Založení Sekce mladých onkologů bylo schváleno na zasedání výboru ČOS dne 15. října 2013 v Plzni. Sekce vznikla z důvodu potřeby cílené komunikace s lékaři ve věku do 45 let nebo v přípravě na jakoukoliv následnou zkoušku osob aktivně činných v oblasti klinické nebo radiační onkologie.
Členové sekce souhlasí se zasíláním informací určených pro tuto věkově definovanou skupinu – nejčastěji se jedná o nabídky vzdělávacích aktivit doma i v zahraničí, např. pozvánek na setkání Klubu mladých onkologů, nabídek účasti na odborných stážích či grantech, výměnných pobytech nebo konferencích, účasti v průzkumech apod. Pro účast na akcích zajišťovaných ESMO je nutno stát se rovněž členem této organizace s registračním ročním poplatkem ve výši 25€, který navíc obsahuje řadu dalších členských výhod.
V březnu 2023 proběhly volby do Výboru Sekce mladých onkologů.
Články
Česká onkologická společnost a Klub mladých onkologů Vás zve na interaktivní seminář v rámci projektu Kontinuální vzdělávání mladých onkologů (KVMO), který proběhne během letošních Brněnských onkologických dnů. K dispozici pozvánka s programem.
Klub mladých onkologů a Sekce mladých onkologů vás zvou na tradiční vzdělávací akce pro mladé onkology multidisciplinárního charakteru, letos zaměřená na novinky v diagnostice a léčbě nádorů ledvin, močového měchýře a prostaty. Poznatky jsou využívány v rámci přípravy k atestaci v oblasti onkologie a zahrnují aktuální trendy v molekulární patologii, chirurgii, klinické i radiační onkologii a možnostech vyšetřování.
Zveme Vás na poslední z řady letošních seminářů, který je připravován v rámci cyklu seminářů KVMO (Kontinuální vzdělávání mladých onkologů) na téma: “Rodina a blízcí pacienta, pomoc nebo komplikace?”. Těšíme se na vás 28. listopadu od 16 hodin v Clarion Congress Hotel v Olomouci. Pozvánka, program a další informace v kalendáři akcí.
Věnujte, prosím, 2 minuty svého času a pomozte vybrat témata pro projekt KVMO (Kontinuální vzdělávání mladých onkologů) na rok 2019.
Sekce mladých onkologů České onkologické společnosti a Klub mladých onkologů Vás zvou na další seminář a komunikační workshop pořádaný v rámci úspěšného projektu Kontinuální vzdělávání mladých onkologů dne 17. května 2018 od 13:15 do 15:30 hodin v rámci Brněnských onkologických dnů v sále Švejdy. Registrace otevřena, program k dispozici.
Hotel Medlov, Fryšava pod Žákovou horou. Letos na téma karcinom prsu.
Sdílení a výměna konkrétních pracovních postupů spojených nejen s problematikou sentinelové uzliny po neoadjuvantní léčbě, a to nejenom na pracovištích u nás, ale také v zahraničí, i tak bychom mohli v kostce shrnout základní téma konference KARCINOM PRSU: KALEIDOSKOP ZKUŠENOSTÍ, jejímž hlavním zahraničním hostem je prof. Dr. med. Michael Untch z Helios Klinikum Berlin.
V Medical Tribune 23/2017 vyšel hezký článek o odborných interaktivních akreditovaných seminářích s názvem Sdělování závažných zpráv v onkologii, které pořádá Sekce mladých onkologů ČOS a Klub mladých onkologů v rámci projektu Kontinuální vzdělávání mladých onkologů (KVMO).
Zveme mladé onkology na 1. ročník RCC akademie, jejímž cílem je umožnit společné setkání mladých onkologů zabývajících se v komplexních onkologických centrech léčbou renálního karcinomu s předními experty v oblasti onkologie a všech sdružených specializací, které se na léčbě renálního karcinomu podílejí. RCC Akademie se koná 1. 12. 2017 v Brně a jejím odborným garantem je Sekce uroonkologie ČOS.
Staňte se členy Evropské společnosti pro klinickou onkologii ESMO!
Seminář v Hradci Králové změnil termín z 29.11. na 12.12. 2017.
Klub mladých onkologů vás zve na další čtyři interaktivní semináře v rámci projektu „Kontinuální vzdělávání mladých onkologů“. Úspěšný seminář bude zopakován v Brně (18.10.), Praze (24.10.), Olomouci (21.11.) a Hradci Králové. Registrujte se, kapacita je omezena.
Klub mladých onkologů vás zve na další čtyři interaktivní semináře v rámci projektu „Kontinuální vzdělávání mladých onkologů“. Seminář Sdělování závažných zpráv v onkologii se poprvé uskutečnil v rámci programu XLI. ročníku Brněnských onkologických dnů dne 27. dubna 2017 a setkal se s velkým zájmem lékarů. Úspěšný seminář se bude konat v Brně (18.10.), Praze (24.10.), Olomouci (21.11.) a Hradci Králové. Registrujte se, kapacita je omezena.
Cílem semináře je shrnout současnou evidenci, týkající se sdělování závažných zpráv o diagnóze a prognóze v onkologii. Pozornost bude věnována preferencím pacientů a jejich rodin, vlivu informovanosti o prognóze na vztah mezi lékařem a pacientem, kvalitu života, depresivitu a další klíčové proměnné. Hlavní část programu pak bude zaměřena na představení a vysvětlení protokolu SPIKES, který je mezinárodně doporučovaným postupem pro komunikaci závažných zpráv v onkologii. Ve výuce bude využito modelových situací za účasti profesionálního herce.
Data konání seminářů:
BRNO
18.10.2017
FAIRHOTEL
Rybářská 202/19, Brno
www.fairhotel.cz
PRAHA
24. 10. 2017
Parkhotel
Veletržní 1502/20 , Praha 9
www.parkhotel-praha.cz
OLOMOUC
21.11.2017
Clarion Congress Hotel
Jeremenkova 36, Olomouc
www.clarioncongresshotelolomouc.com
HRADEC KRÁLOVÉ
29.11.2017
EA Hotel Tereziánský dvůr
Jana Koziny 336, Hradec Králové
www.hotelterezianskydvur.com
Odborný garant semináře
- Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, Předsedkyně České onkologické společnosti ČLS JEP, Přednostka kliniky Onkologická klinika 2. LF UK Fakultní nemocnice v Motole
Přednášející
- MUDr. Adam Houska
- PhDr. Martin Loučka, Ph.D.
Pozvánky a oznámení
- pozvánka v pdf (21.8.2017)
Program
- 16.00 – 17.00 Registrace účastníků
- 17.00 – 17.10 Zahájení semináře
- 17.10 – 18.00 Jak (ne)mluvit o špatné prognóze
- 18.00 – 18.45 Příklady dobré praxe
- 18.45 – 19.15 Diskuse
- 19.15 – 19.30 Závěr semináře, předání osvědčení
Přednášející
PhDr. Martin Loučka, Ph.D. je ředitel Centra paliativní péče a odborný asistent na Oddělení lékařské psychologie 3. LF UK. Vystudoval psychologii a PhD z paliativní péče získal na Lancaster University v Anglii, kde působil jako stipendista programu Marie Curie Actions. Absolvoval Fulbright Schumanovo stipendium na Mount Sinai Hospital v New Yorku a půlroční stáž na VU Medische Centrum v Amsterdamu. V roce 2016 získal cenu Evropské asociace paliativní péče pro nejlepší mladé vědce. Jako externí psycholog spolupracuje s mobilním hospicem Cesta domů.
MUDr. Adam Houska pracuje jako lékař v mobilním hospici Cesta domů a jako odborný pracovník v Centru paliativní péče. V rámci doktorského studia lékařské psychologie na 1. LF UK se věnuje vnímání důstojnosti a priorit pacientů v závěru života. Absolvoval výcvik v komunikaci závažných zpráv přední americké společnosti VitalTalk (prof Anthony Back, prof James Tulsky).
Seminář je akreditován ČLK dle Stavovského předpisu č. 16
Seminář Sdělování závažných zpráv v onkologii se poprvé uskutečnil v rámci programu XLI. ročníku Brněnských onkologických dnů dne 27. dubna 2017 a setkal se s velkým zájmem lékarů. Zpráva o semináři byla publikována v časopise Medical tribune
Na programu letošních XLI. brněnských onkologických dnů byl i interaktivní seminář "Sdělování závažných zpráv v onkologii", který pořádal Klub mladých onkologů v rámci projektu „Kontinuální vzdělávání mladých onkologů“. Návštěvnost semináře předčila očekávání. Přinášíme článek z Medical Tribune 10/2017, který o semináři informoval.
Klub mladých onkologů připravil pro své členy projekt, jehož cílem je zajištění akreditovaného celoživotního vzdělávání lékařů. Projekt, jenž bude spuštěn v tomto roce, je garantován Českou onkologickou společnosti ČLS JEP a realizován pod záštitou České lékařské společnosti JEP. Jeho hlavními kritérii je široká dostupnost, atraktivní forma a výběr aktuálních témat z onkologie a souvisejících oborů. Předpokládá rovněž spolupráci se zkušenými onkology a zapojení mladých onkologů do přípravy i realizace edukačních aktivit.