Informace pro každodenní praxi i pro vzdělávání lékařů, včetně lékařů prvního kontraktu, sester, laborantů i nezdravotnických profesí, které jsou součástí komplexní péče o onkologicky nemocné.
Dohody ČOS s plátci péče v části Česká onkologická společnost
Nejnovější články a videa
Interdisciplinární edukační seminář, pořádaný Masarykovým onkologickým ústavem a LF Masarykovy univerzity ve spolupráci se společností MERCK spol.s.r.o., týkající se indikace uroteliálního karcinomu. Akci garantuje Sekce uroonkologie České onkologické společnosti ČLS JEP.
Psychoonkologická sekce České onkologické společnosti při ČLS JEP vás zve na 13. Psychoonkologické sympozium, tentokrát na téma dopadů nemoci na psychiku lidí v nejbližším okolí nemocného a o možnostech jak jim pomoci. Sympozium se uskuteční 11. června 2025 v Hradci Králové. Regitrovat se můžete již nyní. K dispozici je již konečný program přednášek.
Klasický koncept provádění klinických studií se ukazuje být pro onkologii nedostatečný. Délka studie potřebná pro prokázání primárního endpointu, kombinace léčiv nebo podtypy nádorových onemocnění − to vše je potřeba zohlednit v designu studie. Neméně důležité je ovšem získat data z reálné praxe. O inovativních designech, roli regulačních orgánů, ale také sdílení dat z nemocničních systémů diskutují ve druhé části série podcastů o klinických studiích přednosta Onkologické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze prof. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D., a statistik Mgr. Adam Svobodník, Ph.D., z Centra excelence CREATIC LF MU a FN Brno.
Nestihli jste letošní, již devátý, ročník konference PREVON, která se uskutečnila v říjnu a věnuje se prevenci vážných onemocnění, včetně onkologických diagnóz? Nevadí, k dispozici jsou prezentace i video záznamy přednášek konference.
Projekt Kontinuální vzdělávání mladých onkologů Vás zve na 6. ročník Dne mladých onkologů 2024 s podtitulem "Nalejvárna v 15 minutách" dne 14. listopadu v Praze. Na letošní akci si poslechnete přednášky v blocích Hot Topic, Plastická chirurgie v onkologii, Sexualita, fertilita a Ovária.
U příležitosti letošního BOD vychází Sborník abstrakt 48. ročníku Brněnských onkologických dnů (BOD), 38. ročníku Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky (KNZP), konference Laboratorní diagnostika v onkologii (LDO) a v letošním roce nově i Psychoonkologické konference. Kromě abstrakt je součástí sborníku i rubrika Články ve sborníku/Conference Papers, ve které jsou publikace spojené s přednáškou nebo posterem přihlášeným a přijatým k prezentaci na BOD. Tyto publikace prošly „peer-review“ recenzním řízením časopisu Klinická onkologie.
Dle hlasování členů výboru ČIS zvítězila v kategorii publikace kniha Klinická onkologie (Tomáš Büchler a kol.) a v kategorii článek s IF: Impact of Immunotherapy on Real-World Survival Outcomes in Metastatic Renal Cell Carcinoma. Target Oncol. (Alexandr Poprach a kol.).
V aktuální čísle upozorňuje redakční rada na přehledový článek, který se věnuje dyslipidemickému účinku cytostatik v léčbě časného karcinomu prsu jako závažnému rizikovému faktoru kardiologických onemocnění. Z původních prací se pak na obálce upozorňuje na analýzu metalothioneinu u pacientů se zhoubnými nádory jater a mezi kazuistikami redakční radu nejvíce zaujala práce kolegů z University of Tsukuba v Japonsku o dlouhodobé léčbě checkpoint inhibitory u pacienta s karcinomem plic a chronickým onemocněním ledvin. Editorial v návaznosti na kazuistiku o neoadjuvantní terapii karcinomu rekta checkpoint inhibitory, shrnuje souvislost MSI-H (microsatelite instability-high) s léčbou checkpoint inhibitory. Přečtěte si dvě původní práce, dvě přehledové studie a čtyři zajímavé kazuistiky. Za pozornost rozhodně stojí i doporučené postupy klinické péče o nosiče patogenních variant v klinicky relevantních genech predisponujících ke vzniku Lynchova syndromu a karcinomu kolorekta, jež definují kroky primární a sekundární prevence osob ve vysokém riziku vzniku dědičných nádorů, aktuality z Národního ústavu pro výzkum rakoviny a z odborného tisku a přání panu prof. MUDr. Jiřímu Vorlíčkovi, CSc. k jeho osmdesátých narozeninám, které oslaví 24. října.
Dne 23. září se v MOÚ konalo podzimní Fórum onkologů, na kterém se setkávají přednostové onkologických klinik, zástupci Komplexních onkologických center, České onkologické společnosti ČLS JEP, plátců péče, SÚKL a dalších subjektů, do jejichž kompetencí onkologická problematika náleží. Podívejte se na zápis, prezentace a fotografie.
5. spondyloonkologické sympozium s názvem "Nádory a metastatické onemocnění páteře - mezioborová spolupráce“ se koná tradičně v Brně v konferenčních prostorách hotelu International. Odborný program sympozia je určen lékařům a zdravotníkům, kteří se ve své praxi setkávají s onkologickým onemocněním páteře. Cílem sympozia je uspořádat multidisciplinární vědeckou akci, která přinese účastníkům širší přehled a orientaci v mezioborové spolupráci.
Od středy 9. 10. do pátku 11. 10. probíhá v Emauzském klášteře na Novém Městě v Praze významná mezinárodní akce, věnovaná testikulárnímu karcinomu. Akce pod názvem "10th European Testicular Tumor Workshop" získala garanci České onkologické společnosti. Registrujte se na webu konference. Členové ČOS mohou využít promokód na slevu 2000 Kč z registračního poplatku.
Žádost o spolupráci při mapování aktuální situace onkologické péče mimo Komplexní onkologická centra (KOC). Vyjádřete, prosím, svou ochotu s účastí na průzkumu.
Výsledky klinických studií v onkologii mají klíčový význam pro prognózu nemocných. Jedním z faktorů, které rozhodují o začlenění léků do léčebného managementu, je statistická významnost. Její hodnota a význam u jednotlivých výsledků v kontextu designu studie však v praxi bývají ne vždy správně interpretovány. Jak porozumět statistickým aspektům výzkumu v onkologii, o tom diskutují v první části třídílné podcastové série přednosta Onkologické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze prof. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D., a statistik Mgr. Adam Svobodník, Ph.D., z Centra excelence CREATIC LF MU a FN Brno.
Česká onkologická společnost ČLS JEP Vás zve v rámci projektu Kontinuální vzdělávání mladých onkologů na již 6. ročník Dne mladých onkologů 2024 s podtitulem "Nalejvárna v 15 minutách".
Obsahem je především psychologické poradenství v náročné životní či pracovní situaci, například při zvládání stresu a emocí, při pocitech vyhoření či přetížení, stejně jako při řešení vztahových a komunikačních problémů, či setkání se s konkrétní tíživou situací v rámci onkologické praxe. Služba je poskytována každou středu vždy od 18:30 do 20:30 hodin. Není potřeba se objednávat dopředu. Je možné rovnou zavolat ve vymezeném čase. Telefonní číslo, harmonogram a informace o odbornících poskytujících službu najdete zde.