Personalizovaná medicína, precizní onkologie, tumor-agnostická onkologie jsou nové rozměry onkologické péče. Personalizovaná onkologie je léčba přizpůsobená charakteristice nemocného, která vychází z filosofie jedinečnosti každého pacienta a jedinečnosti každého nádoru, jež umožňuje individualizaci léčby pro každého nemocného a pro každý nádor, tedy léčbu na míru na základě molekulární charakteristiky nádorové choroby a genové výbavy každého pacienta.
Personalizovaná léčba zohledňuje při volbě léčebného postupu celou škálu vlastností nádoru i pacienta. Možnosti personalizované léčby se postupně rozšiřují jednak novými poznatky v oblasti biologie nádoru, jednak zaváděním nových léků. Hodnotí se nejen histologie nádoru a stádium onemocnění, ale též přítomnost steroidních a jiných receptorů nebo antigenů, či aktivita celého souboru genů a proteinů (genomické testování / proteomické vyšetření) v nádorových buňkách.
Do personalizované medicíny však patří nejen vysoce exaktní informace o molekulárně-genetickém profilu konkrétního nádoru na straně jedné, ale i celkový stav pacienta a jeho přání na straně druhé.
V této části naleznete informace o genetických rizicích, prediktivních markerech, precizní onkologii, diagnostice a léčbě onkologických diagnóz, včetně Modré knihy České onkologické společnosti a její online novelizace a texty a přednášky k onkochirurgii, radioterapii, farmakoterapii a dalším léčebným metodám.
Články
Základním operačním postupem je gastrektomie- totální nebo subtotální, dle klinického stadia a lokalizace, velikosti a histologické typizace nádoru. Perigastrická lymfadenektomie se považuje za nedílnou součást radikální gastrektomie. Perigastrické uzliny se dělí do 3 kompartmentů (D1, D2, D3). Stále více českých a evropských pracovišť považuje za operační standard D2 lymfadenektomii. Nádorová infiltrace uzlin kompartmentu D3 se považuje již za metastatické postižení M1, proto se v Evropě běžně neprovádí.
Standardem v léčbě lokálně pokročilého karcinomu žaludku je kombinace operačního řešení a adjuvantní chemoradioterapie nebo perioperační chemoterapie. V případě nádorů gastroezofageální junkce je preferována perioperační chemoterapie, tzn. 3 série předoperační chemoterapie, chirurgický výkon a následně další tři cykly pooperační chemoterapie stejným režimem. Stadia Ib-III léčíme adjuvantní CHT/RT na bázi 5-fluorouracilu, nyní je preferován režim de Gramont nebo perorální prodrug 5-fluorouracilu kapecitabin. Doporučujeme odeslat pacienta se zjištěným karcinomem žaludku k onkologickému konziliu ještě před objednáním k operaci.
V diagnostice časných stadií je vhodné použít endoskopy s vysokým rozlišením, vhodné je NBI zobrazení, barvení. Odběr alespoň 3 a více bioptických vzorků. Endoskopická sonografie pomáhá k určení hloubky invaze a hodnocení případné infiltrace okolních struktur. EUS také podpoří nález infiltrace, pokud jsou bioptické vzorky negativní, ale je intenzivní podezření z endoskopického obrazu.
Na Brněnských onkologických dnech v dubnu 2014 se uskutečnil edukační seminář na téma časného karcinomu žaludku.
Upozornění na možné ohrožení života při náhodné expozici transdermálnímu fentanylu („náplasti”). Přímé sdělení zdravotnickým odborníkům ve věci bezpečnosti používání transdermálního fentanylu.
Druhý Panel expertů věnovaný problematice léčby HER2 pozitivního metastatického karcinomu prsu se konal 7.3. 2014 v hotelu Clarion v Praze. Kromě členů výboru České onkologické společnosti (ČOS) Jana Evangelisty Purkyně v čele s předsedou společnosti, prof. Vorlíčkem, zástupců plátců, Státního ústavu pro kontrolu léčiv se tohoto setkání zúčastnily i dvě pacientky, u kterých byla stanovena diagnosa metastatického HER-2 pozitivního karcinomu prsu. Předmětem tohoto setkání byl trastuzumab emtansin (T-DM1; Kadcyla), nová molekula v léčbě HER-2 pozitivního karcinomu prsu.
Zveřejněné výsledky studie EUROCARE-5, publikované v časopise The Lancet Oncology ukazují velmi příznivé výsledky pro českou onkologii. Přežití onkologických pacientů v ČR se zásadně zlepšuje v čase a dosahuje průměru vyspělejší Evropy. Ve srovnání s okolními východoevropskými zeměmi dosahuje česká onkologie významně lepších výsledků.
Léčivý přípravek ENDOXAN, POR TBL OBD 50 x 50 mg s obsahem léčivé látky cyclophosphamidum (50 mg v jedné obalené tabletě) v perorální formě je dostupný v režimu Specifického léčebného programu od pondělí 11.11. 2013.
Evropská komise schválila novou injekční (subkutánní) formu Herceptinu (trastuzumab) pro léčbu HER2-pozitivního karcinomu prsu. Schválení je určeno pro léčbu časného i metastatického karcinomu prsu. Subkutánní forma je podávána během 2-5 minut, ve srovnání se standardní intravenózní formou podávanou 30-90 minut.
Na základě opakovaných jednání mezi zástupci výboru Společnosti českých patologů a plátci došlo k rozšíření a upřesnění sítě referenčních laboratoří.
Společnost BAXTER CZECH spol. s r.o. oznamuje touto cestou, že zajistila cestou mimořádného dovozu léčivý přípravek s obsahem léčivé látky cyclophosphamidum (50 mg v jednotce lékové formy) v perorální formě, tak aby byla zajištěna péče o nemocné pacienty, po ohlášeném ukončení dostupnosti jediného v ČR registrovaného cyklofosfamidu p.o.- CYCLOPHOSPHAMIDE ORION por.tbl.obd.
Informace o obnovení distribuce.
V posledních 20 letech stoupá strmě incidence karcinomu prostaty, především zachyceného v časných stadiích a s nízkou dediferenciací. Naprostá většina těchto pacientů pak podstoupí radikální prostatektomii se všemi negativními důsledky na jejich kvalitu života. Prezentace předkládá argumenty zástupců konzervativního postupu u zmíněných forem karcinomu. Tento trend nachází stále více příznivců v řadách specialistů, především urologů.
Jakmile se příznaky plicního nádoru objeví, jedná se nádor v pokročilém stadiu. Nejvýznamnějším rizikovým faktorem vzniku rakoviny plic je kouření, proto by každý lékař měl o tomto riziku své pacienty informovat. Přednáška pro praktické lékaře.
Právní pohled na problematiku úhrady tzv. nespotřebovaného balení léčivého přípravku.