Články
Hlas onkologických pacientů pod odbornou garancí předsedy Sekce podpůrné léčby a péče ČOS ČLS JEP Vás zvou na 1. ročník odborné konference, která se koná v rámci projektu TEMPO (TErciární vzdělávání Mladých a POkročilých onkologů). Hlavním tématem konference je zachování fertility onkologických pacientů. Dopolední blok je určen pro medicínské odborníky, odpolední blok pro medicínské odborníky, studenty LF, nelékařské zdravotnické profese a pacientské organizace.
Poster na téma extravazace cytostatik, který je výsledkem práce zástupců Sekce podpůrné léčby a péče České onkologické společnosti ČLS JEP, Onkologické sekce České asociace sester a Společnosti pro porty a permanentní katétry, byl prezentován během 7. ročníku prestižní mezinárodní konference WoCoVA (World Congress On Vascular Access).
Pracovní skupina zástupců Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky (SROBF) ČLS JEP, Sekce podpůrné léčby a péče České onkologické společnosti ČLS JEP, České společnosti pro léčbu rány, Onkologické sekce České asociace sester a také dermatologů připravila dokument aktuálních doporučení pro péči o kůži pacientů podstupujících radioterapii. Dokument prošel schválením výborů odborných společností.
Sekce podpůrné léčby a péče si dovoluje v novém čísle časopisu Klinická onkologie upozornit na doporučení pro standardní komplexní péči v oblasti širokého spektra komplikací v dutině ústní onkologických a hemato-onkologických pacientů.
Stručný algoritmus prevence a péče o extravazaci cytostatik v návaznosti na text doporučení pro standardní péči. Manuál byl zpracován podle Doporučení pro standardní péči v rámci České republiky ze spolupráce Sekce podpůrné léčby České onkologické společnosti ČLS JEP, Onkologické sekce České asociace sester a Společnosti pro porty a permanentní katétry. (Klin onkol 2019).
V časopise Klinická onkologie vychází aktualizovaná doporučení k extravazaci (paravazaci) cytostatik pro standardní péči v rámci České republiky. Doporučené postupy přispívají k redukci rizika a následků extravazace. Individuálně na pracovištích může být rozsah doporučených intervencí rozšiřován.
Sekce podpůrné léčby si dovoluje v novém čísle časopisu Klinická onkologie upozornit na doporučení pro standardní péči v oblasti extravazace (paravazace) cytostatik.
V rámci vzdělávacího semináře pro praktické lékaře podal MUDr. Jiří Navrátil, Ph.D. přehled nežádoucích účinků, se kterými se může praktický lékař ve své ambulanci setkat, včetně způsobu jejich řešení. Přednáška věnovala i zvláštní pozornost nežádoucím účinkům imunoterapie.
SÚKL informuje o tom, že přípravek Xofigo by měl být používán pouze po dvou předchozích typech léčby nebo tehdy, kdy jiná léčba nemůže být použita. Farmakovigilanční výbor pro posuzování rizik léčivých přípravků (PRAC) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) ukončil přehodnocení přínosů a rizik přípravku Xofigo (radium-223 dichlorid) určeného k léčbě rakoviny prostaty. Výsledkem přehodnocení je doporučení výrazného omezení používání přípravku Xofigo, a to pouze u pacientů, kteří již podstoupili dva předchozí typy léčby metastatického karcinomu prostaty (rakovina prostaty, která se rozšířila do kosti) nebo u kterých nemůže být jiná léčba použita.
Strukturální změny v oblasti hlavy a krku ovlivňují jak řečovou komunikaci, tak schopnost polykání. Přednáška klinické logopedky, která pracuje také s onkologickými pacienty, zazněla na BOD 2017 v rámci vzdělávacího semináře pro praktické lékaře.
Přednáška je určená (nejen) praktickým lékařům. Ukazuje mechanismus účinků jednotlivých checkpoint inhibitorů a shrnuje nové typy, imunitně podmíněných, vedlejších účinků, které tato léčba přinesla. Zásahem do individuální a křehké balance imunitního systému mohou vznikat obávané autoimunitně podmíněné účinky, jejichž včasná léčba je vysoce účinná, je však nutné, aby probíhala v onkologickém centru ve spolupráci s dalšími odbornostmi.
Co je označováno jako sekundární malignita, jaká jsou rizika vzniku sekundární malignity, které sekundární malignity se vyskytují nejčastěji a další otázky a data kolem problematiky sekundárních malignit zazněly v přednášce určené pro praktické lékaře.
Diagnostika a možnosti léčby kostního postižení v urologické onkologii je obsahem přednášky určené praktickým lékařům.
Rizika lékových interakcí u onkologických pacientů lékař eliminuje provede-li dobře lékovou anamnézu. A to nejen zda pacient užívá léky nebo potravinové doplňky, ale i proč je užívá a proč je přestal užívat. Rozsáhlá přednáška s přehledem nejčastějších lékových interakcí u onkologických pacientů.
Přednáška zazněla na 3. ročníku vzdělávacího semináře s názvem Onkologická problematika v ordinaci praktického lékaře na Brněnských onkologických dnech v roce 2015. Letošní ročník měl podtitul Edukační programy - výchovou k prevenci nádorového onemocnění, ale zabýval se i péčí o onkologického pacienta v ordinaci praktického lékaře.