Články
Tématem 9. psychoonkologického sympózia byly onkologické mikrosvěty. PhDr. Ing. Martin Popíchal představil mikrosvět pracovního prostředí, do nějž rakovina výrazně zasahuje.
Dne 17. 5. 2018 se v rámci Brněnských onkologických dnů konal pracovní blok Sekce podpůrné léčby ČOS. Podívejte se na prezentace o významu podpůrné léčby a ošetřovatelské péče v onkologii a hemato-onkologii i plánech nové Sekce podpůrné léčby, které v rámci bloku odezněly.
Jak a proč vzniká patologické agresivní chování, jak probíhá mobbing, bullying a bossing a jak se lze nebo nelze bránit?
Roli psychologa na onkologii ukazuje přednášející na příkladech ze své praxe.
Není pochyb o tom, že zdravotnická práce se určitým způsobem dotýká našich životů. Něco nám bere a něco nám přináší. To se týká jak našeho zdraví, tak i toho, jak celkově fungujeme. „Rakovina“, se kterou pracujeme nás ovlivňuje, přetváří, posouvá výš i leká.
Přednáška představuje systém psychoonkologické péče na Slovensku, činnost Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislavě, spolupráci s Ligou proti rakovině a aktivity Klubu detskej NÁDEJE
Více, než dvě třetiny personálu na onkologických a hematoonkologických pracovištích jsou ženy. Jaká jsou specifika práce psychoonkologa v ženském kolektivu a jak se mají ženy v práci chovat, aby toto povolání zvládaly ve zdraví?
Zdravotnické povolání je vysoce náročné na osobnost člověka, profesionální přípravu, styl práce, způsob života i duševní stabilitu. Co vše se očekává od psychoonkologa a co může psycholog na onkologickém oddělení nabídnout?
Pokroky v dětské onkologii v posledních 30 letech očima lékařky, která se po celou tuto dobu věnuje dětské onkologii. Vztah onkologa a nemocného dítěte, vztah onkologa a rodiny nemocného dítěte, prevence syndromu vyhoření a další témata z oblasti péče o dětského onkologického pacienta.
Přednášky ukazují prožívání krizové situace zhoubným nádorem nejen pacientem, ale také prožívání stejné situace samotnou onkologickou sestrou. Přednášky doplňují kazuistiky na stejné téma.
Netradiční přednáška o syndromu vyhoření zazněla na 3. psychoonkologickém sympóziu v Hradci Králové.
Kvalita života psychoonkologa závisí na míře osobní spokojenosti a pohody s podmínkami vlastního pracovního života, závisí od postoje, zázemí, smyslu práce, dostatku vnitřních sil, podpory a pozitivní zpětné vazby. Přes všechna negativa a těžkosti je možné vnímat i na onkologii práci v roli klinického psychologa či psychoonkologa jako práci, která posouvá hranice kvality života – pacientům, ale také – odborníkům.
Přednáška Bc. Klepárníkové z Interní hematoonkologické kliniky FN a LF MU Brno zazněla na 1. Psychoonkologickém sympóziu v září 2010 v Brně. Přednáška se zabývá povoláním zdravotní sestry a zátěžovým situacím, ve kterých se sestry a pacienti ocitají na hematoonkologické JIP.
Vyhoření je nemocí duše, protože potlačuje svobodnou vůli. Schopnosti a znalosti zůstávají nedotčeny, ale chuť podávat výkony – vnitřní náboj – klesá. Postupně je motivace, ta záhadná síla, která nás žene kupředu, poškozena nebo i zničena. Nejvíce jsou postiženi lidé pracující ve službách. Zaměstnání, která vyžadují rozhodování na hranici života a smrti, v sobě obsahují vysoké nebezpečí vyhoření. Kdokoliv, na jakékoliv úrovni, se může stát kandidátem pracovního
vyhoření.
Přednáška zazněla na na XII. Olomouckých hematologických dnech. Mluví-li psycholog o etice, dostává se více do roviny filosofické než psychologické.