Vyjádření výboru ČOS k aktuálním otázkám a reakce na dění ve společnosti a v médiích.
Články
Výbor České onkologické společnosti vydává Position statement ČOS k systémové léčbě a multidisciplinární spolupráci v klinické onkologii.
Vážení kolegové zdravotníci, vážení pacienti a klienti onkologických pracovišť.
Dlouho jsem váhala, zda mám na stránky Linkos, které jsou stránkami České onkologické společnosti J. E. Purkyně, napsat pár vět, kterými budu jménem výboru ČOS reagovat na současný vývoj epidemiologické situace v ČR. Samozřejmě si uvědomuji prospěšnost komunikace. I potřebu především pro naše nemocné znát, jak situace na onkologických pracovištích vypadá. Ale odrazovala mě potřeba mnohých mediálních lékařů z jiných oborů, kteří se s nebývalou razancí a rádoby erudicí v epidemiologii vrhali do víru diskuse a mnohdy nadělali více škody než užitku.
Výbor ČOS projednal na svém zasedání dne 16. června 2020 stanovisko k problematice studií farmakoterapie nádorových onemocnění mimo onkologická pracoviště (viz. zápis ze zasedání výboru, bod 11). Asociace inovativního farmaceutického průmyslu reagovala dopisem na toto stanovisko.
Výbor ČOS projednal na svém zasedání dne 16. června 2020 stanovisko k problematice studií farmakoterapie nádorových onemocnění mimo onkologická pracoviště.
Praha, 4. června 2020. Tisková zpráva ČOS: I když provoz Komplexních onkologických center (KOC) v době nouzového stavu nebyl ze strany zdravotníků v zásadě ovlivněn, velké množství onkologických pacientů se přesto obávalo zhoršení nemoci v důsledku posunutí léčby anebo kontrolní prohlídky. Vyplývá to z průzkumu, který probíhal po dobu dvou měsíců, a zúčastnilo se ho 350 pacientů s maligním onemocněním z celé ČR.
Sdělovat pacientům pravdu, odkrývat ji postupně, nebo najednou? Podle odborníků je dobré, aby pacienti pravdu znali, důležité ale je, aby jim informace byly předány citlivou formou. V roce 2015 vznikl. Projekt „Kontinuální vzdělávání mladých onkologů“, který odborně garantuje a nabízí mladým onkologům Česká onkologická
společnost. Úzce na tomto projektu též spolupracuje „Klub mladých onkologů“.
Alkohol je látka se schopností vyvolat v lidském organizmu nádorové onemocnění. Pití alkoholu prokazatelně zvyšuje riziko vzniku nádorů dutiny ústní, hrtanu, hltanu, jícnu, jater, tlustého střeva, konečníku a prsu, a zřejmě i nádorů slinivky břišní a žaludku. Alkohol je příčinou 3 až 6 % úmrtí na rakovinu. Riziko vzniku nádorů je nejvyšší u osob, které pijí alkohol každý den a/nebo ve zvýšené míře, a to bez ohledu na to o jaký alkoholický nápoj se jedná.
Stanovisko je přílohou zápisu ze schůze výboru ČOS ČLS J.E.P. ze dne 26.6.2018 ve FN v Motole.
Stanovisko ČOS je přílohou zápisu ze schůze výboru ČOS ČLS J.E.P. ze dne 26.6.2018 ve FN v Motole. Chlazení hlavy (scalp cooling) během chemoterapie je metoda používaná k prevenci kompletní ztráty vlasů.
Tento dokument je uveřejněn na webových stránkách ASTRO. Informace o stanovisku ASTRO k protonové terapii byly součástí zápisu z jednání výboru ČOS ze dne 28. 11. 2017.
Členové výboru ČOS se jednomyslně připojují k podnětu Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky zaslaným k rukám vedení České lékařské komory s žádostí o prošetření okolností, které se týkají činnosti Protonového centra Praha, zejména reklamní kampaně tohoto zdravotnického zařízení. Výbor ČOS zaslal k rukám vedení České lékařské komory dopis.
Zveřejněné výsledky studie EUROCARE-5, publikované v časopise The Lancet Oncology ukazují velmi příznivé výsledky pro českou onkologii. Přežití onkologických pacientů v ČR se zásadně zlepšuje v čase a dosahuje průměru vyspělejší Evropy. Ve srovnání s okolními východoevropskými zeměmi dosahuje česká onkologie významně lepších výsledků.
Autor je předsedou Akreditační komise Ministerstva zdravotnictví ČR pro radiační onkologii a členem Vědecké rady České lékařské společnosti.
S blížícím se zahájení provozu Protonového centra v Praze se v tisku objevují objektivní, ale bohužel i zavádějící informace o této nové technologii radioterapie. Myslím, že řada nepřesných informací, publikovaných v tisku, jde na úkor novinářského zjednodušení a zkreslení odborných informací, které v dobré víře poskytli odborníci zástupcům médií o popisované metodě léčby nádorů protonovými svazky.
Odpověď Veřejného ochránce práv JUDr. Pavla Varvařovského na podnět výboru ČOS k problematice vycházek onkologických pacientů.
V důsledku novely zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, se počínaje 1. 1. 2012 změnil režim vycházek a ošetřující lékař tak může povolit vycházky v celkovém rozsahu maximálně 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin. Lékař přitom musí vymezit konkrétní časový úsek těchto vycházek.