Pracovní skupina nutriční péče v onkologii vznikla pod záštitou České onkologické společnosti ČLS J.E.P. Cílem skupiny je zlepšit stav výživy onkologických pacientů. Skupina vytváří a implementuje diagnosticko terapeutická vodítka, pracuje na vytvoření lokální klinické evidence jako nástroje osvěty mezi onkology a jako podkladů pro plátce zdravotní péče.
Kromě zápisů z jednání skupiny a výsledků činnosti skupiny zde najdete také přehled nejdůležitějších materiálů PSNPO, které mají pomoci onkologům přímo v ambulancích při návštěvě pacienta. Materiály si můžete stáhnout, vytisknout a předat pacientovi, který v nich nalezne mnoho rad pro výživu během nemoci.
Články
V dubnu 2015 proběhl v onkologických ambulancích unikátní projekt s názvem Nutriční den v onkologii. Organizátorem projektu byla Pracovní skupina nutriční péče v onkologii (PSNPO), akce proběhla pod záštitou České onkologické společnosti (ČOS). Do nutričního průzkumu se zapojilo 42 českých onkologických pracovišť u vzorku více než 2400 onkologických pacientů. Cílem bylo zmapovat aktuální nutriční stav pacientů, kteří podstupují protinádorovou léčbu.
29. dubna se konal Nutriční den v onkologii. Na všech onkologiích měli pacienti možnost vyplnit krátký dotazník. Výsledky od více než 2400 lidí pak byly statisticky zpracovány.
Unikátní jednodenní nutriční screening onkologických pacientů. Zapojte se i Vy!
„V onkologii jsme poznali, že když máme v ruce data, jde jakékoli vyjednávání mnohem snáze. A v oblasti výživy nám naše vlastní data chybí,“ říká předseda České onkologické společnosti prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.
Přednáška zazněla na vzdělávacím semináři s názvem Onkologická problematika v ordinaci praktického lékaře na Brněnských onkologických dnech v roce 2014.
Dotazník a pokyny k jeho použití. Vyplnění dotazníku hodnocení nutričního rizika PSNPO je podmínkou pro možnost preskripce sippingu (splněny 2-4 body)
Poslední aktualizace: 31.5. 2016: Pracovní skupina nutriční péče v onkologii připomíná možnost předpisu specifické formy tekuté výživy (sippingu) přímo onkologem. Důvodem schválení preskripce je poskytnutí časné nutriční intervence k prevenci malnutrice s cílem zabránit rozvoji podvýživy, jejíž tíže může být v průběhu protinádorové terapie již těžko ovlivnitelná.
Podle průzkumů tři ze čtyř českých onkologických pacientů ohrožuje během protinádorové léčby podvýživa. Od začátku července mají onkologové v praxi novou možnost, jak jí účinněji čelit. Zdravotní pojišťovny totiž vyhověly požadavkům Pracovní skupiny nutriční péče v onkologii, která usilovala o prosazení možnosti preskripce sippingu. Výsledkem těchto snah je alespoň částečné uvolnění preskripce sippingu pro onkologa.
Výsledky jednání Pracovní skupiny nutriční péče v onkologii s vedeními KOCů, které se událo na letošních Jihočeských onkologických dnech, byly publikovány také v Medical Tribune.
Stanovisko pracovní skupiny pro výživu České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP.
Stáhněte si schema postupu řešení nutričních rizik vypracovaný Pracovní skupinou pro nutriční podporu.
Nutriční ambulantní skríning byl prováděn na 52 onkologických pracovištích, Zúčastnilo se 4 363 pacientů. Výzkum poukázal na nedobrý nutriční stav onkologických pacientů.
Pracovní skupina nutriční péče v onkologii při ČOS přináší konečný text Nutričního doporučení.
Grantová komise Asociace výrobců klinické výživy (AVKV) vyhodnotila na svém srpnovém zasedání podané žádosti o Grant AVKV 2011.