Personalizovaná medicína, precizní onkologie, tumor-agnostická onkologie jsou nové rozměry onkologické péče. Personalizovaná onkologie je léčba přizpůsobená charakteristice nemocného, která vychází z filosofie jedinečnosti každého pacienta a jedinečnosti každého nádoru, jež umožňuje individualizaci léčby pro každého nemocného a pro každý nádor, tedy léčbu na míru na základě molekulární charakteristiky nádorové choroby a genové výbavy každého pacienta.
Personalizovaná léčba zohledňuje při volbě léčebného postupu celou škálu vlastností nádoru i pacienta. Možnosti personalizované léčby se postupně rozšiřují jednak novými poznatky v oblasti biologie nádoru, jednak zaváděním nových léků. Hodnotí se nejen histologie nádoru a stádium onemocnění, ale též přítomnost steroidních a jiných receptorů nebo antigenů, či aktivita celého souboru genů a proteinů (genomické testování / proteomické vyšetření) v nádorových buňkách.
Do personalizované medicíny však patří nejen vysoce exaktní informace o molekulárně-genetickém profilu konkrétního nádoru na straně jedné, ale i celkový stav pacienta a jeho přání na straně druhé.
V této části naleznete informace o genetických rizicích, prediktivních markerech, precizní onkologii, diagnostice a léčbě onkologických diagnóz, včetně Modré knihy České onkologické společnosti a její online novelizace a texty a přednášky k onkochirurgii, radioterapii, farmakoterapii a dalším léčebným metodám.
Články
V rámci 7. ročníku vzdělávacího programu Onkologická problematika v ambulanci praktického lékaře zazněla také přednáška o diagnostice skeletálních metastáz, kterých bude přibývat. Je třeba nepodceňovat pacienta s nočními bolestmi a správně vypisovat žádanky na zobrazovací vyšetření a poznamenat, že důvodem vyšetření je podezření na metastatický rozsev.
Přednáška pro praktické lékaře o přírodních preparátech a jejich vlivu na chemoterapii a cílenou léčbu. Konkrétní informace o vlivu Třezalky tečkované, Ostropestřce mariánského, grapefruitu, Šišáku bajkalského, česneku, ženšenu, Jinanu dvoulaločného, třapatky, Kurkumovníku, dlouhého, Kozlíku lékařského, heřmánku, sóji, medicinálních hub a tzv. superpotravin. Přednáška poskytuje praktickým lékařům přehledné informace o přínosech a rizicích používání přírodních preparátu u onkologických pacientů.
Karcinom pankreatu je malignita s narůstající incidencí a trvale špatnou prognózou s průměrným pětiletým přežitím cca 5-6 %. Přednáška zazněla na 7. ročníku vzdělávacího programu Onkologická problematika v ambulanci praktického lékaře na BOD 2019. Obsahem přednášky je epidemiologie, časný záchyt a rizikové faktory karcinomu pankreatu, screening u vysoce rizikových skupin, zobrazovací metody, diagnostické markery a také vztah diabetu mellitus a karcinomu pankreatu.
Na 7. ročníku vzdělávacího programu Onkologická problematika v ambulanci praktického lékaře nechybělo ani velmi důležité téma lékových interakcí v onkologii. V přednášce se dozvíte o farmakodynamických, farmakokinetických a farmaceutických lékových interakcích, interpretačních nesnázích a nejzávažnějších příkladech lékových interakcí.
Vzájemné potenciální interakce cytotoxických léčiv a ostatních léčiv, interakce mezi protinádorovými léčivými přípravky a volně prodejnými léčivými přípravky nebo potravinovými doplňky a fytofarmaky by neměly být podceňovány.
Projekt Mujpacient.cz pomáhá v rozhodování o léčbě onkologických pacientů už 10 let. Konzultace je jednoduchá, rychlá a zdarma. Vše probíhá on-line a poradit se můžete v léčbě onkologického pacienta nejen v indikacích karcinomu prsu, plic, kolorekta, prostaty, ledvin a melanomu, ale také v případech neobvyklých, kontroverzních nebo raritních. Druhý názor na léčbu poskytují přední odborníci z oboru onkologie. Všechny lékařské případy jsou na stránkách publikovány anonymně a slouží jako inspirace pro další kolegy.
5. národní kongres o kolorektálním karcinomu se uskuteční o týden později, tedy 13. - 14. prosince 2019 v Praze.
Recentní publikace JAMA: pokračování v kouření po onkologické diagnóze je spojeno s nižší účinností first-line léčby a se zvýšenými finančními náklady.
25. aktualizace Modré knihy vychází tiskem (distribuce členům ČOS) a na Linkos ve formátu pdf a html. Uvnitř jednotlivých kapitol www verze najdete pdf jednotlivých kapitol ke stažení. Modrou knihu si můžete stáhnout také jako e-pub do svých tabletů a telefonů.
Interdisciplinární seminář za účasti onkologů, otorinolaryngologů, maxilofaciálních chirurgů, patologů a rentgenologů s mottem: "Společně v léčbě nádorů hlavy a krku"
Vážené kolegyně, Vážení kolegové,
jménem organizátorů si vás dovolím pozvat na XXVIII. jarní setkání na zámku Zbiroh a 15. Postgraduální kurz Společnosti pro gastrointestinální onkologii. V kanceláři akcí najdete aktuální program a informace pro registraci a ubytování. Vzhledem k pozitivním reakcím z loňského roku, organizátoři i letos jarní setkání ponechali v krásných prostorách zámku Zbiroh, pokračuje se tedy v tradiční atmosféře i duchu jednání, tak jak znáte z Lokte.
Pokud vás program oslovil, rádi vás uvítáme na Zbirohu
jménem organizátorů
Radka Schrötterová
Hlavním cílem mezinárodního projektu iPAAC je vyvinout inovativní přístupy vedoucí k pokrokům v národních onkologických programech. Projekt se věnuje zejména dalšímu rozvoji prevence nádorových onemocnění, roli genomiky v onkologických programech, onkologickými registry, inovacemi v léčbě nádorů a organizaci onkologické péče včetně sítí onkologických center a hodnocení jejich kvality. Workshop iPAAC se uskutečnil 14. listopadu 2018 v rámci konference PREVON. Ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR Vám přinášíme záznamy přednášek, které byly v rámci Workshopu iPAAC předneseny.
Ve dnech 6. – 7. listopadu 2018 pořádal Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR již třetí ročník konference KlasifiKon, konference zaměřené na klinické klasifikační a terminologické systémy a jejich použití v českém zdravotnictví. Hlavním tématem konference byla 11. revize Mezinárodní klasifikace nemocí a její implementace a další novinky v oblasti klinických klasifikací a terminologií. Ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR Vám přinášíme záznamy přednášek, které byly předneseny na kongresu a týkaly se onkologie.
Příspěvek poskytuje přehled o činnostech Education and Implementation Committee WHO FIC Network (EIC) zaměřených na implementaci 11. vydání Mezinárodní statistické klasifikace nemocí (ICD-11), aktivit již uskutečněných a nových aktivit, které budou součástí pracovního plánu v nadcházejících letech.
V roce 2018 se v oblasti oborových klasifikací událo velké množství změn a většina z nich určitě unikla naší pozornosti. Dovolíme si zmínit alespoň vybrané změny a aktualizace.
Mezinárodní klasifikace nemocí pro onkologii (MKN-O) byla původně vytvořena pro potřeby onkologických registrů, přičemž poslední vydání (MKN-O3) bylo publikováno v roce 2000, česká verze je z roku 2004. Aktualizované části MKN-O3 byly v letošním roce publikovány ve formě " ICD-O-3 Update Guidelines" a přeloženy do češtiny. Změny jsou zaznamenány v přehledné tabulce, která uvádí nové doporučené termíny pro označení nádorů a jejich synonymické označení a nové kódy.