Jedou z oblastí personalizované medicíny a individualizace léčby je i multigenové testování, které pomáhá zjistit pravděpodobnost rekurence nádoru a přínosu chemoterapie. Ke klinickým a patologickým faktorům, jako je věk pacienta, velikost a grade tumoru, zasažení lymfatických uzlin, status hormonálních receptorů, tak přidává i informaci o aktivitě specifických genů v nádoru, a zjišťuje, co řídí jeho růst a chování a jaká je pravděpodobnost recidivy.
Články
Nový podcast MeDitorialu ze série MeDiTALKS se věnuje novinkám a léčebným strategiím HR+/HER2– karcinomu prsu. MUDr. Katarína Petráková z Masarykova onkologického ústavu v Brně hovoří o tom, které klinické a patologické charakteristiky jsou spojené s vysokým rizikem rekurence, jaký je význam inhibitorů cyklin-dependentních kináz (CDK 4/6) v adjuvantní léčbě a jak se mění léčebné možnosti pro tuto rizikovou skupinu.
Pátý díl se věnuje tématu precizní onkologie a vyhodnocování prediktivních a prognostických faktorů individuálního onemocnění v multidisciplinárních týmech. Hostem předsedkyně výboru ČOS, doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA, je opět přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK, VFN a ÚVN prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc.
Členové výboru ČOS schválili na svém zasedání 22. 11. 2022 aktualizovaná indikační kritéria, která budou podmínkou pro úhradu genomického testu a jejich znění bude zavzato do textu dalšího vydání Modré knihy.
Prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D. hovoří o plánech Masarykova onkologického ústavu na provádění genomického testování pro celou Českou republiku přímo v Masarykově onkologickém ústavu. Rozhovor byl pořízen v průběhu Brněnských onkologický dnů dne 13. října 2021.
OL4PERMED (Olomouc for Personalized Medicine) meeting program pokrývá nejnovější témata z patologie, molekulární patologie, prediktivní onkologie, histologie a také téma COVID-19. OL4PERMED vytváří interdisciplinární platformu k výměně a šíření znalostí, k setkávání s kolegy a ke spolupráci s našimi i mezinárodními experty na poli výzkumu a diagnostiky zhoubných nádorů.
Přednáška o možnostech individualizace léčebného přístupu k pacientkám s nově diagnostikovaným časným karcinomem prsu s cílem zabránit overtreatmentu, resp. undertreatmentu. Přednáška zazněla na PragueONCO 2020 a zabývá se hodnocením multigenových panelů a jejich použitím v klinické praxi.