Vážně nemocní onkologičtí pacienti jsou velmi významně závislí na kvalitní verbální a neverbální komunikaci se zdravotníky. Problematika psychologické intervence na českých onkologických pracovištích, role psychoonkologa, psychiatra, sestry a sociálního pracovníka v nemocnici je předmětem každoročních psychoonkologických sympózií. Témata pokrývají zásady kvalitního rozmlouvání s pacienty a jejich blízkými, komunikace s vážně nemocnými dětmi a jejich rodiči, kvalitu života v době nemoci, popis psychického prožívání léčby a celé životní etapy s onkologickým onemocněním i po úspěšné léčbě.
Abecední přehled přednášek podle témat
Psychoonkologická sympózia organizuje od roku 2010 Psychoonkologická sekce ČOS a všechny přednášky jsou k dispozici lékařům, sestrám, psychologům a dalším zdravotníkům v podobě webcastů.
- 10. Psychoonkologické sympózium, Olomouc 2019. - Rakovina v rodině v otázkách a odpovědích blízkým
- 9. psychoonkologické sympózium, Liberec 2018 - Mikrosvět onkologie - místo setkávání lidí a profesí
- 8. psychoonkologické sympózium, Plzeň 2017 - Osobnostní změny onkologického pacienta v kontextu rodiny
- 7. psychoonkologické sympózium, Hradec Králové 2016 - A co dál?! ..jak dál, když léčba končí
- 6. psychoonkologické sympózium, Olomouc 2015 - Není hanba říci si o pomoc!
- 5. psychoonkologické sympózium, Brno 2014 - Dítě v onkologické péči
- 4. psychoonkologické sympózium, Brno 2013 - Komunikace s onkologickým pacientem v krizi.
- 3. psychoonkologické sympózium, Hradec Králové 2012 - Kvalita života obecně i jako jeden z hlavních cílů onkologické léčby
- 2. psychoonkologické sympózium, Praha 2011 - Dítě - nádor - rodina
- 1. psychoonkologické sympózium, Brno 2010 - Dospělá a dětská psychoonkologie, sesterská péče a sociální problematika
Články
Tak jako každé dva roky, i v roce 2021 se uskutečnila konference I slova léčí. Jednalo se o 5. ročník. Tématem celé konference byly Psychosociální potřeby v jednotlivých fázích onkologického onemocnění. Konference se vysílala živě online z Prahy a odborníci i laici nyní mají možnost zhlédnout záznamy všech přednášek a prolistovat (mini)sborník konference.
Praha 22.9.2021, Tisková zpráva. Onkologická nemoc přináší do života těch, koho se osobně nebo v blízkém okolí dotýká, specifické potřeby. Co se má jak a kdy dělat, aby byl život s nemocí, co nejsnesitelnější? Jak efektivně a cíleně podpořit nemocné i blízké v aktivním přijetí nemoci a léčbě? To jsou otázky, které si kladou jak sami nemocní a jejich blízcí, tak ale i profesionálové, kteří s nimi pracují. Právě na tyto otázky reaguje připravovaná konference „I slova léčí“, jediná mezioborová akce svého druhu.
V podvečer 11. ledna 2021 se konal další webový seminář cyklu #MysliProtiRakovine. Tématem bylo zvládání a sdělování nepříjemných zpráv. V improvizovaném studiu se sešli MUDr. Petr Pavlíček, lékař hematolog, který ve své praxi pracuje s lidmi s mnohočetným myelomem, onkologická pacientka a psycholožka RSDr. Mgr. Zuzana Nemčíková a PhDr., Ing. Martin Pospíchal, onkopsycholog. Podívejte se na záznam.
Každý z nás, každý den komunikuje s lidmi ve svém okolí. S naší rodinou, přáteli a blízkými. Také s našimi kolegy, a pokud jsme lékaři tak i s našimi klienty. Ve většině případů nám to nedělá zásadnější problém. Jsou ale situace, kdy je to najednou těžší. Kdy musíme tomu druhému říci něco, co se nám neříká lehko. Ať už je to náš blízký, nebo klient, kterému je třeba sdělit nepříjemnou zprávu. Člověk člověku jen velmi nerad říká špatné zprávy, ať už se týkají čehokoliv a to včetně zhoršení zdravotní situace. MUDr. Petr Pavlíček jako lékař, RSDr. Mgr. Zuzana Nemčíková a psycholog Martin Pospíchal k novém webináři. Ptejte se už nyní.
Praha, 26. listopadu 2020. Tisková zpráva KVMO: Díky pokrokům v léčbě onkologové často doprovází pacienta po dlouhé měsíce a roky, kdy se snaží společně zastavit nebo zmírnit projevy onemocnění. Přesto u řady pacientů dojdou k momentu, kdy jsou konfrontováni s faktem, že další léčba už nepřinese prospěch a bude lepší ji ukončit. Sdělovat pacientům pravdu, odkrývat ji postupně, nebo najednou? Podle odborníků je dobré, aby pacienti pravdu znali, důležité ale je, aby jim informace byly předány citlivou formou.
Praha, 4.9.2020 – Onkopsychologie a psychosociální pomoc jsou dva výrazy, které není jednoduché zařadit, jasné je, že mají souvislost s onkologií a psychikou nebo sociální oblastí. Zároveň se pod nimi ukrývá odbornost, které se ve světě věnuje čím dál větší počet odborníků. Amelie, z.s. prostřednictvím spolupráce přináší každý rok do ČR nějaké novinky a také pracuje na rozvoji těchto oblastí prakticky.
Psychoonkologická sekce České onkologické společnosti při ČLS JEP vás zve na 11. Psychoonkologické sympozium na téma EMOCE jako součást onkologického onemocnění. Odborný program pro Vás připravili psychologové z Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti při České lékařské společnosti J.E.Purkyně. Vstup na sympozium je volný (zdarma), bez registračního poplatku. Registrace e-mailem. program k dispozici.
Pod odbornou garancí České onkologické společnosti ČLS JEP a v rámci projektu Kontinuální vzdělávání mladých onkologů Vás zve Česká onkologická společnost a Klub mladých onkologů na interaktivní seminář s názvem Komunikace o ukončování léčby. Seminář je připravován v sedmi městech (Praha, Liberec, České Budějovice, Brno, Plzeň, Hradec Králové a Olomouc) v rámci podzimního cyklu seminářů KVMO (Kontinuální vzdělávání mladých onkologů). Registrujte se.
Praha 10.2. 2020, Tisková zpráva Amelie, z.s.: Současné zvýšení minimální mzdy nemá jen pozitivní dopady. To možná při lednové výplatě poprvé pociťuje řada lidí pracujících na zkrácené úvazky u jednoho zaměstnavatele. Musí totiž ze svého dorovnat odvod na zdravotní pojištění, jako by měli příjem v minimální výši, který ovšem nemají. „Těm nejzranitelnějším, s nejnižšími příjmy takto stát ještě bere. A s každým zvýšením minimální mzdy to bude horší,“ vzkazuje Amelie, z.s.
Sekce mladých onkologů České onkologické společnosti a Klub mladých onkologů Vás zvou na další seminář a komunikační workshop pořádaný v rámci úspěšného projektu Kontinuální vzdělávání mladých onkologů dne 22. dubna 2020 16:00 do 18:00 hodin v rámci Brněnských onkologických dnů v sále Švejdy. Registrace otevřena, program k dispozici.
V září 2018 se konal 9. ročník Psychoonkologického sympózia pod názvem "Mikrosvět onkologie - místo setkávání lidí a profesí". Přednášky byly určené především zdravotníkům a obsáhly mikrosvěty onkologického pacienta, které jej v době nemoci ovlivňují a mají vliv na jeho léčbu a na kvalitu jeho života. Podívali jsme se na mikrosvět nemocnice, partnerských a pracovních vztahů a přátel. Sympózium se věnovalo i integrativní medicíně a paliativní péči. Poslechněte si přednášky.
Tématem 9. psychoonkologického sympózia byly onkologické mikrosvěty. Mgr. Škrobánková představila mikrosvět nemocnice a jeho vliv na pacienta.
9. psychoonkologické sympózium se věnovalo také paliativní péči, která je nedílnou součástí komplexní onkologické péče.
Tématem 9. psychoonkologického sympózia byly onkologické mikrosvěty. Mgr. Kalvodová představila mikrosvět partnerských vztahů v rodině s onkologicky nemocným. Předmětem přednášky je porovnání prožívání pacienta a podpůrné osoby v různých situacích a fázích nemoci. Podpůrná osoba prochází totiž stejnými psychickými reakcemi v průběhu léčby jako sám pacient.