K řešení nežádoucích účinků léčby nabízíme řadu audiovizuálních přednášek. Většina z nich byla natočena v rámci semináře pro praktické lékaře během minulých ročníků Brněnských onkologických dnů. Přednášky k celkovým příznakům onkologické léčby (únava, svědění, horečka, pocení, bolest, deprese, zmatenost, alergie), k útlumu krvetvorby, nejčastějším iontovým dysbalancím (hyponatermie, hyperkaleémie, hypokalemie, hyperkalcemie), nežádoucím účinkům na GIT, extrapyramidovým účinkům léčby (akathisie akutní, dyskineze tarditivní, dystonie akutní), obtížím se sliznicí v ústech a v krku (mukositida dutiny ústní, potíže s polykáním), nežádoucím účinkům na kůži, tkáně, kosti a nehty (kožní reakce po ozařování, dekubity a rány), k neurotoxicitě, nefrotoxicitě, kardiotoxicitě (fibrilace síní, arteriální hypertenze, ateroskleróza) a dalším. Hledáte-li konkrétní nežádoucí účinek, použijte abecední přehled v části pro praktické lékaře.
Články
Hlas onkologických pacientů pod odbornou garancí předsedy Sekce podpůrné léčby a péče ČOS ČLS JEP Vás zvou na 1. ročník odborné konference, která se koná v rámci projektu TEMPO (TErciární vzdělávání Mladých a POkročilých onkologů). Hlavním tématem konference je zachování fertility onkologických pacientů. Dopolední blok je určen pro medicínské odborníky, odpolední blok pro medicínské odborníky, studenty LF, nelékařské zdravotnické profese a pacientské organizace.
Pod odbornou garancí České onkologické společnosti ČLS JEP a v rámci projektu Kontinuální vzdělávání mladých onkologů Vás zveme na cyklus interaktivních seminářů s názvem „Postup při zvládání nežádoucích účinků imunoonkologické léčby“. Seminář je připravován v Olomouci, Brně a Praze.
Poster na téma extravazace cytostatik, který je výsledkem práce zástupců Sekce podpůrné léčby a péče České onkologické společnosti ČLS JEP, Onkologické sekce České asociace sester a Společnosti pro porty a permanentní katétry, byl prezentován během 7. ročníku prestižní mezinárodní konference WoCoVA (World Congress On Vascular Access).
Pracovní skupina zástupců Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky (SROBF) ČLS JEP, Sekce podpůrné léčby a péče České onkologické společnosti ČLS JEP, České společnosti pro léčbu rány, Onkologické sekce České asociace sester a také dermatologů připravila dokument aktuálních doporučení pro péči o kůži pacientů podstupujících radioterapii. Dokument prošel schválením výborů odborných společností.
Sekce podpůrné léčby a péče si dovoluje v novém čísle časopisu Klinická onkologie upozornit na doporučení pro standardní komplexní péči v oblasti širokého spektra komplikací v dutině ústní onkologických a hemato-onkologických pacientů.
Stručný algoritmus prevence a péče o extravazaci cytostatik v návaznosti na text doporučení pro standardní péči. Manuál byl zpracován podle Doporučení pro standardní péči v rámci České republiky ze spolupráce Sekce podpůrné léčby České onkologické společnosti ČLS JEP, Onkologické sekce České asociace sester a Společnosti pro porty a permanentní katétry. (Klin onkol 2019).
V časopise Klinická onkologie vychází aktualizovaná doporučení k extravazaci (paravazaci) cytostatik pro standardní péči v rámci České republiky. Doporučené postupy přispívají k redukci rizika a následků extravazace. Individuálně na pracovištích může být rozsah doporučených intervencí rozšiřován.
Stručný manuál přibližující v přehledné formě možnost, jak jednodušeji a správně postupovat v případě preskripce prostředků vlhkého hojení ran, kde byla od 1.12.2019 zrušena limitace odborností a tedy smí předepisovat i onkolog (formulář Poukaz).
Sekce podpůrné léčby si dovoluje v novém čísle časopisu Klinická onkologie upozornit na doporučení pro standardní péči v oblasti extravazace (paravazace) cytostatik.
Novinky nejen pro členy Sekce podpůrné léčby. Od 1.12. 2019 platí nový číselník zdravotnických prostředků předepisovaných na POUKAZ. U přípravků pro vlhké hojení ran byla zrušena limitace odborností a tedy smí předepisovat i onkolog.
V rámci vzdělávacího semináře pro praktické lékaře podal MUDr. Jiří Navrátil, Ph.D. přehled nežádoucích účinků, se kterými se může praktický lékař ve své ambulanci setkat, včetně způsobu jejich řešení. Přednáška věnovala i zvláštní pozornost nežádoucím účinkům imunoterapie.
Přednáška o benefitech, rizicích a možnostech očkování onkologických pacientů zazněla v rámci 7. ročníku vzdělávacího programu Onkologická problematika v ambulanci praktického lékaře na BOD 2019. Očkování je součástí moderní léčby onkologických pacientů zvyšující jejich kvalitu života a prodlužující délku života. Správné načasování očkování má u onkologických pacientů daleko větší význam, než u zdravé populace. U očkování onkologických pacientů je nutná vzájemná spolupráce onkologa a registrujícího praktického lékaře se zapojením infektologů a vakcinologů.
VIII. ročník konference RANDE 2019, mezinárodní setkání příznivců na důkazech založených metod a postupů při ošetřování chronických ran a kožních defektů.
Předseda Sekce podpůrné léčby ČOS, která byla ustanovena s cílem „Zlepšení kvality života onkologicky nemocných“ během, ale i po onkologické léčbě, shrnuje ve svém druhém dopise dosavadní činnost a na základě proběhlých jednání o budoucí spolupráci definuje oblasti, které nová sekce aktuálně považujete za hodné větší pozornosti.
Přednáška, která zazněla na vzdělávacím semináři pro praktické lékaře v rámci BOD 2017, srovnává kardiotoxicitu klasické a cílené léčby a podává přehled rizikových faktorů kardiovaskulárních komplikací.