K řešení nežádoucích účinků léčby nabízíme řadu audiovizuálních přednášek. Většina z nich byla natočena v rámci semináře pro praktické lékaře během minulých ročníků Brněnských onkologických dnů. Přednášky k celkovým příznakům onkologické léčby (únava, svědění, horečka, pocení, bolest, deprese, zmatenost, alergie), k útlumu krvetvorby, nejčastějším iontovým dysbalancím (hyponatermie, hyperkaleémie, hypokalemie, hyperkalcemie), nežádoucím účinkům na GIT, extrapyramidovým účinkům léčby (akathisie akutní, dyskineze tarditivní, dystonie akutní), obtížím se sliznicí v ústech a v krku (mukositida dutiny ústní, potíže s polykáním), nežádoucím účinkům na kůži, tkáně, kosti a nehty (kožní reakce po ozařování, dekubity a rány), k neurotoxicitě, nefrotoxicitě, kardiotoxicitě (fibrilace síní, arteriální hypertenze, ateroskleróza) a dalším. Hledáte-li konkrétní nežádoucí účinek, použijte abecední přehled v části pro praktické lékaře.
Články
SÚKL informuje o tom, že přípravek Xofigo by měl být používán pouze po dvou předchozích typech léčby nebo tehdy, kdy jiná léčba nemůže být použita. Farmakovigilanční výbor pro posuzování rizik léčivých přípravků (PRAC) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) ukončil přehodnocení přínosů a rizik přípravku Xofigo (radium-223 dichlorid) určeného k léčbě rakoviny prostaty. Výsledkem přehodnocení je doporučení výrazného omezení používání přípravku Xofigo, a to pouze u pacientů, kteří již podstoupili dva předchozí typy léčby metastatického karcinomu prostaty (rakovina prostaty, která se rozšířila do kosti) nebo u kterých nemůže být jiná léčba použita.
Strukturální změny v oblasti hlavy a krku ovlivňují jak řečovou komunikaci, tak schopnost polykání. Přednáška klinické logopedky, která pracuje také s onkologickými pacienty, zazněla na BOD 2017 v rámci vzdělávacího semináře pro praktické lékaře.
Stanovisko ČOS je přílohou zápisu ze schůze výboru ČOS ČLS J.E.P. ze dne 26.6.2018 ve FN v Motole. Chlazení hlavy (scalp cooling) během chemoterapie je metoda používaná k prevenci kompletní ztráty vlasů.
Nová Sekce podpůrné léčby, jejímž cílem je zlepšení kvality života onkologicky nemocných během, ale i po onkologické léčbě, zvolila na letošních Brněnských onkologických dnech svého předsedu, kterým se stal doc. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D. z Onkologické a radioterapeutické kliniky LF UK a FN Plzeň. Přečtěte si výzvu, určenou všem členům České onkologické společnosti, která obsahuje prosbu o zapojení členů ČOS do spolupráce s novou sekcí a prosí o pomoc s definováním problematik hodných přednostní pozornosti ze strany nové sekce.
Přednáška, která je určena praktickým lékařům, popisuje nejčastější komplikace onkologické terapie, které přivádějí onkologického pacienta na jednotku intenzivní péče a jejich řešení. Přednášející se zabývá febrilní neutropenií a slizničním postižením gastrointestinálního traktu. Predikce komplikací, jejich včasný záchyt, konzultace praktického lékaře s ošetřujícím onkologem jsou základními podmínkami včasného zahájení terapie.
Přednáška je určená (nejen) praktickým lékařům. Ukazuje mechanismus účinků jednotlivých checkpoint inhibitorů a shrnuje nové typy, imunitně podmíněných, vedlejších účinků, které tato léčba přinesla. Zásahem do individuální a křehké balance imunitního systému mohou vznikat obávané autoimunitně podmíněné účinky, jejichž včasná léčba je vysoce účinná, je však nutné, aby probíhala v onkologickém centru ve spolupráci s dalšími odbornostmi.
Paraneoplastické syndromy jsou systémové projevy, které nejsou způsobené mechanickým působením nádoru či metastáz; jsou vyvolané sekrecí peptidů, hormonů či cytokinů nádorem nebo způsobené zkříženou imunitní reakcí mezi nádorovou a normální tkání. Týkají se 8-10% onkologických pacientů. Přednášející se podrobně věnuje příznakům a léčbě endokrinních paraneoplazií ( SIADH, hyperkalcémie, Cushingův syndrom, nadprodukci GIT hormonů), paraneoplastickému trombembolismu, revmatologickým projevům a stručně zmiňuje neurologické a kožní projevy.
Přednáška pro praktické lékaře se věnuje biologickým účinkům, farmakokinetice a především klinickým datům o protinádorových nebo onkopreventivních účincích a o účincích v léčbě nežádoucích účinků onkologické léčby kurkumovníkem a silymarinem.
Dne 17. 5. 2018 se v rámci Brněnských onkologických dnů konal pracovní blok Sekce podpůrné léčby ČOS. Podívejte se na prezentace o významu podpůrné léčby a ošetřovatelské péče v onkologii a hemato-onkologii i plánech nové Sekce podpůrné léčby, které v rámci bloku odezněly.
American Society of Clinical Oncology a National Comprehensive Cancer Network vydaly v únoru 2018 nové doporučené postupy na téma řešení nežádoucích účinků imunoterapie. Guideliny vychází pod názvem: Management of Immune-Related Adverse Events in Patients Treated With Immune Checkpoint Inhibitor Therapy.
Vážené kolegyně, vážení a milí kolegové,
rád bych vás informoval, že na jednání výboru České onkologické společnosti ČLS J.E.P dne 24. 10. 2017 byl schválen vznik nové sekce podpůrné léčby ČOS ČLS JEP.
Konference TITAN je určena všeobecným sestrám a zabývá se léčbou hematologických nežádoucích účinků chemoterapie. Hematologické nežádoucí účinky tj. neutropenie, anemie a trombocytopenie často vedou až k život ohrožujícím stavům a zároveň mohou významně ovlivnit výsledek léčby onkologických pacientů.
Diagnostika a možnosti léčby kostního postižení v urologické onkologii je obsahem přednášky určené praktickým lékařům.
Průjem u onkologického pacienta nemusí být vždy následkem terapie, základem léčby je dostatečná hydratace, dietní omezení a loperamid. Přednáška je určena praktickým lékařům.
Spektrum duševních poruch u onkologicky nemocných, role konziliární psychiatrie, Liaison psychiatrie, ambulantní spolupráce psychiatra a praktického lékaře, průběh psychické krize, suicidální krize a psychofarmakologie u onkologicky nemocných jsou tématem přednášky určené praktickým lékařům.