Mezi cíli Národního onkologického programu České republiky je také zlepšení kvality života onkologicky nemocných. V této části se zabýváme výživou onkologicky nemocných, psychosociální podporou a dalšími aspekty péče o nemocné.
-
Nutriční péče
- Hodnocení nutričního rizika
- Přednášky
-
Nežádoucí účinky léčby
- Přednášky
- Řešení toxicity léčby
-
Psychologická péče
- Psychoonkologická sympózia
- Zásady komunikace
-
Psychiatrická péče
- Psychiatrická péče
- Psychiatrické syndromy
-
Sociální péče
- Sociální péče
- Vycházky nemocných
-
Ošetřovatelská péče
- Péče o pacienta se stomií
- Onkologické rány
- Léčba závislosti na tabáku
- Pohyb v onkologické léčbě
-
Finanční pomoc
- Dobrý Anděl
- Doporučte své pacienty
-
Pacient v remisi
- Přeživší dětští pacienti
- Návrat do práce a do života
-
Paliativní a terminální péče
- Výživa
- Hospicová péče
- Léčba bolesti
-
Kvalita života dětí
- Vývojová psychologie
- Komunikace s dětmi
- Komunikace s rodinou
-
Kvalita života zdravotníků
- Psychologická poradna pro odborníky
- Přednášky
Články
Praha 22.9.2021, Tisková zpráva. Onkologická nemoc přináší do života těch, koho se osobně nebo v blízkém okolí dotýká, specifické potřeby. Co se má jak a kdy dělat, aby byl život s nemocí, co nejsnesitelnější? Jak efektivně a cíleně podpořit nemocné i blízké v aktivním přijetí nemoci a léčbě? To jsou otázky, které si kladou jak sami nemocní a jejich blízcí, tak ale i profesionálové, kteří s nimi pracují. Právě na tyto otázky reaguje připravovaná konference „I slova léčí“, jediná mezioborová akce svého druhu.
Pracovní skupina zástupců Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky (SROBF) ČLS JEP, Sekce podpůrné léčby a péče České onkologické společnosti ČLS JEP, České společnosti pro léčbu rány, Onkologické sekce České asociace sester a také dermatologů připravila dokument aktuálních doporučení pro péči o kůži pacientů podstupujících radioterapii. Dokument prošel schválením výborů odborných společností.
Pracovní skupina nutriční péče v onkologii při ČOS Vás zve na globální webinář společnosti Nutricia, který se bude věnovat novým ESMO Cachexia guidelines. Webinář je zdarma, je však potřeba se předem registrovat.
Masarykův onkologický ústav a Česká společnost paliativní medicíny Vás srdečně zvou na webinář věnovaný otázce léčby silné chronické bolesti, dne 9. 6. 2021 16:30 - 17:30 na Youtube. Lektorem bude MUDr. Ondřej Sláma, Ph.D. z Centra paliativní péče MOÚ Brno.
Amelie, z. s., otvírá podpůrnou skupinu pro rodiče onkologicky nemocných dětí. Rodiče v ní mohou sdílet své pocity a zkušenosti, poradit se a nahlédnout jinak na svou aktuální situaci.
Sekce podpůrné léčby a péče si dovoluje v novém čísle časopisu Klinická onkologie upozornit na doporučení pro standardní komplexní péči v oblasti širokého spektra komplikací v dutině ústní onkologických a hemato-onkologických pacientů.
Projekt Kontinuální vzdělávání mladých onkologů Vás zve na webový seminář, jehož cílem je představit aktuální evidenci o efektivních modelech integrace paliativní péče v onkologii a doporučených postupech ASCO a ESMO pro tuto oblast péče. Video bude dostupné 1. 4. 2021 – 31. 12. 2021.
Stručný algoritmus prevence a péče o extravazaci cytostatik v návaznosti na text doporučení pro standardní péči. Manuál byl zpracován podle Doporučení pro standardní péči v rámci České republiky ze spolupráce Sekce podpůrné léčby České onkologické společnosti ČLS JEP, Onkologické sekce České asociace sester a Společnosti pro porty a permanentní katétry. (Klin onkol 2019).
Informace předsedy Sekce podpůrné léčby členům sekce o činnostech a výstupech práce sekce. Oznámení o přejmenování sekce na "Sekce podpůrné léčby a péče".
V podvečer 11. ledna 2021 se konal další webový seminář cyklu #MysliProtiRakovine. Tématem bylo zvládání a sdělování nepříjemných zpráv. V improvizovaném studiu se sešli MUDr. Petr Pavlíček, lékař hematolog, který ve své praxi pracuje s lidmi s mnohočetným myelomem, onkologická pacientka a psycholožka RSDr. Mgr. Zuzana Nemčíková a PhDr., Ing. Martin Pospíchal, onkopsycholog. Podívejte se na záznam.
Asociace Výrobců Klinické Výživy (AVKV) se rozhodla podpořit získání funkční licence klinické výživy F016 formou grantu. Grant je určen lékařům - onkologům (do 40 let).
Každý z nás, každý den komunikuje s lidmi ve svém okolí. S naší rodinou, přáteli a blízkými. Také s našimi kolegy, a pokud jsme lékaři tak i s našimi klienty. Ve většině případů nám to nedělá zásadnější problém. Jsou ale situace, kdy je to najednou těžší. Kdy musíme tomu druhému říci něco, co se nám neříká lehko. Ať už je to náš blízký, nebo klient, kterému je třeba sdělit nepříjemnou zprávu. Člověk člověku jen velmi nerad říká špatné zprávy, ať už se týkají čehokoliv a to včetně zhoršení zdravotní situace. MUDr. Petr Pavlíček jako lékař, RSDr. Mgr. Zuzana Nemčíková a psycholog Martin Pospíchal k novém webináři. Ptejte se už nyní.
Praha, 26. listopadu 2020. Tisková zpráva KVMO: Díky pokrokům v léčbě onkologové často doprovází pacienta po dlouhé měsíce a roky, kdy se snaží společně zastavit nebo zmírnit projevy onemocnění. Přesto u řady pacientů dojdou k momentu, kdy jsou konfrontováni s faktem, že další léčba už nepřinese prospěch a bude lepší ji ukončit. Sdělovat pacientům pravdu, odkrývat ji postupně, nebo najednou? Podle odborníků je dobré, aby pacienti pravdu znali, důležité ale je, aby jim informace byly předány citlivou formou.
V časopise Klinická onkologie vychází aktualizovaná doporučení k extravazaci (paravazaci) cytostatik pro standardní péči v rámci České republiky. Doporučené postupy přispívají k redukci rizika a následků extravazace. Individuálně na pracovištích může být rozsah doporučených intervencí rozšiřován.