Na této stránce můžete najít články a videa s tématem radioterapie.
Články
Masarykův onkologický ústav vydává novou a aktualizovanou publikaci Radiační onkologie v praxi. Informace o pátém aktualizovaném vydání autorů Pavel Šlampa a kolektiv, včetně autorského abstraktu knihy, najdete v databázi knih pro lékaře.
9. díl onkologických podcastů se věnuje radioterapii. O minulosti, současnosti a budoucnosti radioterapie hovoří s předsedkyní společnosti paní docentka Renata Soumarová, přednostka Onkologické kliniky FNKV.
24.3. TZ MOÚ: Masarykův onkologický ústav zavádí novou metodu k odhalení nádorů mozku
Nejčastějším a současně nejagresivnějším mozkovým nádorem u dospělých je glioblastom. Masarykův onkologický ústav (MOÚ) ve spolupráci s ÚJV Řež a.s. (dříve Ústavem jaderného výzkumu) zahajuje rutinní vyšetřování s novým radiofarmakem 11C-Methionin, které pomůže tyto nádory mozku lépe odhalit a efektivněji léčit.
Fakultní nemocnice Olomouc a Společnost radiační onkologie, biologie a fyziky vás zvou na již 5. ročník Best of ASTRO Czech Republic. Na programu tradiční licencované prezentace nejlepších přednášek v 9 sekcích.
Multiscan, s.r.o., Komplexní onkologické centrum Pardubice a Společnost radiační onkologie, biologie a fyziky vás zvou na Best of ASTRO. Registrace do 12. 3. 2019. Pozvánka s programem v kalendáři akcí.
Přednáška shrnuje nejčastější indikace radioterapie, používanou techniku a moderní metody radioterapie, jako je radioterapie řízená obrazem (IGRT), řízené dýchání, stereotaktická radioterapie, extrakraniální SBRT. Na závěr se přednášející věnuje akutním a pozdním nežádoucím účinkům radioterapie a jejich řešením.
Karcinom z Merkelových buněk je sice vzácný, ale velmi agresivní nádor s trvale rostoucí incidencí. Chemoterapie vyvolává relativně četné léčebné odpovědi, mají ale krátké trvání a nedochází k prodloužení OS. Další cestou je imunoterapie anti PD-1 a anti PD-L1 monoklonálními protilátkami. Přednáška zazněla v rámci 9. pražského mezioborového onkologického kolokvia – PragueONCO v lednu 2018.
Dne 10.1.2018 proběhlo jednání mezi zástupci SROBF, ČOS a VZP, které se týkalo problematiky přesného a věcného vymezení schvalování protonové terapie – nastavení pravidel a jednotnost postupu při schvalování úhrady. Na jednání byl odsouhlasen postup při indikaci a administraci pro protonovou terapii, který je platný od 1. března 2018.
14. konference Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky se koná ve dnech 20. – 22. 6. 2018 v Hradci Králové. Cílem konference je výměna zkušeností z klinické praxe a výzkumu v těch oblastech radiační onkologie, fyziky a biologie, které jsou v současné době v popředí zájmu. K dispozici pozvánka, registrace zahájena.
Multiscan, s.r.o., Komplexní onkologické centrum Pardubice a Společnost radiační onkologie, biologie a fyziky vás zvou na Best of ASTRO 2017. V kalendáři 1. oznámení. Registrace e-mailem do 12. 3. 2018.
Tento dokument je uveřejněn na webových stránkách ASTRO. Informace o stanovisku ASTRO k protonové terapii byly součástí zápisu z jednání výboru ČOS ze dne 28. 11. 2017.
Členové výboru ČOS se jednomyslně připojují k podnětu Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky zaslaným k rukám vedení České lékařské komory s žádostí o prošetření okolností, které se týkají činnosti Protonového centra Praha, zejména reklamní kampaně tohoto zdravotnického zařízení. Výbor ČOS zaslal k rukám vedení České lékařské komory dopis.
Stanovisko výboru Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky (SROBF) k otázce protonové terapie karcinomu prsu.
V poslední době se v médiích a reklamě objevují často zkreslené nebo i zcela nepravdivé informace, s nimiž se jejich autoři snaží vychválit údajné výhody protonové léčby zhoubného nádoru prostaty oproti fotonové. Rád bych chtěl některé dezinformace uvést na pravou míru, aby jak zdravotníci, tak případní pacienti nebyli mystifikováni.
Seznam diagnóz pro protonovou léčbu schválený Společností radiační onkologie, biologie a fyziky ČLS JEP