Články a videa s tématem farmakologické léčby.
Články
V praxi je rozhodování o nejvhodnější léčbě často dost komplikované. Ne vždy je čas nebo možnost poradit se s ostatními kolegy. Názory a zkušenosti kolegů s mnohaletou praxí jsou cenné a vítané. A právě propojení odborníků v dané specializaci je smyslem konzultačního portálu Mujpacient.cz, který je zaměřen na oblast onkologie. Novinkou je projekt REVMA-online.cz, jenž je založen na stejném principu a umožňuje rychlou a bezplatnou poradu s odborníky z oboru revmatologie. Projekt se zaměřuje na diagnostiku a léčbu pacientů s revmatickými onemocněními.
V České republice je od nynějška dostupný léčivý přípravek Nerlynx® (neratinib) v adjuvantní léčbě.
F. Hoffmann-La Roche, Ltd se rozhodla pro postupné ukončení výroby léčivého přípravku PEGASYS® (peginterferon alfa-2a). V České republice se předpokládá ukončení přípravku k léčbě chronické hepatitidy B a C do roku 2025.
Sekce Onkologické imunologie při České onkologické společnosti ve spolupráci s Bristol-Myers Squibb spolupořádají 9. ročník edukačního sympozia, které je věnováno imuno-onkologickým přístupům v léčbě nádorových onemocnění IMPACT meeting (Immunology Meets exPerts in pAthology and Cancer Therapy). Akce je určena primárně pro lékaře a vědecké pracovníky věnující se imunoterapeutické léčbě nádorů a výzkumu v oblasti imunitního systému v nekomerční sféře. Podívejte se na aktualizovaný program.
Přednáška pro praktické lékaře o přírodních preparátech a jejich vlivu na chemoterapii a cílenou léčbu. Konkrétní informace o vlivu Třezalky tečkované, Ostropestřce mariánského, grapefruitu, Šišáku bajkalského, česneku, ženšenu, Jinanu dvoulaločného, třapatky, Kurkumovníku, dlouhého, Kozlíku lékařského, heřmánku, sóji, medicinálních hub a tzv. superpotravin. Přednáška poskytuje praktickým lékařům přehledné informace o přínosech a rizicích používání přírodních preparátu u onkologických pacientů.
Na 7. ročníku vzdělávacího programu Onkologická problematika v ambulanci praktického lékaře nechybělo ani velmi důležité téma lékových interakcí v onkologii. V přednášce se dozvíte o farmakodynamických, farmakokinetických a farmaceutických lékových interakcích, interpretačních nesnázích a nejzávažnějších příkladech lékových interakcí.
Vzájemné potenciální interakce cytotoxických léčiv a ostatních léčiv, interakce mezi protinádorovými léčivými přípravky a volně prodejnými léčivými přípravky nebo potravinovými doplňky a fytofarmaky by neměly být podceňovány.
Projekt Mujpacient.cz pomáhá v rozhodování o léčbě onkologických pacientů už 10 let. Konzultace je jednoduchá, rychlá a zdarma. Vše probíhá on-line a poradit se můžete v léčbě onkologického pacienta nejen v indikacích karcinomu prsu, plic, kolorekta, prostaty, ledvin a melanomu, ale také v případech neobvyklých, kontroverzních nebo raritních. Druhý názor na léčbu poskytují přední odborníci z oboru onkologie. Všechny lékařské případy jsou na stránkách publikovány anonymně a slouží jako inspirace pro další kolegy.
Zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny a zástupci České onkologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně se shodují na medicínské potřebě zajištění léčby při léčbě postmenopauzálních žen s hormonálně pozitivním HER2 negativním neresekovatelným lokálně pokročilým nebo metastatickým karcinomem prsu. Za účelem potřeby upřesnění odborných doporučení pro použití CDK 4/6 inhibitorů při léčbě postmenopauzálních žen s hormonálně pozitivním HER2 negativním neresekovatelným lokálně pokročilým nebo metastatickým karcinomem prsu formulují toto SPOLEČNÉ STANOVISKO VZP ČR A ČOS JEP DOPORUČENÉ PODMÍNKY POUŽITÍ CDK 4/6 INHIBITORŮ PŘI LÉČBĚ ŽEN S HORMONÁLNĚ POZITIVNÍM HER2 NEGATIVNÍM NERESEKOVATELNÝM LOKÁLNĚ POKROČILÝM NEBO METASTATICKÝM KARCINOMEM PRSU.
Státní ústav pro kontrolu léčiv informuje, že přípravek Lartruvo nemá být podáván novým pacientům, protože předběžné výsledky studie neprokázaly dostatečnou účinnost. Předběžné výsledky studie ANNOUNCE ukazují, že léčivý přípravek Lartruvo (olaratumab) v kombinaci s doxorubicinem není účinnější v prodloužení života pacientů s nádorem měkké tkáně než samotný doxorubicin.
Sekce Onkologické imunologie při České onkologické společnosti ve spolupráci s Bristol-Myers Squibb spolupořádají 8. ročník edukačního sympozia, které je věnováno imuno-onkologickým přístupům v léčbě nádorových onemocnění IMPACT meeting: IMPACT meeting: Immunology Meets exPerts in pAthology and Cancer Therapy. Akce je určena primárně pro lékaře a vědecké pracovníky věnující se imunoterapeutické léčbě nádorů a výzkumu v oblasti imunitního systému v nekomerční sféře.
Sekce Onkologické imunologie při České onkologické společnosti ve spolupráci s Bristol-Myers Squibb spolupořádají 8. ročník edukačního sympozia, které je věnováno imuno-onkologickým přístupům v léčbě nádorových onemocnění IMPACT meeting: IMPACT meeting: Immunology Meets exPerts in pAthology and Cancer Therapy. Akce je určena primárně pro lékaře a vědecké pracovníky věnující se imunoterapeutické léčbě nádorů a výzkumu v oblasti imunitního systému v nekomerční sféře.
Souhrn závěrů z jednání zástupců ČOS, SČP a VZP – 3. 5. 2017, 13. 6. 2017, 31. 10. 2017 a 8. 6. 2018. Dokument byl zveřejněn 29. 6. 2018 s aktualizací k 1. 7. 2018. Dne 30. 8. 2018 byl na Linkos doplněn podepsaný scan dokumentu.
Dne 24. srpna zaslalo oddělení koncepce Územního pracoviště VZP ČR dopis vedení České onkologické společnosti ČLS J.E.P. a České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS J.E.P. s prosbou o spolupráci ve věci léčivého přípravku Opdivo pro léčbu karcinomu plic. Součástí je i informace o vytvoření signálních VZP výkonů 99888 a 99889 k identifikaci pacientů se skvamózním/neskvamózním karcinomem plic (od 1. 9. 2018) a apel na nutnost vykazování signálních VZP výkonů spolu s diagnózou dle MKN 10 pro karcinom plic.
SÚKL informuje o tom, že přípravek Xofigo by měl být používán pouze po dvou předchozích typech léčby nebo tehdy, kdy jiná léčba nemůže být použita. Farmakovigilanční výbor pro posuzování rizik léčivých přípravků (PRAC) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) ukončil přehodnocení přínosů a rizik přípravku Xofigo (radium-223 dichlorid) určeného k léčbě rakoviny prostaty. Výsledkem přehodnocení je doporučení výrazného omezení používání přípravku Xofigo, a to pouze u pacientů, kteří již podstoupili dva předchozí typy léčby metastatického karcinomu prostaty (rakovina prostaty, která se rozšířila do kosti) nebo u kterých nemůže být jiná léčba použita.
Vzdělávací akci pořádá Aesculap Akademie pod záštitou prof. MUDr. Jana Žaloudíka, CSc., předsedy Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu Parlamentu České republiky. Tématem sympozia je multioborový pohled na celý proces bezpečné přípravy a podávání chemoterapie ve zdravotnictví - od předpisu chemoterapie přes podávání až po likvidaci použitého materiálu. Sympozium je primárně zaměřeno na otázky ochrany zdravotnického personálu před chemickou kontaminací. K dispozici pozvánka a program.