Národní onkologický registr (NOR) je jedním z nejdůležitějších registrů Národního zdravotního informačního systému České republiky. Správcem registru je Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, který spolupracuje s Českou onkologickou společností. Data o výskytu novotvarů sbírá od roku 1976 a využívá je pro pravidelné výstupy monitorující epidemiologické ukazatele nádorových onemocnění, výzkumné projekty i srovnání v rámci mezinárodních projektů. V této části najdete přehled klasifikací a číselníků používaných v onkologii. Přehled je doplněn odkazy na plné texty dokumentů.
Při vyplňování hlášenky zhoubného novotvaru použijte následující klasifikace:
- Mezinárodní klasifikace nemocí 10. revize (MKN-10) - nutná pro definici diagnózy onemocnění
- Mezinárodní klasifikace nemocí pro onkologii (MKN-O-3) - nutná pro vyplnění topografických a morfologických kódů onemocnění
- TNM klasifikace zhoubných novotvarů - nutná pro kódování stádia onemocnění
Články
Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila jedenácté vydání Mezinárodní statistické klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů – MKN (International Classification of Diseases and Injuries – ICD). Verze MKN-11 (ICD-11) byla vydána dne 18. června 2018, s ohledem na implementační přípravu členských států a možnosti překladu MKN do národních jazyků.
MKN byla zrevidována tak, aby odpovídala potřebám mnoha různým případům použití a uživatelům při záznamu, hlášení a analýze zdravotních informací. MKN-11 přichází s vylepšenou použitelností, aktualizovaným vědeckým obsahem, umožňuje kódování všech klinických detailů spojených s dalšími relevantními klasifikacemi a terminologiemi a s plnou vícejazyčnou podporou.
Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR vydal aktualizaci Mezinárodní statistické klasifikace nemocí a přidružených zdravotních problémů pro rok 2018. K dispozici je e-vydání (pdf, csv) a všechny tři aktualizované svazky vychází také tiskem, poprvé po deseti letech. Pro účely výuky kódování byl na verzi 2018 aktualizován také interaktivní výukový program MKN-10, který začínající i zkušenější kodéři naleznou na stránkách ÚZIS v češtině!
Ve dnech 7. - 8. listopadu 2017 se v Praze uskutečnila konference zaměřená na klinické klasifikační a terminologické systémy a jejich použití v českém zdravotnictví. Konferenci KlasifiKon organizoval Ústav zdravotnických informací a statistiky pod záštitou Kanceláře WHO v ČR a ČLS J.E.P. Ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR Vám přinášíme záznamy přednášek, které byly předneseny na kongresu a týkaly se onkologie.
ÚZIS ČR dlouhodobě realizuje správu českých překladů mezinárodních klasifikací pro oblast zdravotnictví, ať již přímým kontaktem s garantujícími mezinárodními organizacemi (především WHO) nebo na základě pověření Ministerstva zdravotnictví. Přednáška zazněla na konferenci KlasifiKon 2017.
Klasifikace TNM představuje jeden ze základních mezinárodních klasifikačních systémů v onkologii. Tato klasifikace slouží k popisu anatomického rozsahu solidních nádorových onemocnění - v místě primárního nádoru (T), v oblasti spádových mízních uzlin (N) a v místech vzdáleného orgánového metastatického postižení (M). Celkový rozsah zhoubného nádorového onemocnění se souhrnně popíše/klasifikuje pomocí konkrétních hodnot pro T, N a M; z hodnot T, N a M se následně určí tzv. klinické stadium onemocnění. Přednáška zazněla na konferenci KlasifiKon 2017.
Mezinárodní klasifikace nemocí pro onkologii (MKN-O) byla sestavena před čtyřiceti lety zejména pro potřeby onkologických registrů pro kódování histologického typu (morfologie) a místa (topografie) nádorů a zároveň uvádí oficiální názvosloví jednotlivých typů nádorů inkorporované zároveň do Systemizovaného názvosloví v medicíně (SNOMED). Přednáška zazněla na konferenci KlasifiKon 2017.
Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10) obsahuje vnitřní pravidla pro kódování nemocnosti a úmrtnosti a obecná pravidla pro použití klasifikace jako celku. Část pravidel vyplývajících z použití MKN-10 pro vykazování akutní lůžkové péče pro potřeby zařazování hospitalizačních případů v klasifikaci IR-DRG obsahuje dokument "Metodika kódování diagnóz pro využití v IR-DRG". Přesto existují některé sporné oblasti, které nejsou v oblasti vykazování lůžkové péče pokryty. Iniciativou některých poskytovatelů zdravotních služeb vznikl tzv. Kodérský manuál, který se od roku 2015 snaží dále rozvíjet ÚZIS ČR v rámci projektu DRG Restart. Nová pravidla by měla řešit sporné otázky a přizpůsobit pravidla kódování nově vyvíjené klasifikaci hospitalizačních případů CZ-DRG. Přednáška zazněla na konferenci KlasifiKon 2017.
K 1. 1. 2018 vstupuje v platnost nová aktualizace MKN-10. Příspěvek seznamuje se změnami provedenými v Tabelární části a Abecedním seznamu klasifikace schválených Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Značných změn doznala rovněž Instrukční příručka, kde na rozsáhlé změny schválené WHO navázala v českém vydání velká pravopisná, stylistická a terminologická revize. Přednáška zazněla na konferenci KlasifiKon 2017.
ÚZIS ČR pod záštitou Kanceláře WHO v ČR a ČLS J.E.P. Vás zve na konferenci zaměřenou na klinické klasifikační a terminologické systémy a jejich použití v českém zdravotnictví, ve dnech 7. - 8. listopadu 2017 v Praze.
Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR a tým projektu DRG Restart Vás zve na celonárodní odbornou konferenci věnovanou vývoji českého klasifikačního systému CZ-DRG.