Lékař a multidisciplinární tým

Informace pro každodenní praxi i pro vzdělávání lékařů, včetně lékařů prvního kontraktu, sester, laborantů i nezdravotnických profesí, které jsou součástí komplexní péče o onkologicky nemocné.

Dohody ČOS s plátci péče v části Česká onkologická společnost

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 1288 zrušit všechny filtry
15. konference SROBF 19. - 21. 6. 2019, Hradec Králové

15. konference Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky se koná ve dnech 19. – 21. 6. 2019 v Hradci Králové. Konference je zaměřena na nové techniky radioterapie a radioterapii v rámci multidisciplinární léčby.

XXII. setkání Klubu mladých onkologů, 14. - 16. 6. 2019, hotel Medlov

Klub mladých onkologů a Sekce mladých onkologů vás zvou na tradiční vzdělávací akce pro mladé onkology multidisciplinárního charakteru, letos zaměřená na novinky v diagnostice a léčbě nádorů ledvin, močového měchýře a prostaty. Poznatky jsou využívány v rámci přípravy k atestaci v oblasti onkologie a zahrnují aktuální trendy v molekulární patologii, chirurgii, klinické i radiační onkologii a možnostech vyšetřování.

Seminář pro praktické lékaře 2019: „Onkologická problematika v ambulanci praktického lékaře“

Brněnské onkologické dny, Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti ČSL JEP, Sdružení praktických lékařů České Republiky a Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP si dovolují pozvat praktické lékaře na pravidelnou vzdělávací akci: „Onkologická problematika v ordinaci praktického lékaře,“ která se uskuteční dne 10. dubna 2018 v rámci Brněnských onkologických dnů. Akce bude probíhat v pavilonu „E“ brněnského výstaviště Veletrhy Brno a.s. (BVV) od 14,00 do 19,00 hod. Připravujeme pro vás velmi zajímavý program zaměřený zejména na problematiku onkologické prevence a protinádorové léčby, včetně stavů, se kterými se při onkologické léčbě může ve své ambulanci setkat i praktický lékař. První blok, pořádaný ve spolupráci se Sdružení praktických lékařů České Republiky a se Společností všeobecného lékařství ČLS JEP,  se bude podrobně věnovat dispenzarizaci onkologických pacientů v ambulanci praktického lékaře. Další bloky tradičně připravila Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti ČSL JEP.

Brněnské onkologické dny 2019, 10.-12. dubna

Pozvánka k účasti na XLIII. ročníku Brněnských onkologických dnů a XXXIII. ročníku Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky, které se uskuteční 10. až 12. dubna 2019 v prostorách Kongresového centra pavilonu „E“ brněnského výstaviště.

Počet hlášených onemocnění do Národního onkologického registru k 31. 12. 2018. 
Připomínáme, že od 1. 1. 2019 dochází ke změně v organizaci sběru dat Národního onkologického registru.

NCI program léčby závislosti na tabáku u onkologických pacientů
prof. MUDr. Eva Králíková, CSc.

 New England Journal of Medicine publikoval článek o léčbě závislosti na tabáku v onkologických centrech v USA.

Výbor České onkologické společnosti pravidelně zveřejňuje přehled stanovisek ČOS k jednotlivým správním řízením, která byla zaslána SÚKLu. Dne 20. 12. 2018 zaslal výbor ČOS stanovisko k přípravku Halaven. 

Mezinárodní projekt "Sestry východní Evropy – Centrum Excelence pro kontrolu tabáku"
Mgr. Iveta Nohavová

Mezinárodní projekt Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku (SLZT) a Mezinárodní společnosti sester v onkologické léčbě (www.isncc.org) financovaný nadací Bristol-Myers Squibb s názvem Sestry východní Evropy – Centrum Excelence pro kontrolu tabáku navazuje na předchozí několikaletou práci sester v oblasti prevence a léčby závislosti na tabáku. Současný projekt (2017-2019) zahrnuje šest zemí: Maďarsko, Moldávii, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Českou republiku.

Všeobecná sestra - poptávka zaměstnání

Všeobecná sestra s více, než 10 lety odborné praxe, včetně praxe v klinické onkologii hledá zaměstnání jako všeobecná sestra na onkologickém oddělení, standardním, nebo JIP, případně na oddělení dětské hematoonkologie.

Vychází nové číslo časopisu Klinická onkologie (ročník 31, č. 6)

V posledním letošním čísle časopisu upozorňuje redakční rada na přehledový článek o následcích hypoacidity navozené inhibitory protonové pumpy, původní práci Efekt a toxicita radioterapie ve vybraných paliativních indikacích a na kazuistiku, která se zabývá nediferencovaným karcinomem pankreasu. 

prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc.

Přednáška úvodního bloku konference PREVON, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována stávajícím screeningovým onkologickým programům a současné organizaci onkologické péče. 

Počet hlášených onemocnění do Národního onkologického registru k 30. 11. 2018.

Léčba závislosti na tabáku jako standardní součást onkologické péče
prof. MUDr. Eva Králíková, CSc.

Po stanovení onkologické diagnózy má kouření velký vliv na dobu přežití, průběh a účinnost onkologické léčby i kvalitu dalšího života. Kouření zhoršuje výsledky chirurgické léčby, snižuje účinnost radiační léčby i chemoterapie, zvyšuje riziko nežádoucích účinků léčby i výskyt nádorových duplicit či jiných komorbidit – žilní trombózy, kardiovaskulárních onemocnění nebo infekcí. 
Článek shrnuje praktická doporučení pro onkologické pacienty, jež zahrnují nekuřácké prostředí, význam nulové expozice tabákovému kouři, pro kuřáky pak doporučení přestat kouřit a nabídku léčby závislosti na tabáku. Kromě krátké intervence, kterou by měli aplikovat všichni kliničtí pracovníci v rozsahu několika desítek vteřin až 10 minut, by měla být k dispozici intenzivní léčba, například v centrech pro závislé na tabáku. V dokumentaci je důležité evidovat kuřácký status včetně expozice pasivnímu kouření, u kuřáků (aktivních i pasivních) intervence empaticky opakovat. Motivací k léčbě závislosti na tabáku by měla být především souvislost s konkrétní onkologickou diagnózou, prognózou, průběhem a účinností její léčby.
Léčba závislosti na tabáku má být samozřejmou součástí kvalitní onkologické péče ze strany lékařů i sester v intenzitě podle jejich časových možností.

10. pražské mezioborové onkologické kolokvium - PragueONCO, 23. - 25. 1. 2019

10. pražské mezioborové onkologické kolokvium PragueONCO 2019 se bude konat v Praze ve dnech 23.–25. ledna 2019, a to již tradičně v Clarion Congress Hotel Prague. Kolokvium, které proběhne pod mottem: „Lékaři a sestry různých oborů společně proti zhoubným nádorům“, pořádá společnost We Make Media, s. r. o. Předběžná témata, názvy paralelních sekcí a PŘEDBĚŽNÝ PROGRAM najdete v kalendáři akcí. Online registrace je již otevřena. Termín pro odevzdání abstraktu přednášky je do 10. prosince 2018. Časná registrace za zvýhodněnou cenu platí do 31. prosince 2018. Sledujte stránky konference. 

Zpravodaj Národního screeningového centra, č. 5, listopad 2018

Páté číslo Zpravodaje Národního screeningového centra podrobněji představuje další pilotní projekty realizované Národním screeningovým centrem Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Jedná se o projekty zaměřené na dospělou populaci, jeden z nich je zacílen na časný záchyt karcinomu prostaty u mužů, kteří již prodělali onkologické onemocnění.