Česká onkologická společnost pro vás připravila cyklus video-podcastů na aktuální onkologická témata s odborníky z jednotlivých Komplexních onkologických center.
Členové ČOS také natáčejí podcasty v rámci cyklu MeDiTALKS.
Informace o stránce
- Datum vytvoření: 13. 12. 2022
- Datum poslední úpravy: 14. 12. 2022
-
Informace o poslední úpravě:
Hlavní partner Onkologického videopodcastu
Články
Volba endpointů v onkologických klinických studiích je složitá a pohled regulátora se může lišit od pohledu autorů studie. O výhodách a nevýhodách jednotlivých endpointů, jako je doba do progrese (PFS) či celkové přežití (OS), diskutují ve třetí a závěrečné části naší podcastové minisérie o klinických hodnoceních v onkologii přednosta Onkologické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze prof. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D., a statistik Mgr. Adam Svobodník, Ph.D., z Centra excelence CREATIC LF MU a FN Brno.
Klasický koncept provádění klinických studií se ukazuje být pro onkologii nedostatečný. Délka studie potřebná pro prokázání primárního endpointu, kombinace léčiv nebo podtypy nádorových onemocnění − to vše je potřeba zohlednit v designu studie. Neméně důležité je ovšem získat data z reálné praxe. O inovativních designech, roli regulačních orgánů, ale také sdílení dat z nemocničních systémů diskutují ve druhé části série podcastů o klinických studiích přednosta Onkologické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze prof. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D., a statistik Mgr. Adam Svobodník, Ph.D., z Centra excelence CREATIC LF MU a FN Brno.
Výsledky klinických studií v onkologii mají klíčový význam pro prognózu nemocných. Jedním z faktorů, které rozhodují o začlenění léků do léčebného managementu, je statistická významnost. Její hodnota a význam u jednotlivých výsledků v kontextu designu studie však v praxi bývají ne vždy správně interpretovány. Jak porozumět statistickým aspektům výzkumu v onkologii, o tom diskutují v první části třídílné podcastové série přednosta Onkologické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze prof. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D., a statistik Mgr. Adam Svobodník, Ph.D., z Centra excelence CREATIC LF MU a FN Brno.
Nový podcast MeDitorialu ze série MeDiTALKS se věnuje novinkám a léčebným strategiím HR+/HER2– karcinomu prsu. MUDr. Katarína Petráková z Masarykova onkologického ústavu v Brně hovoří o tom, které klinické a patologické charakteristiky jsou spojené s vysokým rizikem rekurence, jaký je význam inhibitorů cyklin-dependentních kináz (CDK 4/6) v adjuvantní léčbě a jak se mění léčebné možnosti pro tuto rizikovou skupinu.
Nový podcast MeDitorialu ze série MeDiTALKS se zaměřil na význam endokrinní rezistence u HR+/HER2–karcinomu prsu. Společně s MUDr. Martinou Zimovjanovou z Onkologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze mimo jiné prozkoumáme, jaký vliv má endokrinní rezistence na prognózu pacientek a jak mohou současné modality změnit výsledky léčby tohoto typu nádoru.
O screeningovém programu, který by se zaměřil na identifikaci jedinců se zvýšeným rizikem karcinomu pankreatu, se mluvilo již řadu let. Program se pomalu rozjíždí, jeho cílem je zachytit tyto osoby v časném stadiu nemoci, tedy s resekabilním nádorem, a tím pádem lepší prognózou onemocnění. Přinese screening skutečný průlom v léčbě karcinomu pankreatu? Jak probíhá a bude probíhat prakticky? Ze kterých studií vychází a které další relevantní výzkumy zkoumající tuto diagnózu stojí za pozornost? V rámci podcastu meditalks+ hledáme odpovědi na tyto otázky tentokrát s členem výboru České gastroenterologické společnosti ČLS JEP doc. MUDr. Ondřejem Urbanem, Ph.D., ze II. interní kliniky − gastroenterologické a geriatrické LF UP a FN Olomouc.
12. díl onkologického podcastu se věnuje radioterapii. Hostem předsedkyně výboru ČOS, doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA je doc. MUDr. Jiří Kubeš, Ph.D. z Fakultní nemocnice Motol a primář PTC Praha.
Jak vzniká nerovnováha mezi profesním a soukromým životem lékařů, jak přispívá k rozvoji syndromu vyhoření? Jeden z podcastů MeDitorialu ze série MeDiTALKS.
11. díl onkologického podcastu se věnuje imunoterapii obecně a speciálně imunoterapii v léčbě nádorů plic. Hostem předsedkyně výboru ČOS, doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA, je opět přednosta Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D.
V desátém díle onkologického video-podcastu se věnujeme budoucnosti české onkologie, její koncepci a organizaci. Hostem předsedkyně výboru ČOS, doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA, je přednosta Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D.
9. díl onkologických podcastů se věnuje radioterapii. O minulosti, současnosti a budoucnosti radioterapie hovoří s předsedkyní společnosti paní docentka Renata Soumarová, přednostka Onkologické kliniky FNKV.
Dalším odborníkem, kterého doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA pozvala do onkologického video podcastu je doc. MUDr. Renata Soumarová, Ph.D., MBA, přednostka Onkologické kliniky FNKV. Tématem osmého dílu hovorů o onkologii bylo, jak co nejlépe zorganizovat multidisciplinární týmy a to jak mezi KOC a regionálními pracovišti, tak týmy na jednotlivé orgánové skupiny napříč všemi komplexními onkologickými centry.
Tématem sedmého dílu je organizace péče o onkologické pacienty. Hostem předsedkyně výboru ČOS, doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA, je prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky FN Plzeň a děkan Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni.
V šestém díle se věnujeme superspecializované péči o pacienty s karcinomem plic a dalšími nádory hrudníku v multidisciplinárních týmech. Hostem předsedkyně výboru ČOS, doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA, je opět přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK, VFN a ÚVN prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc.
Pátý díl se věnuje tématu precizní onkologie a vyhodnocování prediktivních a prognostických faktorů individuálního onemocnění v multidisciplinárních týmech. Hostem předsedkyně výboru ČOS, doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA, je opět přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK, VFN a ÚVN prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc.