Česká onkologická společnost ČLS JEP

Informace o České onkologické společnosti ČLS J.E.P., nejnovějším dění v ČOS, o jejích odborných sekcích a pracovních skupinách. Informace pro členy ČOS, vyjádření ČOS k aktuálním otázkám, zápisy ze zasedání výboru, spolupráce s partnerskými odbornými společnostmi a institucemi, dohody s plátci péče a další důležitá sdělení pro členy ČOS.

Rychle k dohodám ČOS s plátci péče

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 896 zrušit všechny filtry

Milé kolegyně, milí kolegové,

na přelomu dubna a května proběhnou volby do výboru České onkologické společnosti ČLS JEP. Výbor, jehož čtyřleté funkční období právě končí, by pomalu měl skládat účty ze své činnosti. Dovolte mi tedy, abych se pokusil těchto posledních pět let jen velmi stručně shrnout.

  

MUDr. Jana Katolická, PhD.

Jmenuji se MUDr. Jana Katolická, PhD, narozená 15.7.1968, Vranov nad Topľou, Východní Slovensko. 29 let krásně žiji a pracuji v Brně.
Moje profesní kariéra je od začátku spojená s onkologií. 
V posledních 12 let se věnuji uro-onkologické problematice. V současnosti jsem primářkou onkologicko-chirurgického oddělení Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Je zaměřeno na klinickou onkologii, název chirurgické souvisí s návaznosti na dva velké chirurgické obory, se kterými spolupracujeme.

 

prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc.

Pracuji jako přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, Onkologické kliniky 1. LF UK, VFN a ÚVN v Praze, Ústavu radiační onkologie 1. LF UK a NNB v Praze, jsem vedoucím Katedry klinické onkologie IPVZ a předsedou SOR pro klinickou onkologii.

MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA

Vážení kolegové, milí přátelé

LF MU v Brně jsem ukončila v roce 1985. Od té doby se věnuji léčbě onkologicky nemocných. Prakticky 25 let jsem byla zaměstnána na pracovištích fakultního typu (22 let v Brně, z toho přes 11 let jako primářka ORO ve FN Brno Bohunice). Od září 2011 jsem primářkou Oddělení radiační a klinické onkologie v krajské Nemocnici Znojmo.

Oddělení je dostatečně vybaveno jak pro léčbu systémovou, tak zářením (LA, ambulantní a lůžková část, stacionář a 24 hodinová dostupnost komplementu).

Mám dvě atestace z radiační onkologie, (1989 a 1995) a atestaci z klinické onkologie (2001). Doktorandské studium na LF MU v Brně jsem ukončila v roce 2007 a MBA studium na VUT Fakultě podnikatelské v Brně v roce 2010. Absolvovala jsem několik krátkodobějších stáží na onkologické klinice Royal Marsden Hospital v Londýně a dále v německém Dűsseldorfu.

Jsem organizátorkou celorepublikového onkologického sympózia „Onkologie v praxi“, (dříve Onkologie v gynekologii a mammologii), které má již 20. letou tradici a dále již desátým rokem organizuji seminář pro pacientky s karcinomem prsu, který se stal velice oblíbenou akcí. V posledních letech jsem též zástupkyní předsedy Spolku Regionálních onkologických center (ROC).

Profesní zájmy: léčba karcinomu prsu a gynekologických malignit, brachyterapie.

prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D.
prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D.

Vážené kolegyně, vážení kolegové,
Díky Vašim hlasům jsem mohl v předchozích 4 letech pracovat ve výboru České onkologické společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Jako vědecký sekretář jsem se zaměřil zejména na oblasti postgraduálního vzdělávání a dostupnosti nových léků. V uplynulých letech charakterizovaných příchodem stále nových léčebných možností v období krize financování systému i neustálých změn v postgraduálním vzdělávání bylo často nutné balancovat na hraně možného. V našem systému je úloha odborných společností složitá. Řada rozhodnutí proběhne na politické úrovni a odborníci jsou často tázáni jen, když se to momentálně hodí. Nicméně žijeme v otevřené společnosti a názor odborné veřejnosti si naštěstí nikdo nedovolí důsledně přehlížet. Odborné společnosti a jejich výbory tedy naštěstí stále do značné míry určují, kam jednotlivé obory směřují. Před tím, než Vás požádám o Vaše hlasy na další volební období, bych rád představil svou vizi současného stavu české onkologie a problémů, které nás v příštích 4 letech čekají.

MUDr. Martin Šmakal

Milé  kolegyně, milí  kolegové,

   Narodil  jsem se v dubnu roku 1961 a po studiu na Fakultě všeobecného lékařství  Univerzity  Karlovy jsem i tamtéž  v roce 1987 promoval.Poté  jsem  složil  atestaci  z vnitřního lékařství a následně v roce 1996  i atestaci z klinické onkologie.

Dlouhá  léta  jsem  pracoval  v Ústavu onkologie a pneumologie na Pleši, poslední roky jako člen týmu  vedení. Nyní  již čtvrtým rokem pracuji jako  primář onkologického oddělení v NH Hospital /Nemocnice Hořovice/

Zároveň  pracuji jako odborný asistent na 1.LF UK.

 

Ve svém profesním životě  se specializuji na teorii a praxi klinických studií. Jsem členem několika  steering committee.

V posledních letech  jsem pracuji  i  ve funkci předsedy Sdružení  /nyní  nově  Spolku/ regionálních onkol. center

      Část mého  pracovního času  věnuji i sonografii, což mi často umožňuje rychle  a osobně posoudit  efektivitu naší  léčby.

Mám dva dospělé  syny a 30ti leté spokojené lékařské  manželství.V popředí  zájmů je sport a  nyní již i tanec / ke  kterému mě přiměla manželka  Jana   :-)  /

Na základě jednání členů ČOS JEP ČLK a plátců zdravotní péče konaného dne 9. 1. 2015 z důvodu potřeby zajištění systému poskytování a úhrady kvalitní dostupné péče pro pacientky s diagnózou HER2 pozitivní metastazující karcinomu prsu, v souladu se současnými dostupnými poznatky vědy, se obě strany dohodly na následujících podmínkách:

Přítomni: Vorlíček, Abrahámová, Melichar, Cwiertka, Petráková, Fínek, Dušek, Ryška, Kolářová
Omluveni: Prausová, Vyzula, Petruželka, Tesařová
Nepřítomen: Žaloudík

Z důvodu potřebnosti zajištění systému poskytování a úhrady kvalitní a dostupné péče o onkologické pacienty v případech, kdy nastavené podmínky úhrady neodpovídají reálné praxi, se obě strany dohodly, v souladu s nyní dostupnými poznatky vědy a s ohledem na menší ekonomickou náročnost, že budou akceptovat podmínky pro úhradu vybraných léčivých přípravků níže uvedených ATC skupin tak, jak je uvedeno v příloze č. 1. této dohody.

Připomínáme členům České onkologické společnosti a dalším zájemcům, že mají možnost přihlásit se do Sekce pro nádory prsu ČOS ČLS JEP, která byla založena v loňském roce.

doc. MUDr. Tomáš Büchler, PhD.

Narodil jsem se v roce 1974 v Lučenci, promoval na Lékařské fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě v roce 2000.

Po promoci jsem pracoval 4 roky na Interní hematoonkologické klinice ve Fakultní nemocnici v Brně. V letech 2004 až do poloviny roku 2006 jsem pracoval ve Velké Británii jako výzkumný pracovník na Oxfordské univerzitě a poté jako sekundář na klinické onkologii na University College Hospital a St Bartholomew's Hospital v Londýně.

Od konce roku 2007 pracuji na onkologii Thomayerovy nemocnice a na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kde jsem byl 1.1.2013 jmenován docentem.  Atestoval jsem z klinické onkologie (2009) a radiační onkologie (2014). Od roku 2012 jsem přednostou Onkologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Praze.

Jsem členem České onkologické společnosti ČLS JEP Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky ČLS JEP a European Society of Medical Oncology (ESMO) a také redakčních rad časopisů Klinická onkologie a Česká urologie. Věnuji se především urologické a gastrointestinální onkologii. Publikoval jsem zejména v oblasti biologické léčby nádorů ledviny a dlouhodobých komplikací onkologické léčby. Jsem autorem nebo spoluautorem více než 120 odborných článků a kapitol (podle Web of Science 439 citací, h-index 13).

Jsem ženatý a mám dvě děti. Baví mě evropská historie a jsem kaktusář-začátečník. 

Prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc.

Dloudobě pracuji jako přednosta Kliniky komplexní onkologické péče v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. 

Doc. MUDr.Petra Tesařová, Csc

Vážení kolegové,

díky Vaší podpoře jsem mohla v minulém volebním období působit ve výboru ČOS.

Přes veškerou snahu se mi zatím  nepodařilo některé důležité změny prosadit (reforma postgraduálního vzdělávání, zásadní  zlepšení podmínek pro lékaře pracujících mimo KOC).

Jinde jsem úspěšná byla ( Prague Onco , Onco Revue, Edukativní DVD, akce Ruce na prsa, S elegancí proti rakovině , ve  spolupráci s pacientskými  organizacemi-Young&Bellis, Aliance, Dialogem Jessenius o.p.s. a Projektem 35,  Prevence rakoviny začíná v dětství - s Odbornou  společností praktických dětských  lékařů, Dětské koutky na onkologických odděleních se společností Marks&Spencer… ).

Na některých úspěšných projektech se podílím ( např. Moje pacientka, Onkoportál).

Pokouším se přicházet s novými aktivitami (Nadační fond ČOS , aplikace  International Gastric Cancer Congress 2019 pro ČR, DVD urologické malignity, Ta dívka mi nevoní - protikuřácká kampaň a další …

Mám velké množství pacientů, přednáším, zkouším a píšu.  

Pokud máte pocit, že bych i nadále mohla  být české onkologii užitečná, dejte mi, prosím, svůj hlas.

MUDr. Milan Vošmik, Ph.D.

Ze životopisu:

narozen 1972 v Praze
vzdělání: pregraduální (MUDr.) - 2. LF UK v Motole, dokončil 1996, doktorské (Ph.D.) LF UK v Hradci Králové, obor – klinická onkologie a radioterapie,dokončil 2007, Téma disertační práce: Radioterapie s modulovanou intenzitou s využitím simultánního integrovaného boostu v léčbě nádorů hlavy a krku.
zaměstnání: Ústav radiační onkologie Nem. Na Bulovce 1996-2002, Klinika onkologie a radioterapie FN Hradec Králové 2002- dosud (nyní v pozici zástupce přednosty LP - radiační onkologie)
atestace: radioterapie/radiační onkologie 1. a 2. stupně (1999 a 2002), klinická onkologie (2014)
výuka na VŠ: Lékařská fakulta UK v Hradci Králové, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze, Fakulta zdravotnických studií Pardubické univerzity, IPVZ
odborné zájmy: nádory hlavy a krku, nádory gastrointestinálního traktu, nádory štítné žlázy, moderní techniky radioterapie, prediktivní onkologie, cílená léčba a imunoterapie
členství v profesních organizacích: Česká onkologická společnost ČLS JEP (člen), Společnost radiační onkologie, biologie a fyziky ČLS JEP (člen výboru - pokladník), European Society for Radiotherapy and Oncology - ESTRO (člen), European Society for Medical  Oncology - ESMO (člen), American Society for Radiation Oncology - ASTRO (člen), European Organisation for Research and Treatment of Cancer - EORTC (člen Radiation Oncology Group)

Pracovní skupina nutriční péče v onkologiiZápisy z jednání Pracovní skupiny nutriční péče v onkologii při České onkologické společnosti.

Přítomní: doc.Tomíška, dr.Holečková, dr.Benešová, dr.Maňásek, dr.Šachlová, dr.Pazdrová, L.Krčmová, dr.Beneš, dr.Švébišová, dr.Musilová
Omluveni: prof.Vorlíček
Hosté: prof.Zadák, Ing.Smitka (Nutricia), Mgr.Mošnová (Fresenius-Kabi)