Mezi cíli Národního onkologického programu České republiky je také zlepšení kvality života onkologicky nemocných. V této části se zabýváme výživou onkologicky nemocných, psychosociální podporou a dalšími aspekty péče o nemocné.
-
Nutriční péče
- Hodnocení nutričního rizika
- Přednášky
-
Nežádoucí účinky léčby
- Přednášky
- Řešení toxicity léčby
-
Psychologická péče
- Psychoonkologická sympózia
- Zásady komunikace
-
Psychiatrická péče
- Psychiatrická péče
- Psychiatrické syndromy
-
Sociální péče
- Sociální péče
- Vycházky nemocných
-
Ošetřovatelská péče
- Péče o pacienta se stomií
- Onkologické rány
- Léčba závislosti na tabáku
- Pohyb v onkologické léčbě
-
Finanční pomoc
- Dobrý Anděl
- Doporučte své pacienty
-
Pacient v remisi
- Přeživší dětští pacienti
- Návrat do práce a do života
-
Paliativní a terminální péče
- Výživa
- Hospicová péče
- Léčba bolesti
-
Kvalita života dětí
- Vývojová psychologie
- Komunikace s dětmi
- Komunikace s rodinou
-
Kvalita života zdravotníků
- Psychologická poradna pro odborníky
- Přednášky
Články
Zahajovací přednáška projektu #MysliProtiRakovině je úvodem do problematiky možností psychologické prevence onkologického onemocnění pohledem vědy. Přednáška, určená laikům i odborníkům, zazněla dvakrát v Praze, v Liberci a v Brně. Nabízíme Vám záznam první pražské přednášky ze 4. září 2018.
Společnost lékařů sociálního zabezpečení České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně pořádá Podzimní vědecko pracovní dny SLSZ. Vítáni jsou nejen členové Společnosti lékařů sociálního zabezpečení, ale všichni, kdo mají zájem. Součástí programu je i blok "Novinky v diagnostice a léčbě onkologicky nemocných pacientů. Funkční dopad onemocnění a následky léčby", který zajišťuje ČOS.
Na základě četných žádostí nabízíme další termín přednášky Vliv mysli na progresi onemocnění a možná psychologická prevence. Přednáška z psychoneuroimunologie je úvodní přednáškou projektu #MysliProtiRakovine a je určena jak pacientům - laikům, tak i lékařům, sestrám, psychologům a dalším odborníkům, kteří se starají o onkologické pacienty. Nový termín je 1. 11. 2018 od 18 hodin v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (nám. Jana Palacha 1/2, sál číslo 300). Prosíme, registrujte se. Vstup je zdarma.
Předseda Sekce podpůrné léčby ČOS, která byla ustanovena s cílem „Zlepšení kvality života onkologicky nemocných“ během, ale i po onkologické léčbě, shrnuje ve svém druhém dopise dosavadní činnost a na základě proběhlých jednání o budoucí spolupráci definuje oblasti, které nová sekce aktuálně považujete za hodné větší pozornosti.
Česká společnost paliativní medicíny zve členy ČOS na Celostátní konferenci, která je tradičně největší českou odbornou akcí v oblasti paliativní medicíny. Svým záběrem je určena lékařům, sestrám, sociálním pracovníkům, psychologům, kaplanům i všem dalším, které téma paliativní péče zajímá. Byl zveřejněn odborný program.
Psychoonkologická sekce ČOS Vás zve na 9. psychoonkologické sympózium na téma "Mikrosvět onkologie - místo setkávání lidí a profesí". Sympózium je určeno odborníkům a koná se v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Jeho závěrem pak zazní také přednáška Vliv mysli na imunitu a naše zdraví, z cyklu #MysliProtirakovině, která je určena nejen odborníkům, ale také laikům.
Registrace na obě pražské přednášky (4.9. a 25.9.) již byla zastavena. Kapacita obou sálů je vyčerpána. Zvažujeme vypsání dalšího termínu v Praze. Stále je možno se registrovat do Brna (11.10. Masarykův onkologický ústav) a do Liberce (12.9. Krajská vědecká knihovna). Děkujeme za zájem!
Text: Přednáška Vliv mysli na progresi onemocnění a možná psychologická prevence již 4. září v Praze
Blíží se začátek cyklu přednášek v rámci projektu #MysliProtiRakovine. První přednáška bude v Praze v Lékařském domě 4. září od 18 hodin. Zbývá už jen 30 míst, registrujte se raději ještě dnes. Přednáška je určena pro laiky i odborníky. Cílem přednášky je názorně poukázat na souvislost mezi naší myslí, celkovým psychickým nastavením a prožívanými emocemi na straně jedné a naším zdravotním stavem, případně progresí nemoci na straně druhé. Zároveň nastíníme možnosti, které nám psychologie dává pro podporu procesu uzdravování u onkologických onemocnění. Přednáší PhDr. Ing. Martin Pospíchal. Těšíme se na Vás!
Psychoonkologická sekce ČOS Vás zve na 9. psychoonkologické sympózium na téma "Mikrosvět onkologie - místo setkávání lidí a profesí". Přihlášky do 30.8. 2018, program k dispozici.
Česká onkologická společnost a Klub mladých onkologů Vás zvou na interaktivní seminář Rodina a blízcí pacienta, pomoc nebo komplikace? Seminář je připravován v pěti městech (Plzeň, Praha, Brno, Hradec Králové a Olomouc) v rámci podzimního cyklu seminářů KVMO (Kontinuální vzdělávání mladých onkologů). Registrujte se. začínáme už 11. září v Plzni!
Přednáška, která zazněla na vzdělávacím semináři pro praktické lékaře v rámci BOD 2017, srovnává kardiotoxicitu klasické a cílené léčby a podává přehled rizikových faktorů kardiovaskulárních komplikací.
SÚKL informuje o tom, že přípravek Xofigo by měl být používán pouze po dvou předchozích typech léčby nebo tehdy, kdy jiná léčba nemůže být použita. Farmakovigilanční výbor pro posuzování rizik léčivých přípravků (PRAC) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) ukončil přehodnocení přínosů a rizik přípravku Xofigo (radium-223 dichlorid) určeného k léčbě rakoviny prostaty. Výsledkem přehodnocení je doporučení výrazného omezení používání přípravku Xofigo, a to pouze u pacientů, kteří již podstoupili dva předchozí typy léčby metastatického karcinomu prostaty (rakovina prostaty, která se rozšířila do kosti) nebo u kterých nemůže být jiná léčba použita.
Srdečně zveme všechny lékaře, sestry a další zdravotnické odborníky na cyklus přednášek a webminářů z oboru psychoneuroimunologie. Projekt pro Vás a Vaše pacienty připravila Česká onkologická společnost ve spolupráci s PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem (členem výboru psychoonkologické sekce) a dalšími odborníky z oborů psychologie, onkologie a zdravého životního stylu v rámci unikátního projektu v oblasti prevence s názvem „#MysliProtiRakovině“. Na rozdíl od jiných projektů v oblasti prevence se soustředí především na lidskou mysl, tedy naše prožívání, jeho možný vliv na lidské zdraví a nemoc jako takovou.
Přednáška z oboru psychoimunologie, která zazněla na vzdělávacím semináři pro praktické lékaře v rámci BOD 2017, vysvětluje proč mají onkolog a psycholog stejný terapeutický cíl na biologické úrovni.
Strukturální změny v oblasti hlavy a krku ovlivňují jak řečovou komunikaci, tak schopnost polykání. Přednáška klinické logopedky, která pracuje také s onkologickými pacienty, zazněla na BOD 2017 v rámci vzdělávacího semináře pro praktické lékaře.