Mezi cíli Národního onkologického programu České republiky je také zlepšení kvality života onkologicky nemocných. V této části se zabýváme výživou onkologicky nemocných, psychosociální podporou a dalšími aspekty péče o nemocné.
-
Nutriční péče
- Hodnocení nutričního rizika
- Přednášky
-
Nežádoucí účinky léčby
- Přednášky
- Řešení toxicity léčby
-
Psychologická péče
- Psychoonkologická sympózia
- Zásady komunikace
-
Psychiatrická péče
- Psychiatrická péče
- Psychiatrické syndromy
-
Sociální péče
- Sociální péče
- Vycházky nemocných
-
Ošetřovatelská péče
- Péče o pacienta se stomií
- Onkologické rány
- Léčba závislosti na tabáku
- Pohyb v onkologické léčbě
-
Finanční pomoc
- Dobrý Anděl
- Doporučte své pacienty
-
Pacient v remisi
- Přeživší dětští pacienti
- Návrat do práce a do života
-
Paliativní a terminální péče
- Výživa
- Hospicová péče
- Léčba bolesti
-
Kvalita života dětí
- Vývojová psychologie
- Komunikace s dětmi
- Komunikace s rodinou
-
Kvalita života zdravotníků
- Psychologická poradna pro odborníky
- Přednášky
Články
Elisabeth Kübler-Ross byla psychiatrička švýcarského původu, která zasvětila svůj život péči o vážně nemocné a umírající pacienty. Vždy zdůrazňovala důležitost kvality života a psychologického přístupu zdravotníků k vážně nemocným.
Přednáška hovoří nejen o kvalitě života u dětských onkologických pacientů, ale zabývá se i kvalitou přežití, jež se spolu s rostoucím číslem přeživších stává měřítkem úspěchu u onkologické léčby dětí. Kvalitu života po dětských nádorových onemocněních dlouhodobě měří i výzkum, který běží od roku 2006 na Klinice dětské onkologie FN Brno? Přednáška přináší jeho dosavadní výsledky.
Muži a ženy jsou dva odlišné „světy", mající v určitých ohledech rozdílné vnímání ale zejména rozdílné potřeby.
S pojmem kvalita života se v medicíně setkáváme od 70. let minulého století. Jaké jsou definice tohoto pojmu, jaké faktory ovlivňují kvalitu života a jaké jsou nástroje jejího měření? Které největší problémy ovlivňují kvalitu života u onkologicky nemocných, k čemu slouží výzkumy v oblasti kvality života a jak je důležité ovliňování kvality života u onkologicky nemocných?
Předsedkyně Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti J.E.P. přednesla úvodní přednášku 3. Psychoonkologického sympózia.
Děkan Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany zahájil 3. psychoonkologické sympózium.
Plk. prof. MUDr. Roman Chlíbek Ph.D. přivítal účastníky 3. psychoonkologického sympózia na půdě Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové a zdůraznil důležitost problematiky kvality života pacientů a nutnost zlepšení komunikace zdravotníků s pacienty.
Odpověď Veřejného ochránce práv JUDr. Pavla Varvařovského na podnět výboru ČOS k problematice vycházek onkologických pacientů.
Za půlrok své existence pomohl nadační fond Dobrý anděl téměř 200 rodinám s dětmi, kde otec, matka nebo dítě trpí rakovinou, rozdělili jsme již více než 3 mil. Kč. I v České republice se nám daří budovat silnou dárcovskou základnu, proto stále přijímáme nové rodiny do programu.
V důsledku novely zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, se počínaje 1. 1. 2012 změnil režim vycházek a ošetřující lékař tak může povolit vycházky v celkovém rozsahu maximálně 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin. Lékař přitom musí vymezit konkrétní časový úsek těchto vycházek.
Pozvánka k účasti na elektronickém průzkumu, týkajícím se Vašich zkušeností a názorů na hospicovou péči a práci s pacienty v terminální fázi nemoci, který organizuje tým z anglické univerzity v Lancasteru. Jedná se o součást mezinárodní srovnávací studie, Vaše účast jakožto zástupců české onkologie je proto velmi důležitá. Vyplnění dotazníku je zcela anonymní a nemělo by Vám zabrat více než 5-10 minut.
Stanovisko pracovní skupiny pro výživu České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP.
Nadace Prof. Zdeňka Zadáka připravila komplexní vzdělávací program v oblasti výživy onkologických pacientů.
Výzva ke spolupráci s Dobrým andělem je určena onkologům, sociálním pracovníkům, psychologům a dalším odborníkům pečujícím o onkologické pacienty. Máte-li mezi svými pacienty rodinu s dětmi, ve které některý její člen onemocněl onkologickou diagnózou a rodina se v důsledku nemoci ocitla ve finanční tísni, prosím, oslovte tuto rodinu ještě v těchto dnech a vyplňte své doporučení v Žádosti o pravidelnou finanční pomoc pro rodiny s dětmi. Rodina bude pak dostávat pravidelnou měsíční finanční pomoc z humanitárního Systému DOBRÝ ANDĚL. Všechny žádosti, které budou potvrzeny onkology a doručeny na adresu Dobrého anděla, budou okamžitě vyřízeny.
Psychoonkologická sekce České onkologické společnosti České lékařské společnosti JEP uspořádala již druhé jednodenní sympózium se zaměřením na dětského onkologického pacienta.
Přednáška, která zazněla na 2. Psychoonkologickém sympóziu v září 2011 ve FN Motol, přináší informace o 12 leté činnosti nadačního fondu Krtek, jež spolupracuje s Klinikou dětské onkologie FN Brno a svou činností na poli osvěty, vzdělávání, výzkumu a konkrétní podpory pomáhá onkologicky nemocným dětským pacientům a jejich rodinám.
Přednáška, která zazněla na 2. Psychoonkologickém sympóziu v září 2011 ve FN Motol, se zaměřuje na to, k jakým sociálním změnám dochází v rodině po stanovení onkologické diagnózy u dítěte a jak mohou sociální pracovníci rodině pomoci.