Psychoonkologická sekce ČOS nabízí pomoc také zdravotníkům, kteří s onkologickými pacienty pracují. Kromě Psychologické poradny, která je určena lékařům, sestrám a ostatním profesím pracujícím s onkologickými pacienty a nabízí radu a pomoc v krizi, doporučují a zpracovávají členové sekce také odbornou literaturu, knihy, časopisy a prezentace z oblasti psychoonkologie.
Psychoonkologická sekce přispívá přednáškami ze svého oboru na mnoha odborných seminářích a kongresech, sama pak pořádá Psychoonkologická sympózia, na kterých zní přednášky k dospělé a dětské psychoonkologii a psychiatrii, sesterské péči a k sociální problematice. Tato sympózia jsou natáčena a webcasty z nich jsou k dispozici na Linkos.
Psychoonkologická poradna pro lékaře, onkologické sestry a další odborníky
Články
Jak vzniká nerovnováha mezi profesním a soukromým životem lékařů, jak přispívá k rozvoji syndromu vyhoření? Jeden z podcastů MeDitorialu ze série MeDiTALKS.
Tématem 9. psychoonkologického sympózia byly onkologické mikrosvěty. PhDr. Ing. Martin Popíchal představil mikrosvět pracovního prostředí, do nějž rakovina výrazně zasahuje.
Česká onkologická společnost a Klub mladých onkologů Vás zvou na interaktivní seminář Rodina a blízcí pacienta, pomoc nebo komplikace? Seminář je připravován v pěti městech (Plzeň, Praha, Brno, Hradec Králové a Olomouc) v rámci podzimního cyklu seminářů KVMO (Kontinuální vzdělávání mladých onkologů). Registrujte se. začínáme už 11. září v Plzni!
Jak a proč vzniká patologické agresivní chování, jak probíhá mobbing, bullying a bossing a jak se lze nebo nelze bránit?
Roli psychologa na onkologii ukazuje přednášející na příkladech ze své praxe.
Není pochyb o tom, že zdravotnická práce se určitým způsobem dotýká našich životů. Něco nám bere a něco nám přináší. To se týká jak našeho zdraví, tak i toho, jak celkově fungujeme. „Rakovina“, se kterou pracujeme nás ovlivňuje, přetváří, posouvá výš i leká.
Přednáška představuje systém psychoonkologické péče na Slovensku, činnost Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislavě, spolupráci s Ligou proti rakovině a aktivity Klubu detskej NÁDEJE
Více, než dvě třetiny personálu na onkologických a hematoonkologických pracovištích jsou ženy. Jaká jsou specifika práce psychoonkologa v ženském kolektivu a jak se mají ženy v práci chovat, aby toto povolání zvládaly ve zdraví?
Zdravotnické povolání je vysoce náročné na osobnost člověka, profesionální přípravu, styl práce, způsob života i duševní stabilitu. Co vše se očekává od psychoonkologa a co může psycholog na onkologickém oddělení nabídnout?
Proč se mladý lékař rozhodne dělat dětskou onkologii a jaké jsou první zkušenosti mezi malými pacienty, jejich rodiči a zkušenějšími kolegy?
Pokroky v dětské onkologii v posledních 30 letech očima lékařky, která se po celou tuto dobu věnuje dětské onkologii. Vztah onkologa a nemocného dítěte, vztah onkologa a rodiny nemocného dítěte, prevence syndromu vyhoření a další témata z oblasti péče o dětského onkologického pacienta.
Přednášky ukazují prožívání krizové situace zhoubným nádorem nejen pacientem, ale také prožívání stejné situace samotnou onkologickou sestrou. Přednášky doplňují kazuistiky na stejné téma.
Představme si hokejový či fotbalový tým. Kvalitní výkon každého jednotlivého hráče, na pozici vymezené mu pravidly a taktikou hry, podmiňuje konečné vítězství sportovního týmu. Jen taková hra je efektivní! Průkazný příklad ze sportu lze snadno přenést do jakékoliv lidské činnosti, kterou nemůže vykonat sám jednotlivec.
Netradiční přednáška o syndromu vyhoření zazněla na 3. psychoonkologickém sympóziu v Hradci Králové.
Kvalita života psychoonkologa závisí na míře osobní spokojenosti a pohody s podmínkami vlastního pracovního života, závisí od postoje, zázemí, smyslu práce, dostatku vnitřních sil, podpory a pozitivní zpětné vazby. Přes všechna negativa a těžkosti je možné vnímat i na onkologii práci v roli klinického psychologa či psychoonkologa jako práci, která posouvá hranice kvality života – pacientům, ale také – odborníkům.