Personalizovaná medicína, precizní onkologie, tumor-agnostická onkologie jsou nové rozměry onkologické péče. Personalizovaná onkologie je léčba přizpůsobená charakteristice nemocného, která vychází z filosofie jedinečnosti každého pacienta a jedinečnosti každého nádoru, jež umožňuje individualizaci léčby pro každého nemocného a pro každý nádor, tedy léčbu na míru na základě molekulární charakteristiky nádorové choroby a genové výbavy každého pacienta.
Personalizovaná léčba zohledňuje při volbě léčebného postupu celou škálu vlastností nádoru i pacienta. Možnosti personalizované léčby se postupně rozšiřují jednak novými poznatky v oblasti biologie nádoru, jednak zaváděním nových léků. Hodnotí se nejen histologie nádoru a stádium onemocnění, ale též přítomnost steroidních a jiných receptorů nebo antigenů, či aktivita celého souboru genů a proteinů (genomické testování / proteomické vyšetření) v nádorových buňkách.
Do personalizované medicíny však patří nejen vysoce exaktní informace o molekulárně-genetickém profilu konkrétního nádoru na straně jedné, ale i celkový stav pacienta a jeho přání na straně druhé.
V této části naleznete informace o genetických rizicích, prediktivních markerech, precizní onkologii, diagnostice a léčbě onkologických diagnóz, včetně Modré knihy České onkologické společnosti a její online novelizace a texty a přednášky k onkochirurgii, radioterapii, farmakoterapii a dalším léčebným metodám.
Články
Souhrn: Inhibitory kinázy tropomyosinového receptoru (TRK) nabízí možnost selektivního ovlivnění této signální dráhy s dramatickým a dlouhodobým účinkem na nádory, u nichž se nachází fúze genů pro neurotrofní receptory s tyrosin kinázovou aktivitou (NTRK). Vzhledem k nízké incidenci těchto aberací u běžných typů solidních nádorů dospělých je identifikace pacientů s touto aberací velkou výzvou pro klinickou praxi. Cílem tohoto sdělení je poskytnou stručný a přehledný návod k testování na přítomnost NTRK genových fúzí a indikaci léčby inhibitory TRK (TRKi) pro běžnou onkologickou klinickou praxi.
Přednáška o možnostech individualizace léčebného přístupu k pacientkám s nově diagnostikovaným časným karcinomem prsu s cílem zabránit overtreatmentu, resp. undertreatmentu. Přednáška zazněla na PragueONCO 2020 a zabývá se hodnocením multigenových panelů a jejich použitím v klinické praxi.
Prezentace prof. MUDr. Luboše Petruželky, CSc. na Fóru onkologů dne 6. prosince 2019 ve FN Motol byla věnována rozvoji terapeutického přístupu k pacientům s maligním onemocněním.
V České republice je od nynějška dostupný léčivý přípravek Nerlynx® (neratinib) v adjuvantní léčbě.
Vážené kolegyně a kolegové,
současná situace související se šířením koronavirového onemocnění COVID-19 představuje závažný celosvětový problém. WHO vyhlásila pandemii COVID-19 ve středu 11. 3. 2020, Česká republika se od 12. 3. 2020 nachází v nouzovém stavu.
26. aktualizace Modré knihy vychází ve formátu pdf, e-pub a html v kompletním znění. Tiskem nevychází. Uvnitř jednotlivých kapitol www verze najdete pdf jednotlivých kapitol ke stažení. Modrou knihu si můžete stáhnout také jako e-pub do svých tabletů a telefonů.
Každý den si ve své ordinaci, kanceláři nebo doma zobrazí Modrou knihu České onkologické společnosti umístěnou na Linkos.cz přes 300 lékařů. Modrá kniha vychází již tradičně v několika formátech. Můžete ji číst přímo na Linkos, stáhnout si pdf verzi celé Modré knihy nebo jednotlivých kapitol do svého počítače a nebo si můžete stáhnout Modrou knihu ve formátu e-Pub na svá mobilní zařízení, chytrý telefon nebo tablet. Podívejme se blíže na Modrou knihu, určenou pro mobilní zařízení.
Vychází první letošní číslo číslo časopisu Klinická onkologie. Velká část tohoto čísla je věnovaná nejčastějším typům imunitní toxicity inhibitorů kontrolních bodů, především jejich diagnostice a léčbě. V novém čísle najdete ale i další přehledy a původní práce na jiná témata.
Fakultní nemocnice Olomouc a Společnost radiační onkologie, biologie a fyziky vás zvou na již 5. ročník Best of ASTRO Czech Republic. Na programu tradiční licencované prezentace nejlepších přednášek v 9 sekcích.
F. Hoffmann-La Roche, Ltd se rozhodla pro postupné ukončení výroby léčivého přípravku PEGASYS® (peginterferon alfa-2a). V České republice se předpokládá ukončení přípravku k léčbě chronické hepatitidy B a C do roku 2025.
Přednáška zazněla na konferenci PREVON v rámci bloku blok o perspektivách programu časného záchytu karcinomu plic. Obsahem je představení Komplexních onkologických center a představa postupu v rámci pilotního programu časného záchytu karcinomu plic.
O roli chirurgie v léčbě karcinomu plic, o tom, koho operovat, jak a kde pojednává přednáška natočená na konferenci PREVON 2019.
Na 9. psychoonkologickém sympóziu zazněla také přednáška o integrativní medicíně.
Sekce Onkologické imunologie při České onkologické společnosti ve spolupráci s Bristol-Myers Squibb spolupořádají 9. ročník edukačního sympozia, které je věnováno imuno-onkologickým přístupům v léčbě nádorových onemocnění IMPACT meeting (Immunology Meets exPerts in pAthology and Cancer Therapy). Akce je určena primárně pro lékaře a vědecké pracovníky věnující se imunoterapeutické léčbě nádorů a výzkumu v oblasti imunitního systému v nekomerční sféře. Podívejte se na aktualizovaný program.
Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR pořádá ve dnech 22. a 23. října 2019 čtvrtý ročník konference věnovaný problematice klinických klasifikačních a terminologických systémů s názvem KlasifiKon 2019. Hlavními tématy letošní konference je Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, disability a zdraví (MKF), klasifikace a škály ADL, soběstačnosti a funkčního stavu.