Mezi cíli Národního onkologického programu České republiky je také zlepšení kvality života onkologicky nemocných. V této části se zabýváme výživou onkologicky nemocných, psychosociální podporou a dalšími aspekty péče o nemocné.
-
Nutriční péče
- Hodnocení nutričního rizika
- Přednášky
-
Nežádoucí účinky léčby
- Přednášky
- Řešení toxicity léčby
-
Psychologická péče
- Psychoonkologická sympózia
- Zásady komunikace
-
Psychiatrická péče
- Psychiatrická péče
- Psychiatrické syndromy
-
Sociální péče
- Sociální péče
- Vycházky nemocných
-
Ošetřovatelská péče
- Péče o pacienta se stomií
- Onkologické rány
- Léčba závislosti na tabáku
- Pohyb v onkologické léčbě
-
Finanční pomoc
- Dobrý Anděl
- Doporučte své pacienty
-
Pacient v remisi
- Přeživší dětští pacienti
- Návrat do práce a do života
-
Paliativní a terminální péče
- Výživa
- Hospicová péče
- Léčba bolesti
-
Kvalita života dětí
- Vývojová psychologie
- Komunikace s dětmi
- Komunikace s rodinou
-
Kvalita života zdravotníků
- Psychologická poradna pro odborníky
- Přednášky
Články
Fáze smlouvání je v modelu vyrovnávání se s těžkou nemocí velmi důležitá, je spojena s uvědoměním si své nemoci v plném rozsahu, pokus o odklad toho, co musí přijít, má spíše charakter dětského magického myšlení, než racionálních úvah. Přednáška obsahuje i příběh dvou mladých, vážně nemocných, lidí, kteří se vyrovnávali s nepříznivou diagnózou.
Jednou z fází procházení nemocí podle model Kübler-Ross může být i fáze agrese. Agresivní pacienti mají společný hluboký odpor vůči své nemoci a svému tělu, která vychází z pociťování obrovské bezmoci, cítí odpor vůči zdravým lidem ve svém okolí, vůči léčbě a personálu. Ošetřující personál by si měl uvědomit, že se jedná o nemocného, který má do jisté míry nárok na nevšední chování a vyjádření svých emocí a volit profesionální přístup za účasti psychologa. Součástí přednášky je kazuistika zvládání agrese u onkologického pacienta.
Co mohou psychologové dělat, když vážně onemocní dítě, ukazuje přednáška na kazuistice pětiletého pacienta s leukémií. Přednáška obsahuje i teoretické zásady řešení krize v dětské onkologii.
Příběh o tom, když v rámci vyrovnávání se s nemocí pacient svou nemoc popře a v této fázi setrvá až do konce.
Přednáška zazněla na 4. Psychoonkologickém sympóziu a přináší informace o prožívání a chování pacienta v šoku a o pomoci psychologa. Po teoretické části dokládá způsob komunikace s onkologickým pacientem v šoku na konkrétní kazuistice.
Úvodní přednáška 4. Psychoonkologického sympózia na téma komunikace s onkologickým pacientem v krizi z pohledu klinických psychologů, sester a sociálních pracovníků.
Představme si hokejový či fotbalový tým. Kvalitní výkon každého jednotlivého hráče, na pozici vymezené mu pravidly a taktikou hry, podmiňuje konečné vítězství sportovního týmu. Jen taková hra je efektivní! Průkazný příklad ze sportu lze snadno přenést do jakékoliv lidské činnosti, kterou nemůže vykonat sám jednotlivec.
Dne 18. dubna 2013 se v rámci XXXVII. Brněnských onkologických dnů a XXVII. Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky konala také sekce na téma Nutriční podpora v onkologii. Lékaři, nutriční terapeutky a sestry prezentovali sedm témat, které jsme pro vás natočili a můžete si je tak poslechnout přesně tak, jak odezněly v sále. Pod některými přednáškami najdete také krátký kvíz, na kterém si můžete vyzkoušet Vaše znalosti z problematiky nutriční podpory u onkologického pacienta.
Přítomnost červených krevních elementů v moči (erytrocyturie či hematurie) je důležitým příznakem, který může signalizovat závažné onemocnění urogenitálního systému.
Počet dlouhodobě přežívajících dětských a mladých onkologických pacientů každoročně v populaci narůstá, 75 % z nich je mladších 40 let. Kolem 70% z nich má různě závažné pozdní následky. Frekvence a závažnost pozdních následků onkologické léčby a kvalita života jsou dnes jedním z významných parametrů určujících kvalitu poskytované onkologické péče. Aktuální studie jejich etiopatogenezy ve vztahu k aplikované onkologické léčbě poskytují důležité informace, které výrazným způsobem modifi kují dosavadní léčebná schémata, ovlivňují rozvoj nových léčebných postupů a podporují rozvoj personalizované protinádorové léčby. Přednáška pro praktické lékaře.
Z důvodů přehlednosti, dostupnosti a zrychlení práce nutričních terapeutek byl v říjnu 2011 zaveden na Masarykově onkologickém ústavu strukturovaný zápis nutriční terapie.
Významné poklesy hmotnosti a BMI u pacientů po zahájení intenzivní chemoterapie pro akutní leukémie a po alogenní transplantaci krvetvorných buněk.
Přednáška o výživě nemocných s perkutánní endoskopickou gastrostomií a perkutánní endoskopickou jejunostomií z pohledu nutričního terapeuta.
Princip fast tracku je minimalizace negativních důsledků operace na dolním GIT, snížení stresové reakce, adekvátní analgetizace, zabránit intravenózně přetížení tekutinami, zabránit peroperační hypotermii, zkrácení střevní paralýzy, redukce pooperační nauzey a bonitu, zkrácení délky upoutání na lůžko – včasná rehabilitace, zkrácení rekonvalescence, včasné zahájení výživy.
Předoperační nutriční příprava má větší význam, než časná pooperační parenterální výživa.