Česká onkologická společnost ČLS ČOS úzce spolupracuje s dalšími odbornými společnostmi, skupinami a pracovišti. Spolupráce má podobu společné tvorby doporučených postupů léčby, účasti zástupců jiných společností na schůzích výboru, společné organizace odborných akcí a dalších společných aktivit. Výbor ČOS velmi dobře spolupracuje s výborem SROBF, Českou chirurgickou, urologickou, gastroenterologickou i s ostatními odbornými společnostmi, v jejichž náplni je prevence, diagnostika a léčba nádorů. Výbor podporuje rozvoj paliativní medicíny u nás s ohledem na potřeby onkologicky nemocných, úzce spolupracuje s Českou společností paliativní medicíny ČLS JEP. Nabízíme odkazy na internetové stránky společností. Společnosti, které mají na Linkos články, prohlášení a stanoviska, mají na Linkos svou stránku s odkazy na zápisy a doporučení.
Články
Pozvánka na XIV. dny molekulární patologie, setkání odborníků zabývajících se molekulárními aspekty vývoje, průběhu, diagnostiky a terapie nemocí. Tématem letošních XIV. dnů molekulární patologie je „Patologie – naděje pro život“. Vyjadřuje novou úlohu patologie v systému zdravotní péče, která se přesouvá z oblasti pouze diagnostické do oblasti prediktivní a znamená úzkou spolupráci patologa s klinikem při určení optimální terapie. Součástí Dnů molekulární patologie bude 14. sympozium a workshop molekulární patologie a histo(cyto)chemie, 104. olomoucký diagnostický seminář české divize IAP a 8. olomoucké dny histologických laborantů.
Tento dokument je uveřejněn na webových stránkách ASTRO. Informace o stanovisku ASTRO k protonové terapii byly součástí zápisu z jednání výboru ČOS ze dne 28. 11. 2017.
Informace o činnosti a aktivitách. Dopis předsedy Správní rady Purkyňova nadačního fondu Prof. MUDr. Karla Cvachovce, CSc., MBA.
13. konference Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky se koná ve dnech 22. – 23. 6. 2017 v Žerotínském zámku Nový Jičín. Přihláška k aktivní účasti do 31. 3. 2017.
Členové výboru ČOS se jednomyslně připojují k podnětu Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky zaslaným k rukám vedení České lékařské komory s žádostí o prošetření okolností, které se týkají činnosti Protonového centra Praha, zejména reklamní kampaně tohoto zdravotnického zařízení. Výbor ČOS zaslal k rukám vedení České lékařské komory dopis.
Stanovisko výboru Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky (SROBF) k otázce protonové terapie karcinomu prsu.
V poslední době se v médiích a reklamě objevují často zkreslené nebo i zcela nepravdivé informace, s nimiž se jejich autoři snaží vychválit údajné výhody protonové léčby zhoubného nádoru prostaty oproti fotonové. Rád bych chtěl některé dezinformace uvést na pravou míru, aby jak zdravotníci, tak případní pacienti nebyli mystifikováni.
Reakce výboru Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky ČLS JEP (SROBF) na vyjádření prof. MUDr. Vladimíra Beneše, DrSc. vydané v souvislosti ve vznikem Neuroonkologické a neurochirurgické kliniky 1.LF UK v Praze
Výbor Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky ČLS JEP je znepokojen neustále se snižujícími úhradami za jednotlivé výkony v radiační onkologii, stanovenými úhradovými vyhláškami Ministerstva zdravotnictví ČR.
Společný metodický pokyn České urologické společnosti a České onkologické společnosti, stanovující pravidla intravesikální aplikace chemoterapie.
Závěry ze setkání pracovní skupiny patologů a onkologů, které proběhlo 19. června 2012 v Pardubicích.
Autor je předsedou Akreditační komise Ministerstva zdravotnictví ČR pro radiační onkologii a členem Vědecké rady České lékařské společnosti.
S blížícím se zahájení provozu Protonového centra v Praze se v tisku objevují objektivní, ale bohužel i zavádějící informace o této nové technologii radioterapie. Myslím, že řada nepřesných informací, publikovaných v tisku, jde na úkor novinářského zjednodušení a zkreslení odborných informací, které v dobré víře poskytli odborníci zástupcům médií o popisované metodě léčby nádorů protonovými svazky.
Reakce Výboru ČPFS adresovaná výboru ČOS a návrh certifikovaného kurzu.
Pozvánka k účasti na elektronickém průzkumu, týkajícím se Vašich zkušeností a názorů na hospicovou péči a práci s pacienty v terminální fázi nemoci, který organizuje tým z anglické univerzity v Lancasteru. Jedná se o součást mezinárodní srovnávací studie, Vaše účast jakožto zástupců české onkologie je proto velmi důležitá. Vyplnění dotazníku je zcela anonymní a nemělo by Vám zabrat více než 5-10 minut.