimalizaci stávajících screeningových programů, které se všechny týkají zhoubných nádorů a zve na konferenci PREVON.
Alkohol je látka se schopností vyvolat v lidském organizmu nádorové onemocnění. Pití alkoholu prokazatelně zvyšuje riziko vzniku nádorů dutiny ústní, hrtanu, hltanu, jícnu, jater, tlustého střeva, konečníku a prsu, a zřejmě i nádorů slinivky břišní a žaludku. Alkohol je příčinou 3 až 6 % úmrtí na rakovinu. Riziko vzniku nádorů je nejvyšší u osob, které pijí alkohol každý den a/nebo ve zvýšené míře, a to bez ohledu na to o jaký alkoholický nápoj se jedná.
Tým Národního screeningového centra Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky si Vás dovoluje pozvat na letošní konferenci PreVOn 2018, která se se koná 13.–14. listopadu 2018 v TOP Hotelu Praha. Tématem konference jsou Bariéry v přístupnosti a prostupnosti screeningu zhoubných nádorů a dále proběhnou dva workshopy se zaměřením na Hodnocení a kontrolu kvality onkologické péče a Pilotní projekty časného záchytu organizované Národním screeningovým centrem ÚZIS ČR.
Přednáška, která zazněla během vzdělávacího semináře pro praktické lékaře na BOD 2017, seznamuje lékaře primární péče s principy, pozitivy a riziky módních diet, jako je paleodieta, syrová strava (raw food), bezlepková dieta a dieta bez laktózy jako módní styl.
Vychází třetí letošní číslo zpravodaje, který vydává Národní screeningové centrum, původně Koordinační centrum prevence vážných onemocnění. Třetí číslo vysvětluje, proč došlo ke změně názvu, podává přehled pilotních projektů a ohlíží se za loňskou konferencí European Digestive Cancer Days, která se konala 26. - 27. září 2017 v Kongresovém centru Praha.