Personalizovaná medicína, precizní onkologie, tumor-agnostická onkologie jsou nové rozměry onkologické péče. Personalizovaná onkologie je léčba přizpůsobená charakteristice nemocného, která vychází z filosofie jedinečnosti každého pacienta a jedinečnosti každého nádoru, jež umožňuje individualizaci léčby pro každého nemocného a pro každý nádor, tedy léčbu na míru na základě molekulární charakteristiky nádorové choroby a genové výbavy každého pacienta.
Personalizovaná léčba zohledňuje při volbě léčebného postupu celou škálu vlastností nádoru i pacienta. Možnosti personalizované léčby se postupně rozšiřují jednak novými poznatky v oblasti biologie nádoru, jednak zaváděním nových léků. Hodnotí se nejen histologie nádoru a stádium onemocnění, ale též přítomnost steroidních a jiných receptorů nebo antigenů, či aktivita celého souboru genů a proteinů (genomické testování / proteomické vyšetření) v nádorových buňkách.
Do personalizované medicíny však patří nejen vysoce exaktní informace o molekulárně-genetickém profilu konkrétního nádoru na straně jedné, ale i celkový stav pacienta a jeho přání na straně druhé.
V této části naleznete informace o genetických rizicích, prediktivních markerech, precizní onkologii, diagnostice a léčbě onkologických diagnóz, včetně Modré knihy České onkologické společnosti a její online novelizace a texty a přednášky k onkochirurgii, radioterapii, farmakoterapii a dalším léčebným metodám.
Články
Přednáška zazněla na semináři pro praktické lékaře v rámci Brněnských onkologických dnů a seznamuje lékaře s pojmy alternativní, komplementární a integrativní medicína. 27% pacientů užívajících alternativní léčbu během chemoterapie užívá potenciálně nebezpečné kombinace preparátů, z nichž některé nejen že zvyšují toxicitu, ale snižují i efektivitu ověřené onkologické léčby. Onkologičtí pacienti budou alternativní metody při péči o své zdraví vždy vyhledávat a budou je užívat buď s námi, lékaři, nebo bez nás. S informovaným lékařem je však tato cesta pro pacienta významně bezpečnější, efektivnější a levnější.
Fakultní nemocnice v Olomouci a Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci Vás zvou na Český národní kongres léčby malignit peritoneálního povrchu pomocí cytoredukční chirurgie (CRS) a hypertermické intraperitoneální chemoterapie (HIPEC), který se koná 21.- 22. 6. 2018 v Olomouci pod záštitou České chirurgické společnosti a
České onkologické společnosti. Podrobnosti v kalendáři akcí.
Držitelé rozhodnutí o registraci všech léčivých přípravků obsahujících G-CSF ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv a Evropskou lékovou agenturou by Vás rádi informovali o následujícím riziku.
Ke kapitole č. 8 Zhoubný novotvar bronchu a plíce (C34) bylo vydáno erratum, aktualizovány byly všechny verze (html, pdf a e-pub, ten k 24. 4. 2018). Používáte-li Modrou knihu staženou do Vašeho počítače, tabletu nebo chytrého telefonu, stáhněte si, prosím, pdf nebo e-pub znovu.
Sekce uroonkologie ČOS upozorňuje své členy na nový časopis, který začne již brzy vycházet pod názvem "European Urology Oncology" (EUO). Časopis, který bude věnován urogenitálním zhoubným nádorům a multidisciplinárnímu přístupu k jejich léčbě, bude online volně dostupný všem členům Evropské urologické asociace.
V letošním roce bude hlavní součástí Dnů dvoudenní živý přenos endoskopických metod. Nebudou chybět ani souhrnné přednášky, obědová minisympózia a snídaně s expertem. Pozvání organizátorů přijali tři významní zahraniční hosté.
Dne 20. března 2018 proběhlo jednání mezi VZP a ČOS. Z důvodu potřebnosti zajištění systému poskytování a úhrady kvalitní a dostupné péče pro onkologické pacienty v souladu s nyní dostupnými poznatky vědy, se obě strany dohodly následovně.
24. aktualizace je k dispozici ve formátu html, tedy ke čtení přímo na Linkos, ve formátu pdf, ve kterém si můžete stáhnout jednotlivé kapitoly nebo celou Modrou knihu. Pro tablety a chytré telefony je určena verze e-pub. Současná aktualizace vychází také v plném znění tiskem. Papírové vydání bude v příštích dnech rozesláno členům ČOS.
Každý den si ve své ordinaci, kanceláři nebo doma zobrazí Modrou knihu České onkologické společnosti umístěnou na Linkos.cz přes 300 lékařů. Modrá kniha vychází již tradičně v několika formátech. Můžete ji číst přímo na Linkos, stáhnout si pdf verzi na svůj počítač a nebo si můžete stáhnout Modrou knihu ve formátu e-Pub nejen na svůj počítač, ale i na chytrý telefon nebo tablet. 24. aktualizace vychází také v papírové podobě. Podívejme se blíže na Modrou knihu, určenou pro mobilní zařízení.
Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR vydal aktualizaci Mezinárodní statistické klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů pro rok 2018. K dispozici je e-vydání (pdf, csv) a všechny tři aktualizované svazky vychází také tiskem, poprvé po deseti letech. Pro účely výuky kódování byl na verzi 2018 aktualizován také interaktivní výukový program MKN-10, který začínající i zkušenější kodéři naleznou na stránkách ÚZIS v češtině!
Karcinom z Merkelových buněk je sice vzácný, ale velmi agresivní nádor s trvale rostoucí incidencí. Chemoterapie vyvolává relativně četné léčebné odpovědi, mají ale krátké trvání a nedochází k prodloužení OS. Další cestou je imunoterapie anti PD-1 a anti PD-L1 monoklonálními protilátkami. Přednáška zazněla v rámci 9. pražského mezioborového onkologického kolokvia – PragueONCO v lednu 2018.
XXVII. jarní setkání Loket 2018 a 13. postgraduální kurz Společnosti pro gastrointestinální onkologii ČLS JEP se letos koná na zámku Zbiroh dne 12. dubna 2018 na téma Onkochirurgie ve změnách pravidel a příležitostí. Online registrace je povinná, program v kalendáři akcí.
Dne 10.1.2018 proběhlo jednání mezi zástupci SROBF, ČOS a VZP, které se týkalo problematiky přesného a věcného vymezení schvalování protonové terapie – nastavení pravidel a jednotnost postupu při schvalování úhrady. Na jednání byl odsouhlasen postup při indikaci a administraci pro protonovou terapii, který je platný od 1. března 2018.
Multiscan, s.r.o., Komplexní onkologické centrum Pardubice a Společnost radiační onkologie, biologie a fyziky vás zvou na Best of ASTRO 2017. V kalendáři 1. oznámení. Registrace e-mailem do 12. 3. 2018.
Ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví (částka 13) vychází dokument Organizace a hodnocení kvality onkologické péče v ČR. Hlavním cílem tohoto dokumentu je snaha o posílení kvality onkologické péče v ČR, která čelí významně rostoucímu počtu pacientů vyžadujících dlouhodobou péči. Zejména narůstající prevalence nádorových onemocnění vyžaduje posílení organizace diagnostické, léčebné a dispenzární onkologické péče, celostátně i v jednotlivých regionech.