Mezi cíli Národního onkologického programu České republiky je také zlepšení kvality života onkologicky nemocných. V této části se zabýváme výživou onkologicky nemocných, psychosociální podporou a dalšími aspekty péče o nemocné.
-
Nutriční péče
- Hodnocení nutričního rizika
- Přednášky
-
Nežádoucí účinky léčby
- Přednášky
- Řešení toxicity léčby
-
Psychologická péče
- Psychoonkologická sympózia
- Zásady komunikace
-
Psychiatrická péče
- Psychiatrická péče
- Psychiatrické syndromy
-
Sociální péče
- Sociální péče
- Vycházky nemocných
-
Ošetřovatelská péče
- Péče o pacienta se stomií
- Onkologické rány
- Léčba závislosti na tabáku
- Pohyb v onkologické léčbě
-
Finanční pomoc
- Dobrý Anděl
- Doporučte své pacienty
-
Pacient v remisi
- Přeživší dětští pacienti
- Návrat do práce a do života
-
Paliativní a terminální péče
- Výživa
- Hospicová péče
- Léčba bolesti
-
Kvalita života dětí
- Vývojová psychologie
- Komunikace s dětmi
- Komunikace s rodinou
-
Kvalita života zdravotníků
- Psychologická poradna pro odborníky
- Přednášky
Články
Poslechněte si vyjádření ředitele České asociace pojišťoven Jana Matouška k tématu Práva být zapomenut. Video bylo přehráno v rámci Brněnských onkologických dnů 2023, kterých se pan Matoušek nemohl zúčastnit osobně.
Týden rizik malnutrice je osvětová iniciativa, která je součástí celosvětového projektu "Malnutrition Awareness Week". V České republice kampaň organizuje Aliance pro nutriční péči (www.apnp.cz), o.p.s.. Kampaň probíhá pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR a oslovuje jak pacienty, tak odborníky i širokou laickou veřejnost. Téma výživy je v onkologii zcela zásadní, protože špatný nutriční stav pacienta zhoršuje průběh nemoci a komplikuje léčbu. Malnutricí je ohroženo až 80% onkologických pacientů.
Pořadatelé letošních Brněnských onkologických dnů a Sekce psychooonkologie ČOS Vás zvou na Psychologický program v rámci BOD 2023. V dopoledním sympoziu v pátek dne 3. listopadu proběhnout tři edukační bloky a následné workshopy, které představí psychologický aspekt péče o onkologického pacienta jako součást týmového přístupu, obor psychoonkologie u nás i v zahraničí a současné poznatky v psychoonkologickém výzkumu. V rámci workshopů pak proběhnou praktické ukázky.
Pod odbornou garancí České onkologické společnosti ČLS JEP a v rámci projektu Kontinuální vzdělávání mladých onkologů Vás zveme na cyklus interaktivních seminářů s názvem „Postup při zvládání nežádoucích účinků imunoonkologické léčby“. Seminář je připravován v Olomouci, Brně a Praze.
Psychoonkologická sekce České onkologické společnosti při ČLS JEP vás zve na 11. Psychoonkologické sympozium na téma EMOCE jako součást onkologického onemocnění. Odborný program pro Vás připravili psychologové a lékaři z České onkologické společnosti při České lékařské společnosti J.E. Purkyně a jejich zahraniční kolegové. Vstup na sympozium je volný, bez poplatku.
Informace předsedy Sekce podpůrné léčby členům sekce o činnostech a výstupech práce sekce v roce 2022 a nejdůležitější výsledky práce sekce za předcházející období.
Jak vzniká nerovnováha mezi profesním a soukromým životem lékařů, jak přispívá k rozvoji syndromu vyhoření? Jeden z podcastů MeDitorialu ze série MeDiTALKS.
Lázně Vráž informují o nově poskytované lázeňské péči pro pacienty po úspěšné léčbě onkologických onemocnění (indikace I/1): "V této souvislosti pořádáme pro odbornou veřejnost edukativní akci, na které budeme mimo jiné s našimi partnery prezentovat jedinečné prostředí a péči, kterou poskytujeme".
V časopise Klinická onkologie byly publikovány doporučené postupy péče o onkologické rány, vycházející z multioborové spolupráce. Na přípravě se podílela pracovní skupina autorů ze Sekce podpůrné léčby a péče ČOS a odborníci z dalších odborných společností (Česká společnost pro léčbu rány, Společnost radiační onkologie, biologie a fyziky ČLS JEP, Česká asociace sester).
Poster na téma extravazace cytostatik, který je výsledkem práce zástupců Sekce podpůrné léčby a péče České onkologické společnosti ČLS JEP, Onkologické sekce České asociace sester a Společnosti pro porty a permanentní katétry, byl prezentován během 7. ročníku prestižní mezinárodní konference WoCoVA (World Congress On Vascular Access).
Česká společnost pro léčbu rány pořádá ve spolupráci s Fakultou zdravotnických studií Univerzity Pardubice a s Pardubickou nemocnicí, Nemocnice Pardubického kraje, a.s. XXI. celostátní kongres s mezinárodní účastí na téma: mezioborová spolupráce při léčbě ran a kožních defektů. Konference se specializuje kromě ostatních nehojících se ran, se kterými se lékaři a sestry setkávají u onkologických pacientů, také na onkologické rány. Registrace k aktivní účasti včetně zaslání abstraktu do 10. prosince 2022.
První ročník odborné konference Family Centred Care – péče zaměřená na rodinu s podtitulem Efektivní zapojení rodinných příslušníků při poskytování zdravotní péče vážně nemocným dětem, se uskuteční dne 13. října 2022 od 13 do 19 hod. v Praze v Paláci ARA. Akci pořádá Nadační fond Dům Ronalda McDonalda pod záštitou Fakultní nemocnice v Motole a za mediální podpory Českého rozhlasu Radiožurnál.
Vážená paní doktorko, vážený pane doktore,
chtěli bychom vás požádat o vyplnění krátkého elektronického dotazníku (2 minuty), který se týká zásadního a málo řešeného tématu a tím je mírnění strachu a úzkosti ze smrti a umírání u našich pacientů. Dotazník je zcela anonymní a získané výsledky budou prezentovány na odborných onkologických fórech.
Přednáška o terapii pacientů s kostními metastázami zazněla na Jihočeských onkologických dnech 2022. Terapie pacientů s kostními metastázami musí být vedena v MDT, jako součást multimodální terapie. Kostní postižení provází karcinom prsu (70%), prostaty (85%), plic (40%) a ledvin (40%), především však maligní myelom (MM) (95%). SRE jsou asociovány se ztrátou mobility, sociální dysfunkcí, zhoršením kvality života (QoL), zvyšuje nutnost zdravotní starostlivosti a zkracuje přežití.
Česká společnost paliativní medicíny vás zve na XIII. Celostátní konferenci paliativní medicíny, která proběhne v termínu 24. - 25. 9. 2022 v Ostravě. Celostátní konference je největší odbornou vzdělávací akcí v oblasti
paliativní medicíny v České republice. Je určena lékařům, zdravotním sestrám, sociálním pracovníkům, psychologům, vědeckým pracovníkům a všem dalším odborníkům, kteří se o problematiku paliativní péče zajímají.