Personalizovaná medicína, precizní onkologie, tumor-agnostická onkologie jsou nové rozměry onkologické péče. Personalizovaná onkologie je léčba přizpůsobená charakteristice nemocného, která vychází z filosofie jedinečnosti každého pacienta a jedinečnosti každého nádoru, jež umožňuje individualizaci léčby pro každého nemocného a pro každý nádor, tedy léčbu na míru na základě molekulární charakteristiky nádorové choroby a genové výbavy každého pacienta.
Personalizovaná léčba zohledňuje při volbě léčebného postupu celou škálu vlastností nádoru i pacienta. Možnosti personalizované léčby se postupně rozšiřují jednak novými poznatky v oblasti biologie nádoru, jednak zaváděním nových léků. Hodnotí se nejen histologie nádoru a stádium onemocnění, ale též přítomnost steroidních a jiných receptorů nebo antigenů, či aktivita celého souboru genů a proteinů (genomické testování / proteomické vyšetření) v nádorových buňkách.
Do personalizované medicíny však patří nejen vysoce exaktní informace o molekulárně-genetickém profilu konkrétního nádoru na straně jedné, ale i celkový stav pacienta a jeho přání na straně druhé.
V této části naleznete informace o genetických rizicích, prediktivních markerech, precizní onkologii, diagnostice a léčbě onkologických diagnóz, včetně Modré knihy České onkologické společnosti a její online novelizace a texty a přednášky k onkochirurgii, radioterapii, farmakoterapii a dalším léčebným metodám.
Články
Kapitola 24 Zhoubný novotvar štítné žlázy (C73) byla novelizována. Došlo ke změně podkapitoly 24.1.1 a 24.4.1.
Česko-slovenská biologická společnost letos slaví 100 let od svého založení. U příležitosti tohoto výročí pořádáme XXV. Biologické dny - Od nádorové biologie po precizní onkologii ve dnech 5.-6. 9. 2022 v Univerzitním kampusu Brno-Bohunice. Této konference se účastní zhruba 150-200 odborníků z celé České republiky i Slovenska.
Kapitola 19 Zhoubný novotvar prostaty (C61) byla novelizována. Došlo ke změně schématu Karcinom prostaty v úvodu kapitoly. Apalutamid získal od 1.5. 2022 úhradu u pacientů s mHSPC.
Přednáška o terapii pacientů s kostními metastázami zazněla na Jihočeských onkologických dnech 2022. Terapie pacientů s kostními metastázami musí být vedena v MDT, jako součást multimodální terapie. Kostní postižení provází karcinom prsu (70%), prostaty (85%), plic (40%) a ledvin (40%), především však maligní myelom (MM) (95%). SRE jsou asociovány se ztrátou mobility, sociální dysfunkcí, zhoršením kvality života (QoL), zvyšuje nutnost zdravotní starostlivosti a zkracuje přežití.
28. aktualizace Modré knihy vychází již tradičně v několika formátech. Můžete ji číst přímo na Linkos, stáhnout si pdf verzi celé Modré knihy nebo jednotlivých kapitol do svého počítače a nebo si můžete stáhnout Modrou knihu ve formátu e-Pub na své tablety a telefony.
Chirurgická klinika LF UK a FN v Plzni vás zve na již 9. kongres jater, žlučových cest a pankreatu, který pořádá ve dnech 19.-20.9. 2022 pod záštitou České chirurgické společnosti.
CAVE! Státní ústav pro kontrolu léčiv by Vás rád informoval o závažném riziku trombózy včetně ischemické cévní mozkové příhody při náhlém přerušení antitrombotické léčby léčivými přípravky s obsahem anagrelidu. Bližší informace jsou uvedeny v příloze.
Zveme Vás na dvoudenní online kurz léčby závislosti na tabáku v onkologii. Registrace je zdarma v rámci grantu.
V nakladatelství Maxdorf-Jessenius vychází obsáhlá monografie Radiační onkologie (Šlampa Pavel a kol.). Monografie přináší komplexní pohled na teoretické základy radiační onkologie, radiobiologii a radiologické fyziky. Dále je zaměřena na problematiku léčby zhoubných nádorů v každodenní praxi a na speciální techniky radioterapie. Součástí publikace je i problematika dětské radioterapie a radioterapie u geriatrických pacientů, kvality v radiační onkologii, ekonomické aspekty a posudková činnost. Zabývá se také výživou onkologických pacientů v průběhu léčby, radiačně indukovanými nádory a prvky umělé inteligence v radioterapii. Podrobnosti v databázi knih.
Text: Dotazník pro lékařské i nelékařské zdravotnické pracovníky o praxi založené na důkazech – EBPQ
Účastí ve studii Masarykovy univerzity pomůžete nezávislému vědeckému výzkumu v hodnocení povědomí o praxi založené na důkazech – Evidence Best Practice u zdravotnických pracovníků v České republice. Projekt je průřezovou studií, která si klade za cíl zjistit názory o praxi založené na důkazech od zdravotnických pracovníků. Neexistují žádné správné nebo nesprávné odpovědi. Zajímají nás pouze Vaše názory a používání vědeckých důkazů ve Vaší praxi.
Prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D. hovoří o plánech Masarykova onkologického ústavu na provádění genomického testování pro celou Českou republiku přímo v Masarykově onkologickém ústavu. Rozhovor byl pořízen v průběhu Brněnských onkologický dnů dne 13. října 2021.
Sekce onkologické imunologie při ČOS ČLS JEP ve spolupráci s BMS připravuje 11. ročník edukačního semináře IMPACT. Edukační seminář je určen primárně pro lékaře věnující se imunoterapii nádorů a pro praktické lékaře, kteří se s pacienty léčenými moderní imunoterapií mohou setkávat ve své klinické praxi.
15. září 2021 byla vydána nová Rozhodnutí MZ ČR k použití neutralizačních protilátek v léčbě onemocnění COVID-19 u ambulantních pacientů. Rozhodnutí přináší další rozvolnění v identifikaci vhodného pacienta. Kategorie onkologického pacienta s aktuálně probíhající léčbou ve výčtu rizikových diagnoz zůstává beze změny.
Všem, kdo se profesně nebo lidsky dostávají do kontaktu s rakovinou plic!
Amelie, z.s. připravuje nový informační materiál pro nemocné s karcinomem plic a žádá o pomoc jak odborníky, tak pacienty a jejich blízké. Prosíme vyplňte krátký dotazník, který pomůže lépe nasměrovat nově vznikající informační materiál!
Neoadjuvantní chemoterapie platinovým režimem je standardním postupem, který prokazatelně zlepšuje přežití nemocných s karcinomem močového měchýře s invazí do svaloviny. Je doporučena relevantními mezinárodními i českými guidelines: