Články
Psychoonkologická sekce a Sekce mladých onkologů České onkologické společnosti Vás znovu na přednášku, která zdravotníkům, kteří se potkávají s onkologicky nemocnými, poradí, jak efektivně zvládat psychickou zátěž a stres. Shodná přednáška proběhne v Praze a Brně. Účast je zdarma, je však třeba se předem registrovat. Na setkání se těší lektor PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., předseda psychoonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP.
Tématem 9. psychoonkologického sympózia byly onkologické mikrosvěty. PhDr. Ing. Martin Popíchal představil mikrosvět pracovního prostředí, do nějž rakovina výrazně zasahuje.
Dne 17. 5. 2018 se v rámci Brněnských onkologických dnů konal pracovní blok Sekce podpůrné léčby ČOS. Podívejte se na prezentace o významu podpůrné léčby a ošetřovatelské péče v onkologii a hemato-onkologii i plánech nové Sekce podpůrné léčby, které v rámci bloku odezněly.
Jak a proč vzniká patologické agresivní chování, jak probíhá mobbing, bullying a bossing a jak se lze nebo nelze bránit?
Roli psychologa na onkologii ukazuje přednášející na příkladech ze své praxe.
Není pochyb o tom, že zdravotnická práce se určitým způsobem dotýká našich životů. Něco nám bere a něco nám přináší. To se týká jak našeho zdraví, tak i toho, jak celkově fungujeme. „Rakovina“, se kterou pracujeme nás ovlivňuje, přetváří, posouvá výš i leká.
Přednáška představuje systém psychoonkologické péče na Slovensku, činnost Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislavě, spolupráci s Ligou proti rakovině a aktivity Klubu detskej NÁDEJE
Více, než dvě třetiny personálu na onkologických a hematoonkologických pracovištích jsou ženy. Jaká jsou specifika práce psychoonkologa v ženském kolektivu a jak se mají ženy v práci chovat, aby toto povolání zvládaly ve zdraví?
Zdravotnické povolání je vysoce náročné na osobnost člověka, profesionální přípravu, styl práce, způsob života i duševní stabilitu. Co vše se očekává od psychoonkologa a co může psycholog na onkologickém oddělení nabídnout?
Pokroky v dětské onkologii v posledních 30 letech očima lékařky, která se po celou tuto dobu věnuje dětské onkologii. Vztah onkologa a nemocného dítěte, vztah onkologa a rodiny nemocného dítěte, prevence syndromu vyhoření a další témata z oblasti péče o dětského onkologického pacienta.
Přednášky ukazují prožívání krizové situace zhoubným nádorem nejen pacientem, ale také prožívání stejné situace samotnou onkologickou sestrou. Přednášky doplňují kazuistiky na stejné téma.
Netradiční přednáška o syndromu vyhoření zazněla na 3. psychoonkologickém sympóziu v Hradci Králové.
Kvalita života psychoonkologa závisí na míře osobní spokojenosti a pohody s podmínkami vlastního pracovního života, závisí od postoje, zázemí, smyslu práce, dostatku vnitřních sil, podpory a pozitivní zpětné vazby. Přes všechna negativa a těžkosti je možné vnímat i na onkologii práci v roli klinického psychologa či psychoonkologa jako práci, která posouvá hranice kvality života – pacientům, ale také – odborníkům.
Přednáška Bc. Klepárníkové z Interní hematoonkologické kliniky FN a LF MU Brno zazněla na 1. Psychoonkologickém sympóziu v září 2010 v Brně. Přednáška se zabývá povoláním zdravotní sestry a zátěžovým situacím, ve kterých se sestry a pacienti ocitají na hematoonkologické JIP.
Vyhoření je nemocí duše, protože potlačuje svobodnou vůli. Schopnosti a znalosti zůstávají nedotčeny, ale chuť podávat výkony – vnitřní náboj – klesá. Postupně je motivace, ta záhadná síla, která nás žene kupředu, poškozena nebo i zničena. Nejvíce jsou postiženi lidé pracující ve službách. Zaměstnání, která vyžadují rozhodování na hranici života a smrti, v sobě obsahují vysoké nebezpečí vyhoření. Kdokoliv, na jakékoliv úrovni, se může stát kandidátem pracovního
vyhoření.