Lékař a multidisciplinární tým

Informace pro každodenní praxi i pro vzdělávání lékařů, včetně lékařů prvního kontraktu, sester, laborantů i nezdravotnických profesí, které jsou součástí komplexní péče o onkologicky nemocné.

Dohody ČOS s plátci péče v části Česká onkologická společnost

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 1288 zrušit všechny filtry
Libuše Hašková

Ze široké problematiky ošetřování dekubitů a ran se přednáška zaměřuje na péči o ránu vzniklou po extravazaci cytotoxických léčiv. Přednáška je určena pro praktické lékaře, vysvětluje co je to extravazát, jaké jsou příčiny vzniku extravazace, jaká je prevence, jak probíhá postupný vývoj a hojení a jaké jsou cíle spolupráce s praktickým lékařem v této oblasti. 

Vladimíra Žižková

Jak probíhá péče o pacienta s nefrostomií nebo epicystostomií, jak vypadají nefrostomické a epicystostomické drény a permanentní močový katétr, jak se o drény pečuje, jaké jsou nejčastější komplikace a jaké pomůcky může předepsat praktický lékař. Přednáška je určena praktickým lékařům. 

Jana Vozdecká

Cílem přednášky, která zazněla na edukačním semináři pro praktické lékaře v rámci BOD 2016, je snaha o zajištění dostupnosti kvalitní péče všem pacientům s vytvořenou stomií.

Vážení mladí přátelé a spolupracovníci,

dovolujeme si vás oslovit s velmi zajímavou nabídkou, resp. programem Onkologické akademie, který zatím nemá v evropských zemích obdoby a skýtá jedinečnou šanci na rozšíření vašich vědomostí. Je určen pro onkology ve věku nejlépe do 35 let nebo v přípravě k atestaci.

ESMO nabízí příležitost k vzdělávacím a výzkumným pobytům klinickým onkologům. Nabídka sahá od čtyřdeních vzdělávacích návštěv, přes šesti týdenní klinické programy až po víceleté translační výzkumné pobyty. Věnujte pozornost uzávěrkám přihlášek. 

Při kontrolách a revizích v laboratořích lékařské genetiky narazili pracovníci VZP v poslední době opakovaně na problémy. Nejčastěji se setkávali s nesprávným postupem u žádostí o provedení laboratorního vyšetření a s chybami při vykazování těchto vyšetření k úhradě. Podívejte se na informace k této problematice. 

prof. MUDr. Pavel Šlampa, CSc.

V poslední době se v médiích a reklamě objevují často zkreslené nebo i zcela nepravdivé informace, s nimiž se jejich autoři snaží vychválit údajné výhody protonové léčby zhoubného nádoru prostaty oproti fotonové. Rád bych chtěl některé dezinformace uvést na pravou míru, aby jak zdravotníci, tak případní pacienti nebyli mystifikováni.

Randomizované, částečně zaslepené klinické hodnocení fáze III s aktivní kontrolou na základě výběru dle biomarkerů zkoumající přípravek Pembrolizumab v monoterapii a v kombinaci s cisplatinou+5-Fluorouracilem oproti kombinaci placebo+cisplatina+5-Fluorouracil jako léčbu první volby u subjektů s adenokarcinomem žaludku nebo gastroesofageální junkce (GEJ) v pokročilém stádiu.

Nezaslepené randomizované klinické hodnocení fáze 3 srovnávající léčbu přípravkem MK3475 oproti standardní chemoterapii u dříve neléčených pacientů s pokročilým nemalobuněčným karcinomem plic

Klinické hodnocení fáze 3 s přípravkem pembrolizumab (MK-3475) v první linii léčby u pacientů s rekurentním/metastázujícím dlaždicobuněčným karcinomem hlavy a krku

Schváleno výborem Společnosti lékařské genetiky ČLS JEP z. s. 21. 10. 2015.

Mgr. Libuše Kalvodová

Jak a proč vzniká patologické agresivní chování, jak probíhá mobbing, bullying a bossing a jak se lze nebo nelze bránit?

Bc. Martina Zvolánková

Se smrtí a umíráním se setkáváme každý den. Stačí zapnout televizi, pustit počítač, či jít do kina. Na druhou stranu ale žijeme ve světě, kde otázka smrti nahání strach, ve světě, který se od ní odvrací. Smrt je skrývána, jako by byla špinavá a hanbou. Lidé v ní vidí jen hrůzu, zbytečné utrpení a nesnesitelné pokoření. Ona je ale dovršením našeho života a to jí dává smysl a hodnotu. Pohled zdravotní sestry na paliativní péči a doprovázení umírajících pacientů.

Mgr. Jana Víchová

Roli psychologa na onkologii ukazuje přednášející na příkladech ze své praxe. 

Mgr. Hana Kynkorová

Často se píše a mluví o přetíženosti lékařů a sester, o náročnosti jejich práce o stresujících faktorech v jejich práci o nutnosti je proškolovat v komunikaci s pacienty , s příbuznými pacientů, ve zvládání emocionálně zátěžových situacích. Méně už se mluví o tom, že tu je jedna relativně jednoduchá metoda, která by „chránila strážce“, „pomáhala pomáhajícím“. Jak vypadá praxe balintovských skupin a jak mohou pomoci?