Onkologická prevence je jedním z důležitých bodů Národního onkologického programu České republiky. Česká onkologická společnost podporuje rozvoj screeningových programů a zajišťuje přímý a stálý přístup pacientů k informacím o prevenci onkologických onemocnění. V podobě doporučení, článků a audiovizuálních přednášek nabízíme praktickým lékařům, onkologům i všem dalším lékařským i nelékařským odborníkům řadu informací k primární prevenci (snižování rizikových faktorů, které mají prokazatelný a přímý vliv na vznik malignit), sekundární prevenci (časný záchyt zhoubných nádorů/screening) i terciální prevenci (prevence metastáz, návrat nádorového onemocnění). Pro laickou veřejnost jsme pak na Linkos připravili celou sekci Onkologická prevence.
Články
Každých 20 vteřin zemře na světě člověk na karcinom plic. nejohroženější skupinou jsou kuřáci. Zahraniční zkušenosti s časným záchytem karcinomu plic a jeho možná implementace v České republice byla předmětem přednášky na konferenci PREVON 2019. Přednáška představuje také výsledky nizozemsko-belgické populační studie NELSON, prokazující významné snížení úmrtnosti na karcinom plic po zařazení screeningového CT vyšetření u vysoce rizikové populace mužů.
Součástí konference PREVON 2019 byl i blok věnovaný časnému záchytu karcinomu plic a roli praktického lékaře v tomto pilotním programu. Projekt zapadá do Reformy primární péče, která posiluje roli praktického lékaře a rozšiřuje kompetence praktických lékařů také ve screeningu, časném záchytu a prevenci.
Přednáška konference PREVON 2019 představuje roli ambulantního specialisty v připravovaném screeningovém projektu Národního screeningového centra.
Přednáška zazněla na konferenci PREVON 2019 v rámci bloku o perspektivách programu časného záchytu karcinomu plic.
Podle výsledků studie NELSON bylo 65 -70 % nádorů zachyceno ve stádiu IA-II, což vedlo ke snížení mortality u mužů až o 26% a u žen až o 61%. Přednáška zazněla na konferenci PREVON, vysvětluje rozdíl mezi RTG a CT vyšetřením plic a úlohu radiologa v programu časného záchytu karcinomu plic.
Přednáška zazněla na konferenci PREVON v rámci bloku blok o perspektivách programu časného záchytu karcinomu plic. Obsahem je představení Komplexních onkologických center a představa postupu v rámci pilotního programu časného záchytu karcinomu plic.
O roli chirurgie v léčbě karcinomu plic, o tom, koho operovat, jak a kde pojednává přednáška natočená na konferenci PREVON 2019.
Úvodní přednáška bloku Screening kolorektálního karcinomu v ordinaci praktického lékaře na konferenci PREVON 2019. Jaká jsou nová data NOR? V roce 2017 bylo v ČR nově diagnostikováno 7 334 pacientů se zhoubnými nádorem tlustého střeva a konečníku, na tuto diagnózu zemřelo 3 448 osob. V České republice žilo k 31. 12. 2017 58 293 osob se zhoubným nádorem tlustého střeva a konečníku nebo s minulostí tohoto onemocnění. Podařilo se snížit incidenci i mortalitu! Další zajímavá data v přednášce.
Přednáška zazněla na konferenci PREVON 2019 a podává přehled historie i budoucnosti kolorektálního screeningu v České republice.
Jeden celý blok konference PREVON 2019, pořádané Národním screeningovým centrem ÚZIS ČR, byl věnován screeningu kolorektálního karcinomu v ordinaci praktického lékaře. Jaké jsou nejbližší perspektivy kolorektálního screeningu v České republice?
Přednáška na konferenci PREVON 2019 shrnula současný stav pilotního projektu poštovního rozeslání qFIT kitu lidem, kteří se neúčastnícím stávajícího kolorektálního screeningu.
Jeden z bloků konference PREVON 2019 se věnoval časnému záchytu vybraných onemocnění, včetně onkologických diagnóz, v ordinaci praktického lékaře.
V první polovině září 2019 představenstvo České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně projednalo a schválilo vznik nové odborné společnosti – České mikrobiomové společnosti. Česká mikrobiomová společnost je mezioborové sdružení všech zájemců o problematiku mikrobiomu a jeho vlivu na zdraví a vznik nemoci, včetně zhoubných nádorů.
Srdečně zveme všechny pacienty, jejich blízké, lékaře, sestry a další zdravotnické odborníky na již třetí cyklus přednášek z oboru psychoneuroimunologie, tentokrát s podtitulem "Možnosti psychické podpory zdraví a prevence návratu onkologického onemocnění". Projekt pro Vás a připravuje Česká onkologická společnost ve spolupráci s PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem a dalšími odborníky z oborů psychologie, onkologie a zdravého životního stylu v rámci projektu v oblasti prevence s názvem #MysliProtiRakovině. Na rozdíl od jiných projektů v oblasti prevence se soustředí především na lidskou mysl, tedy naše prožívání, jeho možný vliv na lidské zdraví a nemoc jako takovou.
Tým Národního screeningového centra Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky si Vás dovoluje pozvat na již třetí ročník konference PreVOn 2019, která se se koná 22.–23. října 2019 v TOP Hotelu Praha. Letošní konference se zaměří na aktuální stav a inovaci screeningových programů u novorozených dětí a na časný záchyt vybraných onemocnění v ordinaci praktického lékaře. Nově budou představeny možnosti časného záchytu bronchogenního karcinomu.