Psychoonkologická sekce ČOS vznikla počátkem ledna 2006. První předsedkyní Psychoonkologické sekce ČOS byla Mgr. Libuše Kalvodová. Sekci tvoří psychologové, kteří pracují na onkologických klinikách, odděleních, hospicích a jsou členy ČOS. Sekce podporuje nezbytnost psychoonkologa u lůžka onkologického pacienta, odborný i vědecký růst členů sekce a aktivně se účastní odborných republikových i zahraničních odborných akcí. Každoročně pořádá Psychoonkologická sympózia. Je třeba, aby si lékařská veřejnost uvědomila, že terapeutické a diagnostické metody psychoonkologa se liší od rutinní léčby lékaře, ale ve svých důsledcích slouží ku prospěchu stejnému, onkologickému pacientu.
Aktuálně:
- 12. Psychoonkologické sympozium se konalo 12. června 2024.
- 13. Psychoonkologické sympozium chystáme na 11. června 2025.
- Další setkání členů psychoonkologické sekce a jejích příznivců se uskuteční 19. září v Praze od 13 hodin - SETKÁNÍ BYLO ZRUŠENO Z DŮVODU POVODNÍ
Články
11. Psychoonkologické sympozium na téma EMOCE jako součást onkologického onemocnění 2022, které se mělo konat 7. září 2022 bylo přesunuto na rok 2023. pro nový termín sledujte stránky Psychoonkologické sekce ČOS.
Vzhledem k stále nejisté situaci spojené s pandemií SARS-CoV-2 se Psychoonkologická sekce ČOS rozhodla přesunout konání 11.Psychoonkologického sympozia z 8. 9. 2021 na příští rok 7. 9. 2022.
Vzhledem k vývoji epidemiologické situace a cílové skupině posluchačů Psychoonkologického sympozia, která je tvořena z velké části také lidmi po onkologickém onemocnění, jsme bohužel nuceni konferenci zrušit. Tato situace nás mrzí už jen z toho důvodu, že je vše připraveno. Věříme, že příští rok bude situace příznivější a nachystanou konferenci budeme moci zrealizovat.
Přítomni osobně: Kalvodová L., Šporcrová I., Pospíchal M., Škrobánková A.
Přítomni vzdáleně (telefonicky, po skypu): Kynkorová H., Tóthová K., Pokorný J., Hrstka Z., Nováková P., Romanová V., Lhotová P., Vachudová K.
Psychoonkologická sekce České onkologické společnosti při ČLS JEP vás zve na 11. Psychoonkologické sympozium na téma EMOCE jako součást onkologického onemocnění. Odborný program pro Vás připravili psychologové z Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti při České lékařské společnosti J.E.Purkyně. Vstup na sympozium je volný (zdarma), bez registračního poplatku. Registrace e-mailem. program k dispozici.
Vzhledem k současné situaci související se šířením koronavirového onemocnění COVID-19 a aktuálním nařízením vlády ČR se výbor Psychoonkologické sekce rozhodl o zrušení valné hromady dne 24. 4. 2020 v Liberci. O termínu dalšího setkání budeme informovat na stránkách Psychoonkologické sekce. Děkujeme za pochopení.
Přítomni: Libuše Kalvodová, Hana Kynkorová, Petra Nováková, Jan Pokorný, Martin Pospíchal, Alexandra Škrobánková, Ivona Šporcrová, Kristina Tóthová
Hosté: Jiří Kalvoda
V září 2018 se konal 9. ročník Psychoonkologického sympózia pod názvem "Mikrosvět onkologie - místo setkávání lidí a profesí". Přednášky byly určené především zdravotníkům a obsáhly mikrosvěty onkologického pacienta, které jej v době nemoci ovlivňují a mají vliv na jeho léčbu a na kvalitu jeho života. Podívali jsme se na mikrosvět nemocnice, partnerských a pracovních vztahů a přátel. Sympózium se věnovalo i integrativní medicíně a paliativní péči. Poslechněte si přednášky.
Letošní kulatý ročník 10. psychoonkologického sympózia, který se konal 11. září 2019 ve Fakultní nemocnici Olomouc, zaměřil témata svých přednášek především na blízké onkologických pacientů, rodiče, děti, partnerky a partnery a také sourozence nemocných dětí a přátele onkologických pacientů. Jedním z cílů letošního sympózia bylo představit lékařům a sestrám novou knihu "Rakovina v rodině v otázkách a odpovědích blízkým", kterou vydala Sekce psychoonkologie ČOS a která byla napsána, aby odpověděla nejčastější otázky, které již 13 let pokládají v Psychoonkologické poradně onkologické společnosti ti, kteří sice nejsou sami nemocní, ale nemoc jejich nejbližších zasáhla do jejich života. Podívejte se na videa ze sympózia.
Již 13 let odpovídají psychologové v online psycho-onkologické poradně na stránkách onkologické společnosti Linkos.cz onkologickým pacientům a jejich blízkým, kteří se ocitli v těžké a neznámé situaci po té, co do jejich života vstoupilo onkologické onemocnění. Ty nejčastější dotazy a hlavně odpovědi na ně nyní zpracoval kolektiv autorů Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti do knížky. Poslechněte si rozhovor s autory.
Srdečně zveme všechny pacienty, jejich blízké, lékaře, sestry a další zdravotnické odborníky na již třetí cyklus přednášek z oboru psychoneuroimunologie, tentokrát s podtitulem "Možnosti psychické podpory zdraví a prevence návratu onkologického onemocnění". Projekt pro Vás a připravuje Česká onkologická společnost ve spolupráci s PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem a dalšími odborníky z oborů psychologie, onkologie a zdravého životního stylu v rámci projektu v oblasti prevence s názvem #MysliProtiRakovině. Na rozdíl od jiných projektů v oblasti prevence se soustředí především na lidskou mysl, tedy naše prožívání, jeho možný vliv na lidské zdraví a nemoc jako takovou.
Text: Psychoonkologická sekce ČOS Vás zve na své 10. Psychoonkologické sympózium 11. září v Olomouci
Psychoonkologická sekce ČOS Vás zve na 10. psychoonkologické sympózium, tentokrát s názvem: "Rakovina v rodině … v otázkách a odpovědích blízkým". Na semináři bude také představena kniha, kterou sekce připravila pro pacienty a jejich blízké. Uzavírka přihlášek je 31. srpna 2019.
Přítomni: Kalvodová, Kynkorová, Pokorný, Pospíchal, Škrobánková, Šporcrová
Omluveni: Nováková, Romanová
Přítomni: Libuše Kalvodová, Martin Pospíchal, Alexandra Škrobánková, Hana Kynkorová, Vlasta Romanová, Jan Pokorný
Omluveni: Nováková, Lhotová, Šporcrová
Srdečně zveme všechny pacienty, jejich blízké, lékaře, sestry a další zdravotnické odborníky na druhý cyklus přednášek z oboru psychoneuroimunologie. Projekt pro Vás a připravuje Česká onkologická společnost ve spolupráci s PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem a dalšími odborníky z oborů psychologie, onkologie a zdravého životního stylu v rámci unikátního projektu v oblasti prevence s názvem #MysliProtiRakovině. Na rozdíl od jiných projektů v oblasti prevence se soustředí především na lidskou mysl, tedy naše prožívání, jeho možný vliv na lidské zdraví a nemoc jako takovou.