Články a videa vztahující se k diagnostice zhoubných nádorů.
Články
V současné chvíli dochází v diagnostice k mnoha nevynuceným chybám. Ty mohou mít za následek pozdější odhalení nálezu pacienta, tedy i pozdější nasazení léčby s menší nadějí na uzdravení a mnohonásobně vyšší cenovkou pro zdravotní systém. Zatímco dle běžných vyjádření se nepřesnost popisu u obrazových vyšetření okolo pěti procent, dle různých studií se nepřesnost pohybuje mnohem výše: až ve 25 % případů. Pomoci snížit toto číslo mohou mimo jiné doporučující systémy umělé inteligence, které pomáhají lékařům lokalizovat nález, zpřesnit tak popis a poskytnout lékaři okamžitý druhý názor.
Podle výsledků studie NELSON bylo 65 -70 % nádorů zachyceno ve stádiu IA-II, což vedlo ke snížení mortality u mužů až o 26% a u žen až o 61%. Přednáška zazněla na konferenci PREVON, vysvětluje rozdíl mezi RTG a CT vyšetřením plic a úlohu radiologa v programu časného záchytu karcinomu plic.
Karcinom pankreatu je malignita s narůstající incidencí a trvale špatnou prognózou s průměrným pětiletým přežitím cca 5-6 %. Přednáška zazněla na 7. ročníku vzdělávacího programu Onkologická problematika v ambulanci praktického lékaře na BOD 2019. Obsahem přednášky je epidemiologie, časný záchyt a rizikové faktory karcinomu pankreatu, screening u vysoce rizikových skupin, zobrazovací metody, diagnostické markery a také vztah diabetu mellitus a karcinomu pankreatu.
Příznakem nádorových chorob, zejména u starších lidí, může být i žloutenka. Historie, definice, klasifikace, příčiny, klinický obraz a vyšetření v přednášce, která zazněla v rámci edukačního semináře pro praktické lékaře na BOD 2017.
Přednáška o možnostech vyšetření orofaryngeální dysfagie zazněla na semináři pro praktické lékaře v rámci BOD 2017.
Přednáška pro praktické lékaře se věnuje krevním bílkovinám, které jsou reaktanty akutní fáze. Reakce akutní fáze je fyziologický děj, který se rozvíjí při lokálním nebo systémovém zánětu, při traumatickém poškození tkání (vč. stavů po chirurgických výkonech) nebo při nádorovém bujení. Přednášející se podrobně věnuje negativním reaktantům (prealbumin, antitrombin, alfa2-makro- globulin, transferin) a pozitivním reaktantům akutní fáze (C-reaktivní protein CRP, prokalcitonin, haptoglobin, fibrinogen).
V letošním roce bude hlavní součástí Dnů dvoudenní živý přenos endoskopických metod. Nebudou chybět ani souhrnné přednášky, obědová minisympózia a snídaně s expertem. Pozvání organizátorů přijali tři významní zahraniční hosté.
Výsledky léčby u onkologicky nemocných dospívajících jsou horší, než v jiných věkových skupinách z důvodů pozdní diagnostiky a pozdního zahájení efektivní léčby. Přednáška je určena pro praktické lékaře a kromě analýzy příčin, přehledu možností primární a sekundární prevence u dospívajících, přináší také několik kazuistik.
Přednáška zazněla na 3. ročníku vzdělávacího semináře s názvem Onkologická problematika v ordinaci praktického lékaře na Brněnských onkologických dnech v roce 2015. Letošní ročník měl podtitul Edukační programy - výchovou k prevenci nádorového onemocnění, ale zabýval se i péčí o onkologického pacienta v ordinaci praktického lékaře.
Přednáška zazněla na vzdělávacím semináři s názvem Onkologická problematika v ordinaci praktického lékaře na Brněnských onkologických dnech v roce 2014.
V diagnostice časných stadií je vhodné použít endoskopy s vysokým rozlišením, vhodné je NBI zobrazení, barvení. Odběr alespoň 3 a více bioptických vzorků. Endoskopická sonografie pomáhá k určení hloubky invaze a hodnocení případné infiltrace okolních struktur. EUS také podpoří nález infiltrace, pokud jsou bioptické vzorky negativní, ale je intenzivní podezření z endoskopického obrazu.
Na Brněnských onkologických dnech v dubnu 2014 se uskutečnil edukační seminář na téma časného karcinomu žaludku.
Jakmile se příznaky plicního nádoru objeví, jedná se nádor v pokročilém stadiu. Nejvýznamnějším rizikovým faktorem vzniku rakoviny plic je kouření, proto by každý lékař měl o tomto riziku své pacienty informovat. Přednáška pro praktické lékaře.