Česká onkologická společnost ČLS ČOS úzce spolupracuje s dalšími odbornými společnostmi, skupinami a pracovišti. Spolupráce má podobu společné tvorby doporučených postupů léčby, účasti zástupců jiných společností na schůzích výboru, společné organizace odborných akcí a dalších společných aktivit. Výbor ČOS velmi dobře spolupracuje s výborem SROBF, Českou chirurgickou, urologickou, gastroenterologickou i s ostatními odbornými společnostmi, v jejichž náplni je prevence, diagnostika a léčba nádorů. Výbor podporuje rozvoj paliativní medicíny u nás s ohledem na potřeby onkologicky nemocných, úzce spolupracuje s Českou společností paliativní medicíny ČLS JEP.
ČOS také spolupracuje s praktickými lékaři a s řadou pacientských organizací, především v oblasti onkoprevence včasné diagnostiky onkologických onemocnění a screeningů. V neposlední řadě je třeba zmínit spolupráci s vedoucími Komplexních onkologických center, se zástupci plátců péče, MZČR, Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR, Českou lékařskou komorou a Státním ústavem pro kontrolu léčiv.
Postupně se daří zlepšovat propagaci pozice a výsledků české onkologie v zahraničí. Výbor spolupracuje s WHO, ESMO, EORTC, UICC i dalšími mezinárodními organizacemi.
Články
Dohoda ČOS s VZP ČR na postupu při posuzování podmínek úhrady léčivého přípravku Herceptin v kombinaci s vinorelbinem.
Dohoda České onkologické společnosti ČLS J.E.P. s VZP ČR na postupu při schvalování léčebného režimu Perjeta + Herceptin + paklitaxel.
na postupu při posuzování podmínek úhrady léčivého přípravku (LP) Herceptin a Tyverb.
V červnu 2013 na společném jednání zástupců České patologické společnosti ČLS JEP, VZP a SZP bylo na návrh odborníků domluveno a v zápisu poznamenáno, že není nadále nutno imunohistochemicky detekovat EGFR expresi u karcinomů testovaných na kras (nově ras) mutace a že plátci nebudou vyžadovat vyšetření EGFR před léčbou.
ESMO publikuje stanovisko k roli klinických onkologů v péči o onkologické pacienty v zájmu zajištění jejich přístupu k optimální péči. Tisková zpráva k ESMO position paper.
V polovině prosince uvolnila ESMO Position Paper, se kterým dala souhlas i Česká onkologická společnost a který byl vytvořen s cílem ustanovit roli klinického onkologa v multidisciplinárním týmu, umožnit vytvoření sociálně-právního prostředí a opory pro jednání např. se státními institucemi apod. Stanovisko ESMO k roli klinického onkologa (ESMO Position paper) je nyní k dispozici.
Podle průzkumů tři ze čtyř českých onkologických pacientů ohrožuje během protinádorové léčby podvýživa. Od začátku července mají onkologové v praxi novou možnost, jak jí účinněji čelit. Zdravotní pojišťovny totiž vyhověly požadavkům Pracovní skupiny nutriční péče v onkologii, která usilovala o prosazení možnosti preskripce sippingu. Výsledkem těchto snah je alespoň částečné uvolnění preskripce sippingu pro onkologa.
Na začátku července VZP potvrdila, že není nadále nutno imunohistochemicky detekovat EGFR expresi u karcinomů testovaných na kras (nově ras) mutace. Vedoucí všech referenčních laboratoří a vedoucí KOC byli informováni.
Zúčastněte se celoevropského průzkumu! Z České republiky má ESMO málo odpovědí a prosí o víc!
Průzkum ESMO určený mladým onkologům. YOC (ESMO Young Oncologist Committee) organizuje celoevropský průzkum s cílem porozumět, jak mladí lékaři v onkologii vnímají svou práci, jaká je jejich situace na samém začátku kariéry a jak tato situace ovlivňuje jejich profesionální a soukromý život. Podobný průzkum již byl prováděn v jednotlivých zemích, ale toto je první studie, která se zajímá i o stupeň vyhoření u evropských onkologů. Studie již probíhá několik měsíců a ESMO má zatím odpovědi od 500 mladých evropských onkologů, ale z některých zemí, včetně té naší se zúčastnilo velmi málo lékařů.
Výbor Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky ČLS JEP je znepokojen neustále se snižujícími úhradami za jednotlivé výkony v radiační onkologii, stanovenými úhradovými vyhláškami Ministerstva zdravotnictví ČR.
Zúčastněte se celoevropského průzkumu!
Průzkum ESMO určený mladým onkologům. YOC (ESMO Young Oncologist Committee) organizuje celoevropský průzkum s cílem porozumět, jak mladí lékaři v onkologii vnímají svou práci, jaká je jejich situace na samém začátku kariéry a jak tato situace ovlivňuje jejich profesionální a soukromý život. Podobný průzkum již byl prováděn v jednotlivých zemích, ale toto je první studie, která se zajímá i o stupeň vyhoření u evropských onkologů.
Společný metodický pokyn České urologické společnosti a České onkologické společnosti, stanovující pravidla intravesikální aplikace chemoterapie.
Závěry ze setkání pracovní skupiny patologů a onkologů, které proběhlo 19. června 2012 v Pardubicích.