Mezi cíli Národního onkologického programu České republiky je také zlepšení kvality života onkologicky nemocných. V této části se zabýváme výživou onkologicky nemocných, psychosociální podporou a dalšími aspekty péče o nemocné.
-
Nutriční péče
- Hodnocení nutričního rizika
- Přednášky
-
Nežádoucí účinky léčby
- Přednášky
- Řešení toxicity léčby
-
Psychologická péče
- Psychoonkologická sympózia
- Zásady komunikace
-
Psychiatrická péče
- Psychiatrická péče
- Psychiatrické syndromy
-
Sociální péče
- Sociální péče
- Vycházky nemocných
-
Ošetřovatelská péče
- Péče o pacienta se stomií
- Onkologické rány
- Léčba závislosti na tabáku
- Pohyb v onkologické léčbě
-
Finanční pomoc
- Dobrý Anděl
- Doporučte své pacienty
-
Pacient v remisi
- Přeživší dětští pacienti
- Návrat do práce a do života
-
Paliativní a terminální péče
- Výživa
- Hospicová péče
- Léčba bolesti
-
Kvalita života dětí
- Vývojová psychologie
- Komunikace s dětmi
- Komunikace s rodinou
-
Kvalita života zdravotníků
- Psychologická poradna pro odborníky
- Přednášky
Články
Tématem 9. psychoonkologického sympózia byly onkologické mikrosvěty. Mgr. Kalvodová představila mikrosvět partnerských vztahů v rodině s onkologicky nemocným. Předmětem přednášky je porovnání prožívání pacienta a podpůrné osoby v různých situacích a fázích nemoci. Podpůrná osoba prochází totiž stejnými psychickými reakcemi v průběhu léčby jako sám pacient.
Tématem 9. psychoonkologického sympózia byly onkologické mikrosvěty. Mgr. Kynkorová představila na příběhu skutečného pacienta mikrosvět pacienta a jeho dětí. Proč pouští Maminka svou malou Karkulku do temného lesa?
Tématem 9. psychoonkologického sympózia byly onkologické mikrosvěty. PhDr. Šporcrová představila onkologického pacienta v širší sociální síti pacienta, mikrosvětě přátel a známých.
Na 9. psychoonkologickém sympóziu zazněla také přednáška o integrativní medicíně.
Tématem 9. psychoonkologického sympózia byly onkologické mikrosvěty. PhDr. Ing. Martin Popíchal představil mikrosvět pracovního prostředí, do nějž rakovina výrazně zasahuje.
Konference I slova léčí se v letošním roce uskutečnila již po čtvrté. Tentokrát se věnovala tématu specifik komunikace s onkologicky nemocnými pacienty a jejich nejbližšími. Organizátoři zároveň poprvé zařadili do programu speciální workshopy věnující se této tématice. Z celé republiky se do Konferenčního centra GreenPoint sjelo okolo 90 účastníků z řad zdravotníků, sociálních pracovníků, pečovatelů, psychologů a zaměstnanců i dobrovolníků pacientských organizací.
Zpráva pro členy Sekce podpůrné léčby obsahující informace týkajících se činnosti sekce a návrhy na další činnost.
Letošní kulatý ročník 10. psychoonkologického sympózia, který se konal 11. září 2019 ve Fakultní nemocnici Olomouc, zaměřil témata svých přednášek především na blízké onkologických pacientů, rodiče, děti, partnerky a partnery a také sourozence nemocných dětí a přátele onkologických pacientů. Jedním z cílů letošního sympózia bylo představit lékařům a sestrám novou knihu "Rakovina v rodině v otázkách a odpovědích blízkým", kterou vydala Sekce psychoonkologie ČOS a která byla napsána, aby odpověděla nejčastější otázky, které již 13 let pokládají v Psychoonkologické poradně onkologické společnosti ti, kteří sice nejsou sami nemocní, ale nemoc jejich nejbližších zasáhla do jejich života. Podívejte se na videa ze sympózia.
Obsah 10. ročníku Psychoonkologického sympózia kopíroval obsah nové knihy, kterou Psychoonkologická sekce vydala pro pacienty a jejich blízké s názvem Rakovina v rodině v otázkách a odpovědích blízkým. Mgr. Libuše Kalvodová, předsedkyně sekce je autorkou kapitol o komunikaci, jako Komunikace pacienta a rodiny, Pacient se uzdravil, rodina neví, jak s ním jednat a také kapitol o tom, co může pacient a jeho blízcí očekávat od psychologa a psychiatra. Přednáška představuje celou knížku s důrazem na kapitoly o komunikaci.
Hlavním cílem 10. ročníku Psychoonkologického sympózia bylo seznámit odborníky a pacienty s knihou Psychoonkologické sekce s názvem Rakovina v rodině v otázkách a odpovědích blízkým. Mgr. Alexandra Škrobánková je autorkou kapitol Smlouvání, Krevní nemoci, transplantace, dárcovství, Nemoc se vrátila a Co dělat, když nejbližší umírá. Ve své přednášce se zabývá posledním obdobím života.
"Dítě, které je v nemocnici, nedává vinu za to, že je v nemocnici, lékaři nebo sestře, ale svým rodičům. Rodiče jsou ti, kteří mu mají zařídit, aby mu bylo na světě dobře." (prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc.) . Přednášející představuje stejnojmennou kapitolu knihy Psychoonkologické sekce ČOS.
Hlavním cílem 10. ročníku Psychoonkologického sympózia bylo seznámit odborníky a pacienty s knihou Psychoonkologické sekce s názvem Rakovina v rodině v otázkách a odpovědích blízkým. Mgr. Hana Kynkorová je autorkou všech kapitol, které se zabývají rodinou. Napsala kapitolu Popření (zlehčování) nemoci – co může udělat rodina, Děti v rodině onkologického pacienta a Partner onkologického pacienta. Její přednáška se zabývá stejným tématem, na kazuistikách ukazuje, jakým způsobem zhoubné onemocnění zasáhne do rodiny.
Pokud se člověk od lékaře dozví diagnózu onkologického onemocnění, je to každopádně šok. Většina lidí o rakovině už někdy slyšela, málokdo však předpokládá, že onemocnění postihne právě jeho. Významná psycholožka sedmdesátých let minulého století Elisabeth Kübler-Rossová popsala model tzv. pěti fází vyrovnávání se se závažnou diagnózou nebo zásadní a nečekanou životní změnou. Přestože v současné době velmi pokročil způsob, jak jsme schopni onkologické onemocnění léčit, zůstává rakovina i nadále „temnou královnou nemocí“ a lidé ji stále spojují s hrozbou smrti. Zmiňovaný model má pět hlavních fází, kterými nemocní obvykle procházejí. Tyto fáze, zdá se, představují (do určité míry) univerzálně platný způsob, jak reagujeme na závažné ohrožení života svého nebo svých blízkých.
Největší odborná akce v oblasti paliativní medicíny přináší přehled nejnovějších poznatků v paliativní léčbě pokročilých stádií onkologických i neonkologických onemocnění. XII.celostátní konference paliativní medicíny bude 9. - 10. října 2020 v Plzni.
Časopis Podpůrná léčba je určený pro odborníky, kteří pečují o onkologické pacienty. Vychází čtyřikrát ročně.