Období po úspěšném ukončení onkologické léčby je pro onkologického pacienta a jeho rodinu neméně psychicky náročné, jako bylo období diagnostiky nemoci a náročné onkologické léčby. Proto se také tomuto tématu věnuje Psychoonkologická sekce ČOS. Přednášky se dotýkají problémů, se kterými se potýkají uzdravení onkologičtí pacienti a jejich blízcí (návrat do zaměstnání, úvahy o založení rodiny, strach z relapsu a reakce imunitního systému na něj, změna hodnotového žebříčku, problémy ve vztazích).
Články
Poslechněte si vyjádření ředitele České asociace pojišťoven Jana Matouška k tématu Práva být zapomenut. Video bylo přehráno v rámci Brněnských onkologických dnů 2023, kterých se pan Matoušek nemohl zúčastnit osobně.
Lázně Vráž informují o nově poskytované lázeňské péči pro pacienty po úspěšné léčbě onkologických onemocnění (indikace I/1): "V této souvislosti pořádáme pro odbornou veřejnost edukativní akci, na které budeme mimo jiné s našimi partnery prezentovat jedinečné prostředí a péči, kterou poskytujeme".
Konference a diskuzní fórum pro lékaře, členy pacientských organizací i všechny, kteří se zajímají o život po onkologické léčbě. Cílem konference je poukázat na komplikace, kterým pacienti čelí v průběhu nemoci a zejména po ukončení léčby při návratu do zaměstnání a dalších aktivit běžného života. Na konferenci by se měli diskusně potkat názory institucionální s praktickými.
Od ledna 2019 vstoupila v platnost dohoda mezi Českou onkologickou společností, Sdružením praktických lékařů a Společností všeobecného lékařství, jejímž cílem je zavedení postupů sdílené péče o pacienty po ukončené onkologické léčbě, zvýšení komfortu pacientů při zachování kvality péče, zlepšení organizace péče, posílení kompetencí praktických lékařů a současně uvolnění kapacity onkologických pracovišť pro kvalitní péči o onkologické pacienty, kteří právě podstupují onkologickou léčbu. Úvodní přednáška edukačního semináře pro praktické lékaře v rámci BOD 2019 se věnovala právě nové organizaci péče, důvodům pro ni i konkrétním postupům.
Když onkologická léčba úspěšně skončí a pacient se uzdraví, náhle ztrácí jistotu, protože v době nemoci a léčby řešil především svou nemoc a ostatní důležitá témata odsunuje na okraj. Po uzdravení se témata vrací. Otázky, které přináší návrat do života, včetně zvažování založení rodiny po úspěšné onkologické léčbě a průběh psychoterapie je ukázán na kazuistice mladé ženy po zhoubném onemocnění cervixu.
Přednáška z oboru psychoimunologie, jež propojuje poznatky psychologické, neurologické a imunologické v jeden celek, ukazuje propojení lidské mysli, toho co vnímáme, jak se cítíme a možného vlivu těchto našich prožitků na naše zdraví. Jak je to s připraveností imunitního systému chránit nás před rakovinou? Co se děje, prožíváme-li dlouhodobý stres?
Je přeskládání žebříčku hodnot po těžké nemoci skutečnost nebo mýtus? Jak rakovina vstupuje do vztahů? Proč jsou úspěšně vyléčení onkologičtí pacienti častými hosty psychologa? S pomocí tří kazuistik pacientů po úspěšně ukončené onkologické léčbě se přednášející zamýšlí nad těmito otázkami.
Přednáška, která zazněla na 7. psychoonkologickém sympóziu představuje psychologickou péči o onkologické pacienty ve FN Plzeň-Lochotín.
Co se s pacientem děje po úspěšně ukončené léčbě? Jakými směry se dále může vyvíjet jeho směřování? A proč by klinik neměl ztratit pacienta ze zřetele po odchodu do ambulantní péče?
Odpovědi najdete v závěrečné přednášce 7. psychonkologického sympózia.
Rozsáhlá přednáška na téma léčebné rehabilitace a jejích možností a metod je určena praktickým lékařům.
Přednáška hovoří nejen o kvalitě života u dětských onkologických pacientů, ale zabývá se i kvalitou přežití, jež se spolu s rostoucím číslem přeživších stává měřítkem úspěchu u onkologické léčby dětí. Kvalitu života po dětských nádorových onemocněních dlouhodobě měří i výzkum, který běží od roku 2006 na Klinice dětské onkologie FN Brno? Přednáška přináší jeho dosavadní výsledky.