Texty, audiovizuální přednášky a postupy pro praktické lékaře a sestry z oboru ošetřovatelství, včetně péče o stomie a ošetřování onkologických ran.
Články
Průřezová studie EQUANU – Rovnost ve společenském a profesním postavení sester se zabývá mezinárodním srovnáním společenského a profesního postavení sester ve vybraných evropských zemích. Předkládaná část projektu je zaměřena na profesní roli sester při poskytování optimální farmakoterapie, implementaci praxe založené na důkazech a optimálního způsobu klinického uvažování v jednotlivých evropských zemích. Neexistují žádné správné nebo nesprávné odpovědi. Zajímají nás pouze Vaše názory na sesterskou činnost a profesi.
Česká onkologická společnost zpřístupňuje podpůrný materiál doporučení preskripce programu pohybové aktivity pro onkologické pacienty. Tento materiál je určen multidisciplinárnímu týmu, který se stará o onkologické pacienty v léčbě a po léčbě. V přípravě je také materiál pro onkologické pacienty, který vychází z tohoto doporučení.
Sekce podpůrné léčby a péče České onkologické společnosti, Česká asociace sester, Společnost pro porty a permanentní katétry, Dialog-Jessenius o.p.s. a Zahojime, z.s. připravili stručné algoritmy péče o kůži onkologických pacientů.
Doporučení Sekce podpůrné léčby a péče České onkologické společnosti ČLS JEP, Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti ČLS JEP, Pracovní skupiny pro prevenci a léčbu závislosti na tabáku ČLS JEP a Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku.
Dokument prošel schválením výborů odborných společností a byl publikován v časopise Klinická onkologie.
V časopise Klinická onkologie byly publikovány doporučené postupy péče o onkologické rány, vycházející z multioborové spolupráce. Na přípravě se podílela pracovní skupina autorů ze Sekce podpůrné léčby a péče ČOS a odborníci z dalších odborných společností (Česká společnost pro léčbu rány, Společnost radiační onkologie, biologie a fyziky ČLS JEP, Česká asociace sester).
Česká společnost pro léčbu rány pořádá ve spolupráci s Fakultou zdravotnických studií Univerzity Pardubice a s Pardubickou nemocnicí, Nemocnice Pardubického kraje, a.s. XXI. celostátní kongres s mezinárodní účastí na téma: mezioborová spolupráce při léčbě ran a kožních defektů. Konference se specializuje kromě ostatních nehojících se ran, se kterými se lékaři a sestry setkávají u onkologických pacientů, také na onkologické rány. Registrace k aktivní účasti včetně zaslání abstraktu do 10. prosince 2022.
Rozhovor s prof. MUDr. Samuelem Vokurkou, Ph.D. o onkologických ranách, které mohou zužovat onkologické pacienty. Onkologickým ranám se věnuje Sekce podpůrné léčby a péče ČOS ve spolupráci s Českou společností pro léčbu rány. Výsledkem spolupráce je také projekt zahojime.cz.
MUDr. Milan Prášek zve (nejen) praktické lékaře k poslechu záznamu své přednášky, která byla natočena v říjnu 2021 v rámci 8. ročníku vzdělávací akce: Onkologická problematika v ordinaci praktického lékaře během Brněnských onkologických dnů. Přednáška je určena jak pro praktické lékaře a onkology, tak pro sestry, domácí péče a samozřejmě i pro rodinné příslušníky. Přednáška se zaměřuje na tři nejčastější drenáže: nefrostomii, hrudní a břišní drény a drény do žlučových cest.
Pracovní skupina zástupců Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky (SROBF) ČLS JEP, Sekce podpůrné léčby a péče České onkologické společnosti ČLS JEP, České společnosti pro léčbu rány, Onkologické sekce České asociace sester a také dermatologů připravila dokument aktuálních doporučení pro péči o kůži pacientů podstupujících radioterapii. Dokument prošel schválením výborů odborných společností.
Stručný algoritmus prevence a péče o extravazaci cytostatik v návaznosti na text doporučení pro standardní péči. Manuál byl zpracován podle Doporučení pro standardní péči v rámci České republiky ze spolupráce Sekce podpůrné léčby České onkologické společnosti ČLS JEP, Onkologické sekce České asociace sester a Společnosti pro porty a permanentní katétry. (Klin onkol 2019).
V časopise Klinická onkologie vychází aktualizovaná doporučení k extravazaci (paravazaci) cytostatik pro standardní péči v rámci České republiky. Doporučené postupy přispívají k redukci rizika a následků extravazace. Individuálně na pracovištích může být rozsah doporučených intervencí rozšiřován.
Setkáváte se ve své ordinaci s pacienty s nehojícími se ranami? Sekce podpůrné léčby, Česká společnost pro léčbu rány, Česká asociace sester a projekt Zahojíme zve lékaře a onkologické sestry k absolvování Základního kurzu hojení ran v rámci elektronické univerzity EUNI. Kurz je zdarma, je ohodnocen 4 kredity celoživotního vzdělávání lékařů a získal souhlasné stanovisko České asociace sester. Teorii i praktické informace o problematice hojení ran najdete v e-learningovém kurzu, jehož autorem je MUDr. Jan Stryja, Ph.D., člen výboru České společnosti pro léčbu rány.
Stručný manuál přibližující v přehledné formě možnost, jak jednodušeji a správně postupovat v případě preskripce prostředků vlhkého hojení ran, kde byla od 1.12.2019 zrušena limitace odborností a tedy smí předepisovat i onkolog (formulář Poukaz).
Strukturální změny v oblasti hlavy a krku ovlivňují jak řečovou komunikaci, tak schopnost polykání. Přednáška klinické logopedky, která pracuje také s onkologickými pacienty, zazněla na BOD 2017 v rámci vzdělávacího semináře pro praktické lékaře.
Nová Sekce podpůrné léčby, jejímž cílem je zlepšení kvality života onkologicky nemocných během, ale i po onkologické léčbě, zvolila na letošních Brněnských onkologických dnech svého předsedu, kterým se stal doc. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D. z Onkologické a radioterapeutické kliniky LF UK a FN Plzeň. Přečtěte si výzvu, určenou všem členům České onkologické společnosti, která obsahuje prosbu o zapojení členů ČOS do spolupráce s novou sekcí a prosí o pomoc s definováním problematik hodných přednostní pozornosti ze strany nové sekce.