Personalizovaná medicína, precizní onkologie, tumor-agnostická onkologie jsou nové rozměry onkologické péče. Personalizovaná onkologie je léčba přizpůsobená charakteristice nemocného, která vychází z filosofie jedinečnosti každého pacienta a jedinečnosti každého nádoru, jež umožňuje individualizaci léčby pro každého nemocného a pro každý nádor, tedy léčbu na míru na základě molekulární charakteristiky nádorové choroby a genové výbavy každého pacienta.
Personalizovaná léčba zohledňuje při volbě léčebného postupu celou škálu vlastností nádoru i pacienta. Možnosti personalizované léčby se postupně rozšiřují jednak novými poznatky v oblasti biologie nádoru, jednak zaváděním nových léků. Hodnotí se nejen histologie nádoru a stádium onemocnění, ale též přítomnost steroidních a jiných receptorů nebo antigenů, či aktivita celého souboru genů a proteinů (genomické testování / proteomické vyšetření) v nádorových buňkách.
Do personalizované medicíny však patří nejen vysoce exaktní informace o molekulárně-genetickém profilu konkrétního nádoru na straně jedné, ale i celkový stav pacienta a jeho přání na straně druhé.
V této části naleznete informace o genetických rizicích, prediktivních markerech, precizní onkologii, diagnostice a léčbě onkologických diagnóz, včetně Modré knihy České onkologické společnosti a její online novelizace a texty a přednášky k onkochirurgii, radioterapii, farmakoterapii a dalším léčebným metodám.
Články
Souhrn závěrů z jednání zástupců ČOS a VZP – 3. 5. 2017, 13. 6. 2017 a 31. 10. 2017. Jednání proběhlo 31.10.2017, zúčastnili se předsedkyně, prof. Petruželka, prof. Ryška, prof. Dundr, MUDr. Bartišková a MUDr. Šustková. Závěry jednání jsou v příloze zápisu ze schůze výboru ČOS ČLS J.E.P. ze dne 28.11.2017 v Emauzích a byly odsouhlaseny všemi zúčastněnými. Dokument byl následně podepsán předsedkyní společnosti a za VZP MUDr. Bartiškovou.
Pozvánka na XIV. dny molekulární patologie, setkání odborníků zabývajících se molekulárními aspekty vývoje, průběhu, diagnostiky a terapie nemocí. Tématem letošních XIV. dnů molekulární patologie je „Patologie – naděje pro život“. Vyjadřuje novou úlohu patologie v systému zdravotní péče, která se přesouvá z oblasti pouze diagnostické do oblasti prediktivní a znamená úzkou spolupráci patologa s klinikem při určení optimální terapie. Součástí Dnů molekulární patologie bude 14. sympozium a workshop molekulární patologie a histo(cyto)chemie, 104. olomoucký diagnostický seminář české divize IAP a 8. olomoucké dny histologických laborantů.
Státní ústav pro kontrolu léčiv ve spolupráci se společností Astellas si Vás dovoluje informovat o nesprávném používání přípravku Eligard spojeného s únikem obsahu z důvodu přetažení závitu bezpečnostní jehly.
Stanovisko ČOS k používání biosimilárních onkologických léků bylo projednáno výborem ČOS na jednáních dne 28. 11. 2017 a 12. 12. 2017. Předkládáme aktualizovanou verzi z 12. 12. 2017.
Ve dnech 7. - 8. listopadu 2017 se v Praze uskutečnila konference zaměřená na klinické klasifikační a terminologické systémy a jejich použití v českém zdravotnictví. Konferenci KlasifiKon organizoval Ústav zdravotnických informací a statistiky pod záštitou Kanceláře WHO v ČR a ČLS J.E.P. Ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR Vám přinášíme záznamy přednášek, které byly předneseny na kongresu a týkaly se onkologie.
ÚZIS ČR dlouhodobě realizuje správu českých překladů mezinárodních klasifikací pro oblast zdravotnictví, ať již přímým kontaktem s garantujícími mezinárodními organizacemi (především WHO) nebo na základě pověření Ministerstva zdravotnictví. Přednáška zazněla na konferenci KlasifiKon 2017.
Klasifikace TNM představuje jeden ze základních mezinárodních klasifikačních systémů v onkologii. Tato klasifikace slouží k popisu anatomického rozsahu solidních nádorových onemocnění - v místě primárního nádoru (T), v oblasti spádových mízních uzlin (N) a v místech vzdáleného orgánového metastatického postižení (M). Celkový rozsah zhoubného nádorového onemocnění se souhrnně popíše/klasifikuje pomocí konkrétních hodnot pro T, N a M; z hodnot T, N a M se následně určí tzv. klinické stadium onemocnění. Přednáška zazněla na konferenci KlasifiKon 2017.
Mezinárodní klasifikace nemocí pro onkologii (MKN-O) byla sestavena před čtyřiceti lety zejména pro potřeby onkologických registrů pro kódování histologického typu (morfologie) a místa (topografie) nádorů a zároveň uvádí oficiální názvosloví jednotlivých typů nádorů inkorporované zároveň do Systemizovaného názvosloví v medicíně (SNOMED). Přednáška zazněla na konferenci KlasifiKon 2017.
Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10) obsahuje vnitřní pravidla pro kódování nemocnosti a úmrtnosti a obecná pravidla pro použití klasifikace jako celku. Část pravidel vyplývajících z použití MKN-10 pro vykazování akutní lůžkové péče pro potřeby zařazování hospitalizačních případů v klasifikaci IR-DRG obsahuje dokument "Metodika kódování diagnóz pro využití v IR-DRG". Přesto existují některé sporné oblasti, které nejsou v oblasti vykazování lůžkové péče pokryty. Iniciativou některých poskytovatelů zdravotních služeb vznikl tzv. Kodérský manuál, který se od roku 2015 snaží dále rozvíjet ÚZIS ČR v rámci projektu DRG Restart. Nová pravidla by měla řešit sporné otázky a přizpůsobit pravidla kódování nově vyvíjené klasifikaci hospitalizačních případů CZ-DRG. Přednáška zazněla na konferenci KlasifiKon 2017.
K 1. 1. 2018 vstupuje v platnost nová aktualizace MKN-10. Příspěvek seznamuje se změnami provedenými v Tabelární části a Abecedním seznamu klasifikace schválených Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Značných změn doznala rovněž Instrukční příručka, kde na rozsáhlé změny schválené WHO navázala v českém vydání velká pravopisná, stylistická a terminologická revize. Přednáška zazněla na konferenci KlasifiKon 2017.
Tento dokument je uveřejněn na webových stránkách ASTRO. Informace o stanovisku ASTRO k protonové terapii byly součástí zápisu z jednání výboru ČOS ze dne 28. 11. 2017.
Projekt Mujpacient.cz funguje již od roku 2009. Jeho hlavním cílem je online konzultace kontroverzních lékařských případů prostřednictvím služby Second Opinion a získání zpětné vazby v souvislosti s postupy v léčbě nejen karcinomu prsu, ale také karcinomu prostaty, ledviny, plic, kolorektálního karcinomu či melanomu. Speciální sekci tvoří raritní případy, které nespadají pod žádnou z výše uvedených diagnóz. Smyslem celého projektu je nejen konzultace, ale i sdílení zkušeností s léčbou převážně v případech, na které neexistují guidelines. Tato služba přináší unikátní možnost rychlé zpětné vazby a usnadní mnohdy velmi obtížné rozhodování v léčbě.
Česká onkologická společnost přistoupila k průběžné online novelizaci Modré knihy v době mezi dvěma vydáními na stránkách Linkos. K 8.11. 2017 byla novelizována kapitola číslo 4 Zhoubný novotvar kolorekta (C18-20). Update se týká doporučené délky adjuvantní léčby kolorektálního karcinomu a byl projednán a schválen k publikaci na Linkos výborem České onkologické společnosti a koordinátorem Pracovní skupiny pro kolorektální karcinom a karcinomy řiti a řitního kanálu, MUDr. Jiřím Tomáškem, Ph.D.
Redakční poznámka (12.3.2018): Tento dodatek byl již začleněn do 24. aktualizace Modré knihy do kapitoly 4.4.
Best of SABCS program umožňuje všem, kteří nemají možnost navštívit San Antonio, dozvědět všechny prezentované výsledky a spolu s kolegy nad nimi diskutovat. Účastníci Best of SABCS získají nejnovější informace z oblasti diagnostiky a terapie nádorů prsu, které budou prezentovány v prosinci 2017.
Pravidla pro prediktivní testování solidních nádorů - přehled indikací a metod. Souhrn závěrů z jednání zástupců výboru ČOS se zástupci VZP ze dne 3. května a 13. června 2017.