Informace pro každodenní praxi i pro vzdělávání lékařů, včetně lékařů prvního kontraktu, sester, laborantů i nezdravotnických profesí, které jsou součástí komplexní péče o onkologicky nemocné.
Dohody ČOS s plátci péče v části Česká onkologická společnost
Nejnovější články a videa
Téma: Cílená léčba v onkologii v roce 2012
Účastníci:
přednostové onkologických klinik ČR nebo jejich zástupci, zástupci
KOC, České onkologické společnosti ČLS JEP, VZP, Svazu zdravotních
pojišťoven a zástupci SÚKL.
Zajistit, aby cílená léčba byla skutečně cíleně prospěšná správně indikovaným pacientům, je významným úkolem všech osob i institucí zapojených do péče o onkologické pacienty.
Dokument byl schválen Onkogenetickou pracovní skupinou ČOS a SLG.
Evropská unie schválila rozšíření indikace použití léčivého přípravku Avastin pro ženy s metastazujícím karcinomem prsu. Rozšíření indikace se týká kombinace Avastinu s Xelodou nebo paklitaxelem v primární léčbě. Toto nové rozšíření poskytuje další volbu první linie léčby u žen, pro které nejsou ostatní chemoterapeutika (např. taxany nebo anthracykliny) vhodná.
Národní onkologický registr (NOR) je jedním z nejdůle-žitějších registrů Národního zdravotního informačního systému České republiky. Správcem registru je Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, který spolupracuje s Českou onkologickou společností. Data o výskytu novotvarů sbírá od roku 1976 a využívá je pro pravidelné výstupy monitorující epidemiologické ukazatele nádoro-vých onemocnění, výzkumné projekty i srovnání v rámci mezinárodních projektů.
Mezi pravidelné výstupy patří publikace Novotvary a ve spolupráci s IBA MUNI také portál SVOD.
Téma: Molekulární diagnostika v onkologii – vliv na efektivitu a náklady onkologické léčby
Účastníci:
přednostové onkologických klinik ČR, nebo jejich zástupci, zástupci KOC, České onkologické společnosti ČLS JEP, Společnosti českých patologů, VZP, Svazu zdravotních pojišťoven a zástupci SÚKL
Cílem studie bylo zjistit, jaké je zastoupení nádorů s IHC negativitou a amplifikací genu HER2. Česká onkologická společnost a Společnost českých patologů se dohodly na zahájení pilotního projektu sloužícího k prospektivnímu ověření poznatků ze studie. Přečtěte si dopis ČOS a SČP.
Přednáška zazněla na schůzi výboru České onkologické společnosti dne 5. dubna 2011 v Praze.
Brusel - pátek 26. listopadu 2010 - Evropský parlament žádá vlády členských států i Evropskou komisi: bojujte proti rakovině! Podpořil tak písemnou výzvu českého europoslance Pavla Poce zaměřenou na zvýšení prevence proti kolorektálnímu karcinomu, na který ročně umírá v EU více než 200 tisíc lidí. Jde přitom o obrovský úspěch. Evropský parlament totiž letos přijal pouhých šest z celkových 92 podaných písemných prohlášení. Přijaté prohlášení vyzývá všech 27 států EU, aby podpořily informační kampaně pro správný životní styl, aby zavedly celonárodní screeningy rakoviny tlustého střeva a konečníku (CRC), a aby podporovaly využití nejlepších screeningových metod ve všech zemích EU.
Účastníci:
přednostové onkologických klinik ČR nebo jejich zástupci, zástupci
KOC, České onkologické společnosti ČLS JEP, VZP, Svazu zdravotních
pojišťoven a zástupci SÚKL.
Přednáška Alice Cetlové a Bc. Petlachové z Kliniky dětské onkologie FN a LF MU Brno zazněla na 1. Psychoonkologickém sympóziu v září 2010 v Brně a zabývá se dětskou onkologií z pohledu zdravotní sestry. Přednáška obsahuje informace o vývoji a systému ošetřovatelské péče, údaje o sesterské dokumentaci a kompetencích sestry na dětské onkologii.
Přednáška Bc. Janišové, zdravotní sestry na Hematoonkologické klinice FN a LF UP Olomouc, zazněla na 1. Psychoonkologickém sympóziu v září 2010 v Brně a soustřeďuje se na psychologické aspekty péče o pacienty na transplantační jednotce, kde jsou nejčastěji léčeni pacienti s akutní myeloidní leukémií, akutní lymfoblastickou leukémií, mnohočetným myelomem a lymfomy.
Přednáška Bc. Klepárníkové z Interní hematoonkologické kliniky FN a LF MU Brno zazněla na 1. Psychoonkologickém sympóziu v září 2010 v Brně. Přednáška se zabývá povoláním zdravotní sestry a zátěžovým situacím, ve kterých se sestry a pacienti ocitají na hematoonkologické JIP.
Přednáška Mgr. Alice Pickové, sociální pracovnice FN Motol a LF UK, zazněla na 1. Psychoonkologickém sympóziu v září 2010 v Brně a poskytuje informace o sociální pomoci rodinám s nemocnými dětmi. Přednáška je původně určena pro odborníky, ale rodiče nemocných dětí, zde najdou klíčové praktické informace o pomoci rodinám nemocných dětí.
Činnost sociálního pracovníka na onkologickém oddělení pro dospělé v rámci multidisciplinárního týmu
Přednáška Mgr. Slavíkové,DIS, sociální pracovnice FN Motol a LF UK, zazněla na 1. Psychoonkologickém sympóziu v září 2010 v Brně vysvětluje role sociálního pracovníka v multidisciplinárním týmu starajícím se o onkologického pacienta.